Onko muita miehiä, joiden vaimo hiipuu pois ?

Jyrki1954

Löytyisikö juttukaveria kohtalotoverista, 60-kymppinen vaimo on jo poissa tästä todellisuudesta, ja itse olen ihan onneton ja voimaton.

8

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äitinsä_tytär

      Ihan varmasti kohtalotovereita löytyy, mutta eivät välttämättä lue näitä sivuja. Vertaistuki ois varmaan ihan hyvä, kun sellaista löytyisi. Minä ole alzheimeria sairastavan tytär ja allekirjoitan kyllä nuo onnettomat ja voimattomat tunteet. On raskasta seurata vierestä, kun rakas ihminen katoaa pala palalta.
      Voimia!

      • jyrki1954

        Kiitos, viestistäsi, taidat olla oikeassa siinä, ettei täällä taida juurikaan kohtalotovereita liikkua, koitin myös järjestökentän kautta, mutta yhtä huonolla menestyksellä vertaistukiryhmän kanssa. Tämä viikko on ollut syyslomaviikko ja aikaa ajatuksille on ollut liikaakin, pari aika vaikeaa päivää, onneksi 90-vuotiaat vanhempani tarvitsivat apua, ja tuli muuta ajateltavaa, äidillä myös Alzheimer, lähimuisti on jo aika huono, muuten vielä varsin terävä mummeli. Olen koittanut lopettaa itseni surkuttelun, mutta ahdistaa ajoittain silti. Kaikki eläköitymiseen liittyvät haaveet yhteisestä ajasta, mökistä Kreetalla jne. menivät ohi, ja mietin, mitä jatkossa edes haluaisin elämälläni tehdä. Hyvää jatkoka ja kiitos vielä kerran viestistäsi.


    • palaillaan

      Tässä on yksi. En kirjoita nyt enempää, kun en tiedä, huomaatko tätäkään.

    • tääyksvaivainen

      Huomattu on tsemppiä sinnekin.

    • palaillaan

      Me ollaan 70 pariskunta Eteläsuomesta. Vaimossa havaittiin ailzheimer kesällä. On vielä melko hyvässä kunnossa, mutta raskas tulevaisuus on tietysti edessä. Oireilua ja valvomisia on. Minä jo vanha ukko en kodin tehtäviä enää jaksa kunnollisesti hoitaa, vaikka vaimo tekee osan vielä hyvin. Tuleva joulu pelottaa, en saa siitä enää joulun näköistä, niin kuin on totuttu. Terveisiä ja voimia toivottelen sinne päin

      • palaillaan

        Siis tietysti alzheimer vai -haimer


    • isoäiti61

      Voimia Jyrki... itse hoidin dementiaäitiäni kotonani ( tosin ammatti-ihmisenä) ja saatoin hänet hautaan vuosi sitten. Viimeinen nuoreni lähti kotoa samoihin aikoihin ja tässä vuoden aikana yrittänyt rakentaa omaa uutta " yksinäistä" arkea kaikin tavoin.

      Ei ole yhtään helpompaa, vaikka olisi koulutus näihin tilanteisiin ja asioiden käsittelyyn......

    • ei.palailla

      Keskustelu hiipui tähän

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      91
      7441
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      223
      7301
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      137
      5048
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      126
      4701
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4540
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      86
      4251
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4060
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      162
      1721
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1469
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      236
      1324
    Aihe