eli octavia vm.99 combi pitää aikamoista rahinaa kun lähtee liikkeelle ja sutii. Ääni on kun pyörä hankaisi johonkin, mutta pyörä ei ota kiinni mihinkään. Ääni kuuluu yleensä kun kääntää rattia ja revittää. Missä vika vai onko edes vika. mistä se ääni tulee.
rahina
saara
81459
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vetonivel tai molemmat on paskana, kantsii vaihtaa et ei tuu mitää isompaa vaurioo.
Syy rahinaan on sähköinen tasauspyörästönlukko, joka toimii siten että abs jarruttaa sutivaa pyörää jotta saadaan lisää voimaa pitävämmälle pyörälle.
Pitääkö kaikki skodat tuollaista ääntä?
Ainakin minun -01 1,6 Amb pitää hitaissa nopeuksissa tuota krohahtelua eli se jarruttee sitä luistavaa pöyrää.
Suuremmissa nopeuksissa luistonesto toimii nätimmin koska pienentää moottorin tehoa.
Ajelen -00 TDI Oculla ja samanlaista ääntä kuuluu. Aiheuttaja on siis EDS, sähköinen tasauspyörästönlukko. Rohina ei kuulu silloin kun molemmat tassut sutii yhtä paljon (peilijäällä suoraan suditellessa).
Jarrukengän ja levyn välissä, niinkuin minun Superbissa oli syskyllä, ja vähän aikaa rohisi kunnes kului tai hajosi tai putosi pois. Ääni oli ihan erilainen kuin ESP.
joissa on tuo vetoluistonesto. Taas ollaan huolissaan kun Skeida rutisee, onpi varmaan rikki... Lukekaas joskus käyttöohjekirjaa niin selviää moni asia eikä tarvitse huolehtia. "Rutina" syntyy kun järjestelmä jarruttaa sutivaa pyörää että auto pääsis paremmin liikkeelle liukkaalla.
tulipas hauska otsikko...
Mutta siis EDS saattaa olla, vaikka vetoluistonesto puuttuu (kuten minulta).