Monta kertaa toistuvat unet

Iidulla

Minulla on kaksi unta mitkä ovat toistuneet monia kertoja vuodessa.
1. Kesällä ulkona/sisällä ollessani ampiainen pistää minua hyvin voimakaasti kaulaan. Säpsähdän aina hereille tästä unesta.
2. Avaan pimeällä ikkunan tuulettaekseni huonettani, kuulen askelia ja menen piiloon ikkunan alle. ikkunan taakse tulee mies, viime unessa miehellä oli punainen "bomber-takki ja ruskea keltaisella raidoitettu polkkatukka taakse vedettynä. Tästäkin unesta pelästyn aina hereille. Myös aivan pienenä olen nähnyt samaa "mies ikkunalla unta".

1

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unessasi ampiainen pistää sinua kaulaan, tämä voisi kuvata jotain tilannetta, jossa sinua on kohdeltu väärin ja tämä muisto/ tunne tilanteesta tuntuu samalta kuin unen ampiaisen pisto.
      Avaat pimeällä ikkunan tuulettaaksesi, voisi kertoa tarpeesta tutkailla alitajuntaa ja tuulettaa pois vanhoja ehkä ahdistaviakin tunteita.
      Unessasi kuulet askeleita ja menet piiloon, unen askeleet kuvaavat ahdistunutta oloasi, jota pakenet piiloutumalla.
      Unen mies edustaa jotain kenties menneisyyden pelottavaa hahmoa, polkkatukkakin on keltaisella raidoitettu ja muistuttaa ampiaisen väritystä..
      Unesi voisi kertoa myös jostain lapsuuden pelottavasta kokemuksesta, joka on jäänyt alitajuntaan ahdistavana pelkona. Ehkä nyt elämässäsi on samankaltaisia tilanteita/tunnetiloja ja siksi unesi nousee taas esille.

      Mieti mitä voisit nyt tehdä toisin. Kun unessa kohtaa pelkonsa , pelko voi muuttaa muotoaan esim. helpotukseksi, silloin oma itsevarmuus lisääntyy ja kyky hallita ongelmia kasvaa. Ehkä aika on kypsä käsitellä menneisyyden haamuja, jotka ahdistavat; keskustele jonkun ymmärtävän läheisen tai ammattiauttajan kanssa niin löydät keinoja kohdata pelkosi ja saat elämääsi lisää energiaa uusiin asioihin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      275
      7860
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      65
      4557
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      277
      3884
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      2559
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      2027
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1592
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1447
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      106
      1433
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1342
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1321
    Aihe