mulle on sanottu, että partaimumonneja saa olla vain 1/akvaario, sillä niillä on kuulemma tarkat reviirirajat.
Mua kuitenkin kiinnostais "kasvattaa" niitä, mutta miten se onnistuu? Mun partis tarvitsis kaveria, sillä se ei yksin ole pystynyt huolehtimaan akvaarioni leväongelmista, mut pitäiskö hankkia joku toinen imumonni, kuin partis?
Mistä tunnistaa partisten sukupuolet?
Uskallanko hankkia toisenkin, mitä ne tekee toisilleen?
Mua kuitenkin kiinnostais "kasvattaa" niitä, mutta miten se onnistuu? Mun partis tarvitsis kaveria, sillä se ei yksin ole pystynyt huolehtimaan akvaarioni leväongelmista, mut pitäiskö hankkia joku toinen imumonni, kuin partis?
Mistä tunnistaa partisten sukupuolet?
Uskallanko hankkia toisenkin, mitä ne tekee toisilleen?
Vastaukset 2
Vanhimmat
>mulle on sanottu, että partaimumonneja saa olla vain >1/akvaario, sillä niillä on kuulemma tarkat reviirirajat.
No ensinnäkin tavallinen partamonni ei ole yhtä reviiritietoinen kuin muut partamonnit. Esim. helmipartamonnit voivat ottaa jo matsia keskenään.
Kuitenkin aina näissä reviirikiistoissa tärkeänä osana on tuo tila- pienessä akvaariossa ottaa partis reviirikseen koko alueen tietenkin. Suuremmassa altaassa voi olla useampia.
Reviiritietous on koiraiden pahe ennemminkin. Koiraan ja naaraan pitäminen samassa altaassa on enemminkin ongelma siinä mielessä että tuppaavat lisääntymään.
Otaksun sinulla olevan tavallista maatiaispartista:
>Mua kuitenkin kiinnostais "kasvattaa" niitä, mutta miten se onnistuu?
Mikäli akvaariossasi on tilaa (eli akvaariosi on esim. parisataa litraa) senkun vain muljautat naaraan joukkoon. Isoa akvaariota tarvitset sillä seurauksena on mieletön määrä poikasia. Eli tätä kasvattamista pitää harrastaa vain mikäli poikasille löytyy sijoituspaikka (tämän takia akvaarion on oltava hyvin suuri). Monet eläinkaupat eivät ole kiinnostuneita partiksen poikasista sillä niistä on todella ylitarjontaa.
>Mun partis tarvitsis kaveria, sillä se ei yksin ole pystynyt huolehtimaan akvaarioni leväongelmista, mut pitäiskö hankkia joku toinen imumonni, kuin partis?
Akvaariosi koosta on kiinni voitko ottaa mitään partiksen lisäksi.
>Mistä tunnistaa partisten sukupuolet?
Maatiaispartisnaaraalla ei ole haivenia päässä - koiraalta löytyy tuuhea parta.
>Uskallanko hankkia toisenkin, mitä ne tekee toisilleen?
Akvaarion koko ratkaisee tämän.
Lukihäiriöni taitaa olla jo aika paha, sillä luin että "partainen mummoni"...