Monta kertaa toistuvat unet

Iidulla

Minulla on kaksi unta mitkä ovat toistuneet monia kertoja vuodessa.
1. Kesällä ulkona/sisällä ollessani ampiainen pistää minua hyvin voimakaasti kaulaan. Säpsähdän aina hereille tästä unesta.
2. Avaan pimeällä ikkunan tuulettaekseni huonettani, kuulen askelia ja menen piiloon ikkunan alle. ikkunan taakse tulee mies, viime unessa miehellä oli punainen "bomber-takki ja ruskea keltaisella raidoitettu polkkatukka taakse vedettynä. Tästäkin unesta pelästyn aina hereille. Myös aivan pienenä olen nähnyt samaa "mies ikkunalla unta".

1

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unessasi ampiainen pistää sinua kaulaan, tämä voisi kuvata jotain tilannetta, jossa sinua on kohdeltu väärin ja tämä muisto/ tunne tilanteesta tuntuu samalta kuin unen ampiaisen pisto.
      Avaat pimeällä ikkunan tuulettaaksesi, voisi kertoa tarpeesta tutkailla alitajuntaa ja tuulettaa pois vanhoja ehkä ahdistaviakin tunteita.
      Unessasi kuulet askeleita ja menet piiloon, unen askeleet kuvaavat ahdistunutta oloasi, jota pakenet piiloutumalla.
      Unen mies edustaa jotain kenties menneisyyden pelottavaa hahmoa, polkkatukkakin on keltaisella raidoitettu ja muistuttaa ampiaisen väritystä..
      Unesi voisi kertoa myös jostain lapsuuden pelottavasta kokemuksesta, joka on jäänyt alitajuntaan ahdistavana pelkona. Ehkä nyt elämässäsi on samankaltaisia tilanteita/tunnetiloja ja siksi unesi nousee taas esille.

      Mieti mitä voisit nyt tehdä toisin. Kun unessa kohtaa pelkonsa , pelko voi muuttaa muotoaan esim. helpotukseksi, silloin oma itsevarmuus lisääntyy ja kyky hallita ongelmia kasvaa. Ehkä aika on kypsä käsitellä menneisyyden haamuja, jotka ahdistavat; keskustele jonkun ymmärtävän läheisen tai ammattiauttajan kanssa niin löydät keinoja kohdata pelkosi ja saat elämääsi lisää energiaa uusiin asioihin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      38
      4496
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      52
      2409
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      48
      1452
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      93
      1288
    5. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      28
      1257
    6. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1188
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      54
      1159
    8. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      994
    9. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      975
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      60
      931
    Aihe