Partaimumonni

mulle on sanottu, että partaimumonneja saa olla vain 1/akvaario, sillä niillä on kuulemma tarkat reviirirajat.
Mua kuitenkin kiinnostais "kasvattaa" niitä, mutta miten se onnistuu? Mun partis tarvitsis kaveria, sillä se ei yksin ole pystynyt huolehtimaan akvaarioni leväongelmista, mut pitäiskö hankkia joku toinen imumonni, kuin partis?
Mistä tunnistaa partisten sukupuolet?
Uskallanko hankkia toisenkin, mitä ne tekee toisilleen?
2661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

>mulle on sanottu, että partaimumonneja saa olla vain >1/akvaario, sillä niillä on kuulemma tarkat reviirirajat.

No ensinnäkin tavallinen partamonni ei ole yhtä reviiritietoinen kuin muut partamonnit. Esim. helmipartamonnit voivat ottaa jo matsia keskenään.

Kuitenkin aina näissä reviirikiistoissa tärkeänä osana on tuo tila- pienessä akvaariossa ottaa partis reviirikseen koko alueen tietenkin. Suuremmassa altaassa voi olla useampia.
Reviiritietous on koiraiden pahe ennemminkin. Koiraan ja naaraan pitäminen samassa altaassa on enemminkin ongelma siinä mielessä että tuppaavat lisääntymään.

Otaksun sinulla olevan tavallista maatiaispartista:

>Mua kuitenkin kiinnostais "kasvattaa" niitä, mutta miten se onnistuu?

Mikäli akvaariossasi on tilaa (eli akvaariosi on esim. parisataa litraa) senkun vain muljautat naaraan joukkoon. Isoa akvaariota tarvitset sillä seurauksena on mieletön määrä poikasia. Eli tätä kasvattamista pitää harrastaa vain mikäli poikasille löytyy sijoituspaikka (tämän takia akvaarion on oltava hyvin suuri). Monet eläinkaupat eivät ole kiinnostuneita partiksen poikasista sillä niistä on todella ylitarjontaa.


>Mun partis tarvitsis kaveria, sillä se ei yksin ole pystynyt huolehtimaan akvaarioni leväongelmista, mut pitäiskö hankkia joku toinen imumonni, kuin partis?

Akvaariosi koosta on kiinni voitko ottaa mitään partiksen lisäksi.


>Mistä tunnistaa partisten sukupuolet?

Maatiaispartisnaaraalla ei ole haivenia päässä - koiraalta löytyy tuuhea parta.


>Uskallanko hankkia toisenkin, mitä ne tekee toisilleen?

Akvaarion koko ratkaisee tämän.

Äänestä

Lukihäiriöni taitaa olla jo aika paha, sillä luin että "partainen mummoni"...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Partis kirjoitti:

mulle on sanottu, että partaimumonneja saa olla vain 1/akvaario, sillä niillä on kuulemma tarkat reviirirajat.
Mua kuitenkin kiinnostais "kasvattaa" niitä, mutta miten se onnistuu? Mun partis tarvitsis kaveria, sillä se ei yksin ole pystynyt huolehtimaan akvaarioni leväongelmista, mut pitäiskö hankkia joku toinen imumonni, kuin partis?
Mistä tunnistaa partisten sukupuolet?
Uskallanko hankkia toisenkin, mitä ne tekee toisilleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu