ÄÄRIOIKEISTO SUOMESSA

Montavuottajotiedossa

Äärioikeisto Suomessa on vuonna 2012 julkaistu kirja suomalaisesta äärioikeistosta. Kirjan kirjoittajat ovat Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson, toimittaja Mikael Brunila sekä Vasemmistoliiton kunnallisvaltuutettu Dan Koivulaakso.

Teoksessä käsitellään suomalaisia äärioikeistolaisia sekä oikeistopopulistisia liikkeitä sekä puolueita ja niiden eurooppalaisesta äärioikeistosta saamia vaikutteita. Muun muassa ja erityisesti natsistista SVL-järjestöä.

Kirja sisältää myös katsauksen Euroopan sodanjälkeisen äärioikeiston historiaan. Teos on ensimmäinen laaja kokonaisesitys nykyajan suomalaisesta äärioikeistolaisesta toiminnasta.

Li Anderssonin mukaan kirja sai alkunsa Utøyan vuoden 2011 tapahtumien jälkeen, missä natsi Breivik surmasi joukoittain lapsia.

4

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hallaahon.äänestäjä7

      SOSIALISTINEN PAKKOVALTA

      Utoyassa Bredvik tappoi joukon sosialidemokraatteja

      Kuubassa Che Guevara teloitti koko Kuuban sosialidemokraattisen puolueen jota ei ole enää olemassa

      ja yhdessä Castron veljesten kanssa Kuuban kommunistipuolueen jota ei ole enää olemassa vaan tilalla on omatekoinen castrolainen puolue jonka ensimmäisessä puoluekokouksessa vieraili

      taisto sinisalo

      TARJA HALONEN PITI SEINÄLLÄÄN IHAILAMENSA GUEVARAN KUVAAN JOKA SIIS TELOITTI KAIKKI KUUBAN SOSIALIDEMOKRAATIT

      VASEMMISTOLAISET HALUAVAT KIELTÄÄ ASEET JA VÄKIVALLAN KUN OVAT VALLASSA mutta

      tehdessään vallankumousta che guevara -paita päällä VASEMMISTOLAISET käyvät aseelliseen kumoukseen ja vallankaappaukseen kuten Lenin, Mao, Nicaraguan hullu Ortega, Zimbabwen hullu, Kolumbian hullut jne.

      Venezuelan Chavez yritti väkivaltaista vallankumousta mutta pantiin linnaan

      KATSO VENEZUELAN CHE GUEVARAN ELI CHAVEZIN HAASTATTELU VANKILASSA VÄKIVALTAISEN VALLANKAAPPAUKSEN KAADUTTUA

      https://www.youtube.com/watch?v=NQ5lcBwFEj8

      KATSO KOLUMBIAN CHE GUEVARAN ELI PABLO ESCOBARIN KUVAUS,
      AMMUTTIIN TALONSA KATOLLE POLIISIN PIIRITTÄESSÄ 1993

      https://www.youtube.com/watch?v=MzxYP0th-AU

    • kusetusta

      Li Andersson puheet todella vastenmielisiä. Mutta Niinistön puhe YK:ssa oli myös todella erikoinen. Disinformaatiota suolletaan ja totuudesta halutaan vaieta vaikka millä keinoin. Luulevat vielä, että ihmiset eivät huomaa kusetusta. Kyllä huomaavat. Odottakaapa vaaleja.

      • ennustelija

        Nykyinen hallitus on kokoonpanoltaan pitkälti äärioikeistolainen, niin ajatuksiltaan kuin teoiltaan . Melkoista terroria hallitus käyttää köyhiä kohtaan.
        Joka käänteessä laitetaan vanhukset syylliseksi huonoon taloustilanteeseen.
        Jokainen eduskunnassa olija tulee vanhaksi, jos ei ymmärrä nuorena ja komeena kuolla. Kutsuisin päättäjien joukkoa , valehtelijoiden klubiksi.


    • Bror-Erik1974Å

      Maassamme ei ole yhtäkään tosissaan otettavaa äärioikeistolaista ryhmää,yksittäisiä hulluja tietty heiluu siellä ja täällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1060
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe