Räväkkä piikki 16v:lle?

Moi Minkä hauskan,ketterän ja roipeän piikin ostan pojalle kesäksi? Tarkoitus iloitella metsäpoluilla ja pääasiassa kadulla kuitenkin.
Ilmeisesti 2-t kone koska nelarit on kuuleman mukaan tussuttajia.
Jokin neutraali vehje kuitenkin johon saa tarvittaessa kulutus osaa kohtuu helpolla .
ps. pitää olla rekisterissä katukäyttöön.
3555
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuota käyttötarkoitusta ajatellen varmasti joku katuenduro olisi passeli vehje. Jos kuskilla ei ennestään ole hirveästi kokemusta, niin silloin varsinkin nuo melko helppokäyttöiset pyörät kuten Yamaha DT ja Kawasaki KMX kävisivät ihan hyvin. Ne ovat 2-tahteja, joten tehoa on huomattavasti enemmän kuin 4-tahtisissa, ja varaosia varmasti löytyy. Lisäksi 2-tahtisen koneen tekniikkahan ei ole mitenkään vaiketa, eli on helppo korjata itsekkin jos perehtyy edes vähän. Uusi DT ainakin näyttää suht ketterältä ja varmasti on hauska päristellä pitkin katuja, mutta soveltuu myös metsäpoluille. Miinusta tulee 4-tahtiseen verrattuna moottorin tärinä, suurempi kulutus ja 2t-sauhut jotka tykkäävät tarttua varsin mallikkaasti vaatteisiin.

Äänestä

Itse ostin juuri(saapuu ensi viikolla minulle)saksalaisen nelitahtisen enduron MZ 125 SX.Saa myös supermotomallisena eli MZ 125 SM.Teho on 15hv ja vääntö 11,7 Nm.Testienkin mukaan kyseessä on laatulaite ja Ranskan armeijakin muuten tilasi niitä 502 kpl viime syksynä!Siinä on kahden vuoden takuu ilman km-rajoitusta.

Äänestä

Mutta sitten jos haluaa reippaasti enemmän tehoa kuin katuenduroissa, niin kannattaa suunnitella valkokilpienduron hankkimista.. esim: KTM exc Husqvarna WR Gas Gas ja niin edelleen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


15hp -> vapautus kirjoitti:

Moi Minkä hauskan,ketterän ja roipeän piikin ostan pojalle kesäksi? Tarkoitus iloitella metsäpoluilla ja pääasiassa kadulla kuitenkin.
Ilmeisesti 2-t kone koska nelarit on kuuleman mukaan tussuttajia.
Jokin neutraali vehje kuitenkin johon saa tarvittaessa kulutus osaa kohtuu helpolla .
ps. pitää olla rekisterissä katukäyttöön.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu