Painitrikoot

Ammattipainija

- Minä lopetan jos nuo pitää laittaa päälle.
- Jumalauta kun on tylsää seurata, mitä ne yrittää?
- Hyi helvetti mikä puku
- Lainaatko trikoita, on polttarit ja pitäisi saada joku typerän näköinen puku?
- Saako käyttää samoja trikoita kuin boratti?


Edellä muutama typerä kysymys, joita painijat kuulevat päivittäin, kun lajista keskustellaan.

Mikä on aiheuttanut lajille järkyttävän epäsuosion?
Milloinhan tajutaan, että suurin painiharrastuksen tappaja on painitrikoot !!

Olen itse harrastanut/ harrastan painia kilpatasolla lähes 20 vuotta ja minulle tämän asusteen pukemisessa ei ole mitään outoa. Osaan kuitenkin kuvitella ajatusmaailman katsojilla, jotka eivät itse ole painiporukasta kotoisin. Kokemukseni myötä olen joutunut hyväksymään sen tosiasian, että trikoot ovat miesten päällä yksinkertaisesti helvetin rumat ja tästä syystä paini ei ikinä tule nykymaailmassa nousemaan suosituksi urheilulajiksi SUOMESSA.

Olen elämäni aikana vastannut valehtelematta 10 000 kertaa vieraiden ihmisten kysymyksiin , esim. "miksi he pukeutuvat naisten uima-asuihin."? Valitettavasti en itsekkään ole keksinyt näihin vastausta. Mielestäni on syytä ajatella lajin tulevaisuutta ja sitä, että kuinka laji saadaan kehittymään kiinnostavaksi sponsoreiden ja ennen kaikkea katsojien kannalta. Tällä hetkellä krekon säännöt vaihtuvat lähes useammin kuin sukat jalassani, joten osaan kuvitella, että katsojilla ei ole mitään helvetin tolkkua, että mitä lajissa yritetään saada aikaan. Lisäksi nämä atleetin pukeutuvat todella hämäriin asuihin.... Tämä on valitettavaa , mutta olen joutunut itse sen todeksi toteamaan.. Miksi laji pitää pilata tällaisella asusteella, joka tekee huippu-urheilijasta lähinnä pellen näköisen?

Paini on vanhimpia urheilulajeja, mutta samalla painin suurin ongelma on, että sitä ei saada vietyä nykyaikaan soveltuvaksi. On mielestäni aika siirtää laji 2000- luvulle ja pukea urheilijat sen näköiseksi, että he eivät ole menossa sirkukseen, vaan kamppailuareenalle!

Ymmärrän, että olympialajin säännöt eivät ole muutettavissa painiliiton päättäjien kautta. Suomen tasolla on kuitenkin asiaan puututtava välittömästi tai laji tulee kuolemaan sukupuuttoon nopeampaa kuin kukaan uskaltaa arvata:) Ymmärtäkää myös lukijat, että tämä kirjoitus ei ole kirjoitettu painijan näkökulmasta , vaan katsojan ja lajista tietämättömän silmin.

12

887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siismitäå

      Siis naisten on kiva katella kun miesten trikoista näkyy mulkku, ja miesten kun naistrikoista näkyy pillu. Tää sama on kaikissa lajeissa rantalentiksestä lähtien.
      Esim. http://aijaa.com/vvd5qA

    • pelletboratit

      Eikös rushgaardit ja shortzit o keksitty. Menevät bjjssä hyvin.

    • palaaverkkokalvo

      Mua ei henk koht kiinosta vähääkään kattoo ku äijät halaileen ja hivelee toisiaan tyttöjen uimapuvussa.Eli aivan sama vaikka koko laji lopetettas,tilaa jollekkin mikä on ennemmän nykyajassa kiinni.

      • eipalaverkkokalvo

        Sillä mikä sua kiinnostaa, ei ole todellisuuden kanssa mitään merkitystä.
        Jatka lennokkikerhossa, se on sun juttu.


      • jääkendo

        "tilaa jollekkin mikä on ennemmän nykyajassa kiinni"

        Niinkuin jääkiekkoon, vai..? :D REPS.


      • Anonyymi

        Kaappihomo sinä olet, muttet tykkää alfauroista vaan neitimäistä hinttareista :D


    • Jahanstaas

      Pienestä se on harrastaminen kiinni oikeasti tai kuvitelmissa. Todellisuudessa "säbään" mennään mielummin, kun nuoret eivät uskalla ottaa yksin vastuuta omista ratkaisuistaan eikä pientä kipua kestetä. Ongelma ei ole siinä, että trikoot ovat tiukkoja vaan siinä, että lapset ja nuoret ovat löysiä.

      • Toisinvääntäjä

        Kivunsieto tuskin on ongelma, siihen tottuu nopeasti niin, että joutuu olemaan tarkkana mikä kipu on vain pientä epämukavuutta, ja mikä on vamman tuottavaa eli haitallista.


      • Niskaruuvivyöheitto

        Totta, mutta aloitusvaiheessa sillä on merkitystä, kun Kerttu-Petterin äiti hakee vaihtoehtoista harrastusta pleikkarille.


      • Anonyymi

        Ei pidä paikkaansa. Lapset js nuoret ovat äärimmäisen kovia ja samalla myös fiksuja. Ei ole järkevää panostaa lajiin, jossa ei ole palkintoa odotettavissa. Olin katsomassa sm-kisoja ja painijoita taisi olla noin 40 ja näistäkin puolet juniori-ikäisiä. On valitettavaa, mutta laji on loppumassa suomesta.


    • Anonyymi

      Tarkkanäköinen kommentti,suuri todennäköisyys on, ettei viiden vuoden kuluttua enää SM kisoja edes kannata järjestää,ellei sitten yhdistetä miesten,juniorien ja poikien kisoja yhdeksi ja samaksi

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      177
      2547
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      9
      2339
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      56
      2110
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      107
      2041
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      70
      2024
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      34
      1989
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      63
      1354
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      125
      1185
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1097
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      55
      968
    Aihe