Painitrikoot

Ammattipainija

- Minä lopetan jos nuo pitää laittaa päälle.
- Jumalauta kun on tylsää seurata, mitä ne yrittää?
- Hyi helvetti mikä puku
- Lainaatko trikoita, on polttarit ja pitäisi saada joku typerän näköinen puku?
- Saako käyttää samoja trikoita kuin boratti?


Edellä muutama typerä kysymys, joita painijat kuulevat päivittäin, kun lajista keskustellaan.

Mikä on aiheuttanut lajille järkyttävän epäsuosion?
Milloinhan tajutaan, että suurin painiharrastuksen tappaja on painitrikoot !!

Olen itse harrastanut/ harrastan painia kilpatasolla lähes 20 vuotta ja minulle tämän asusteen pukemisessa ei ole mitään outoa. Osaan kuitenkin kuvitella ajatusmaailman katsojilla, jotka eivät itse ole painiporukasta kotoisin. Kokemukseni myötä olen joutunut hyväksymään sen tosiasian, että trikoot ovat miesten päällä yksinkertaisesti helvetin rumat ja tästä syystä paini ei ikinä tule nykymaailmassa nousemaan suosituksi urheilulajiksi SUOMESSA.

Olen elämäni aikana vastannut valehtelematta 10 000 kertaa vieraiden ihmisten kysymyksiin , esim. "miksi he pukeutuvat naisten uima-asuihin."? Valitettavasti en itsekkään ole keksinyt näihin vastausta. Mielestäni on syytä ajatella lajin tulevaisuutta ja sitä, että kuinka laji saadaan kehittymään kiinnostavaksi sponsoreiden ja ennen kaikkea katsojien kannalta. Tällä hetkellä krekon säännöt vaihtuvat lähes useammin kuin sukat jalassani, joten osaan kuvitella, että katsojilla ei ole mitään helvetin tolkkua, että mitä lajissa yritetään saada aikaan. Lisäksi nämä atleetin pukeutuvat todella hämäriin asuihin.... Tämä on valitettavaa , mutta olen joutunut itse sen todeksi toteamaan.. Miksi laji pitää pilata tällaisella asusteella, joka tekee huippu-urheilijasta lähinnä pellen näköisen?

Paini on vanhimpia urheilulajeja, mutta samalla painin suurin ongelma on, että sitä ei saada vietyä nykyaikaan soveltuvaksi. On mielestäni aika siirtää laji 2000- luvulle ja pukea urheilijat sen näköiseksi, että he eivät ole menossa sirkukseen, vaan kamppailuareenalle!

Ymmärrän, että olympialajin säännöt eivät ole muutettavissa painiliiton päättäjien kautta. Suomen tasolla on kuitenkin asiaan puututtava välittömästi tai laji tulee kuolemaan sukupuuttoon nopeampaa kuin kukaan uskaltaa arvata:) Ymmärtäkää myös lukijat, että tämä kirjoitus ei ole kirjoitettu painijan näkökulmasta , vaan katsojan ja lajista tietämättömän silmin.

12

1016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siismitäå

      Siis naisten on kiva katella kun miesten trikoista näkyy mulkku, ja miesten kun naistrikoista näkyy pillu. Tää sama on kaikissa lajeissa rantalentiksestä lähtien.
      Esim. http://aijaa.com/vvd5qA

    • pelletboratit

      Eikös rushgaardit ja shortzit o keksitty. Menevät bjjssä hyvin.

    • palaaverkkokalvo

      Mua ei henk koht kiinosta vähääkään kattoo ku äijät halaileen ja hivelee toisiaan tyttöjen uimapuvussa.Eli aivan sama vaikka koko laji lopetettas,tilaa jollekkin mikä on ennemmän nykyajassa kiinni.

      • eipalaverkkokalvo

        Sillä mikä sua kiinnostaa, ei ole todellisuuden kanssa mitään merkitystä.
        Jatka lennokkikerhossa, se on sun juttu.


      • jääkendo

        "tilaa jollekkin mikä on ennemmän nykyajassa kiinni"

        Niinkuin jääkiekkoon, vai..? :D REPS.


      • Anonyymi

        Kaappihomo sinä olet, muttet tykkää alfauroista vaan neitimäistä hinttareista :D


    • Jahanstaas

      Pienestä se on harrastaminen kiinni oikeasti tai kuvitelmissa. Todellisuudessa "säbään" mennään mielummin, kun nuoret eivät uskalla ottaa yksin vastuuta omista ratkaisuistaan eikä pientä kipua kestetä. Ongelma ei ole siinä, että trikoot ovat tiukkoja vaan siinä, että lapset ja nuoret ovat löysiä.

      • Toisinvääntäjä

        Kivunsieto tuskin on ongelma, siihen tottuu nopeasti niin, että joutuu olemaan tarkkana mikä kipu on vain pientä epämukavuutta, ja mikä on vamman tuottavaa eli haitallista.


      • Niskaruuvivyöheitto

        Totta, mutta aloitusvaiheessa sillä on merkitystä, kun Kerttu-Petterin äiti hakee vaihtoehtoista harrastusta pleikkarille.


      • Anonyymi

        Ei pidä paikkaansa. Lapset js nuoret ovat äärimmäisen kovia ja samalla myös fiksuja. Ei ole järkevää panostaa lajiin, jossa ei ole palkintoa odotettavissa. Olin katsomassa sm-kisoja ja painijoita taisi olla noin 40 ja näistäkin puolet juniori-ikäisiä. On valitettavaa, mutta laji on loppumassa suomesta.


    • Anonyymi

      Tarkkanäköinen kommentti,suuri todennäköisyys on, ettei viiden vuoden kuluttua enää SM kisoja edes kannata järjestää,ellei sitten yhdistetä miesten,juniorien ja poikien kisoja yhdeksi ja samaksi

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      15
      3329
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1577
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      225
      1075
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      871
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      836
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      807
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      805
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      45
      789
    Aihe