Kani ei syö kunnolla

Kanilover

Moi !Mun lähes vuoden ikäinen uros kani ei syö kunnolla.Normaalisti se söisi 3ja puoli rkl pellettejä päivässä mutta nyt vain 1 ja puoli.Sen johdosta ettei se syö yöt ovat levottomia..Onkohan sillä merkitystä että sai 1pienen pussin marketti kanin ruokaa ?entä syksynä tulo.kani kyllä syö heinää muttei pelletti ruokaa .muuten kani on normaali .joudun ehkä siirtämään kanin kalterittomaan häkkiin jossa ei sitten oo näkyvyyttä muualle:(

4

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kanilover

      Tarvisin nopee vastauksen

    • Heinäjavesi

      Kanin pääravintohan on heinä, pelletit ja kuiva leipä sitten lisäksi. Jos kanisi syö heinää päivässä noin oman painonsa verran ja juo vettä, niin hyvä.

    • pööppön

      Jos ostit marketista toista ja vähän paremman makuista ruokaa kuten siemenseosta ja annoit sitä kanillesi voi olla että kanisi ei enään suostu syömään sitä sen normi pellettiä kun siemenseos oli paljon paremman makuista. Ala vain antamaan sitä tuttua pellettiä mitä olet ennenkin antanut vähissä määrin kyllä kani sitä rupee syömään kun muutakaan ei ole tarjolla (paitsi heinää ja vettä tietty)

      Ei johdu ruuasta levottomat yöt, äläkä nyt turhaan ala siirtämään kania häkkiin jossa ei ole näkyvyyttä. Sen sijaan voisit ulkoiluttaa ja tarjota kanille päivisin ja iltaisin enemmän liikuntaa niin saa purattua energiaa ja yötkin ovat rauhallisempia. Lisää kanin häkkiin myös virikkeitä jotka ei pidä ääntä esim. Koivun, pajun oksat on hyviä sekä voit itse kyhätä vaikkapa vessapaperihylsystä jonkun lelun mitä rieputella yöllä kun on tylsää.

    • Minkä kokoinen kani? Hyvä määrä pellettiä kanille päivässä on 1rkl / kilo painoa. Eli kääpiökanille 3 1/2 on aivan liikaa. Tärkeintä on että heinä maistuu, pellettiä ei ole mikään pakko syödä ollenkaan jos kani pysyy hyvässä massassa. Jos kanin syöminen on kuitenkin muuttunut yhtäkkiä, kannattaa varmuuden vuoksi käydä lääkärillä tarkistamassa että kanin hampaat on kunnossa, eikä se oireile sairautta syömättömyydellä. Takahampaita ei voi tarkistaa kunnolla kotona!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2100
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1173
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      75
      918
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe