Onko muita miehiä, joiden vaimo hiipuu pois ?

Jyrki1954

Löytyisikö juttukaveria kohtalotoverista, 60-kymppinen vaimo on jo poissa tästä todellisuudesta, ja itse olen ihan onneton ja voimaton.

8

288

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äitinsä_tytär

      Ihan varmasti kohtalotovereita löytyy, mutta eivät välttämättä lue näitä sivuja. Vertaistuki ois varmaan ihan hyvä, kun sellaista löytyisi. Minä ole alzheimeria sairastavan tytär ja allekirjoitan kyllä nuo onnettomat ja voimattomat tunteet. On raskasta seurata vierestä, kun rakas ihminen katoaa pala palalta.
      Voimia!

      • jyrki1954

        Kiitos, viestistäsi, taidat olla oikeassa siinä, ettei täällä taida juurikaan kohtalotovereita liikkua, koitin myös järjestökentän kautta, mutta yhtä huonolla menestyksellä vertaistukiryhmän kanssa. Tämä viikko on ollut syyslomaviikko ja aikaa ajatuksille on ollut liikaakin, pari aika vaikeaa päivää, onneksi 90-vuotiaat vanhempani tarvitsivat apua, ja tuli muuta ajateltavaa, äidillä myös Alzheimer, lähimuisti on jo aika huono, muuten vielä varsin terävä mummeli. Olen koittanut lopettaa itseni surkuttelun, mutta ahdistaa ajoittain silti. Kaikki eläköitymiseen liittyvät haaveet yhteisestä ajasta, mökistä Kreetalla jne. menivät ohi, ja mietin, mitä jatkossa edes haluaisin elämälläni tehdä. Hyvää jatkoka ja kiitos vielä kerran viestistäsi.


    • palaillaan

      Tässä on yksi. En kirjoita nyt enempää, kun en tiedä, huomaatko tätäkään.

    • tääyksvaivainen

      Huomattu on tsemppiä sinnekin.

    • palaillaan

      Me ollaan 70 pariskunta Eteläsuomesta. Vaimossa havaittiin ailzheimer kesällä. On vielä melko hyvässä kunnossa, mutta raskas tulevaisuus on tietysti edessä. Oireilua ja valvomisia on. Minä jo vanha ukko en kodin tehtäviä enää jaksa kunnollisesti hoitaa, vaikka vaimo tekee osan vielä hyvin. Tuleva joulu pelottaa, en saa siitä enää joulun näköistä, niin kuin on totuttu. Terveisiä ja voimia toivottelen sinne päin

      • palaillaan

        Siis tietysti alzheimer vai -haimer


    • isoäiti61

      Voimia Jyrki... itse hoidin dementiaäitiäni kotonani ( tosin ammatti-ihmisenä) ja saatoin hänet hautaan vuosi sitten. Viimeinen nuoreni lähti kotoa samoihin aikoihin ja tässä vuoden aikana yrittänyt rakentaa omaa uutta " yksinäistä" arkea kaikin tavoin.

      Ei ole yhtään helpompaa, vaikka olisi koulutus näihin tilanteisiin ja asioiden käsittelyyn......

    • ei.palailla

      Keskustelu hiipui tähän

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      68
      1095
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1054
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      22
      912
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      62
      852
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      835
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      817
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      57
      745
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      721
    9. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      20
      710
    10. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      47
      642
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      617
    13. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      600
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      82
      596
    15. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      594
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      594
    17. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      592
    18. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      583
    19. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      580
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      11
      549
    Aihe