Nettikyselyt

Qaude

Kirjottelen semmosella asialla että,
Minkä takia ihmiset vastailevat kaikenmaailman kyselyihin netissä jos tietävät että joku myyjä soittaa niille 1-2 viikon sisällä. Itse olen tehnyt kyllä tälläisiä kyselyjä ja niissä käyttöehdoissa lukee että annan kaikki oikeudet jälkimarkkinontiin.. ja sitten on noin 10-20 firman nimeä. Lukekaa hyvät ihmiset ne ohjeen ennenkö teette mitään. PS: ex-myyjä. Pss: ja Suomessa 90% kaikkista lehti myynistä tulee nimenomaan puhelinmyynnistä ja 10% kaupan hyllyltä

4

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiusallinentotuuus

      Itse olin aiemmin töissä eurooppalaisen pörssiyrityksen Suomen konttorissa ja työni oli tehdä ja lähettää tämänkaltaisia ns. mielipidetutkimuksia joilla "Voit voittaa palkintoja ja samalla vaikuttaa asioihin! ". Kymmenet- ja kymmenet tuhannet suomalaiset niitä säännöllisesti täyttivät, siinä sivussa heille sitten myytiin jos jonkinlaista tilausta ja palvelua. Voitot toki virtasivat Ranskaan. Vähän huono omatunto siitä itselleni jäi kun kertaakaan työsuhteeni aikana en kuullut tai nähnyt että palkintoa olisi arvottu tai lähetetty voitajalle. Olisin sen kyllä huomannut vuosien aikana kun kerta itse hallinnoin kyseisiä asiakasdatoja ja olin konttorin ainoa jonka työkuvaukseen niiden teko kuului. Oma mielipiteeni on että kannattaa käyttää maalaisjärkeä miettiessään kannattaako oikeasti tuhlata minuuttiakaan elämästään tällaisiin "mielipidekyselyihin", useimmiten ei ole yhtään mitään takeita että palkintoa on edes olemassa. Miksi ihmeessä firmat tuhlaisi omistajiensa rahoja palkintoon kun ovat jo saaneet hyödyn kilpailusta/kyselystä? Kukaan ei tällaisia yrityksiä valvo, arpajaislupa sanaa en kuullut koko työsuhteeni aikana. Oma arvioni on aiempaan kokemukseeni perustuen on että 90% Tanskan/Ruotsin/Suomen nettikyselyistä/arvonnoista ei koskaan arvo voittajaa ja lähetä heille palkintoa. Yksittäiset rehelliset firmat eivät muuta sitä faktaa että koko ala on pääasiassa huijausta.

    • Ratioonalisti

      "Minkä takia ihmiset vastailevat kaikenmaailman kyselyihin netissä jos tietävät että joku myyjä soittaa niille 1-2 viikon sisällä"

      No juuri siksi, että saavat edullisesti tavaran. Nerokasta eikö olekin? Tyhmä maksaa paljon, viisas pääsee helpomalla.

    • Anonyymi

      Joka puhelinrunkkari kauppiaasta teen välittömästi rikosilmoituksen puhelinhäirinnästä, kun estot eivät toimi pätkääkään. On muuten kummasti vähentynyt häiriköinti. Seuraaava vaihe onkin pistää numero uusiksi, ja sen jälkeen katsonkin tarkkaan, ketä sen saa, yksikään virallinen taho ei sitä tule saamaan, se on varma. En ole missään antanut minkäälaista suostumusta numeroni käytöstä markkinointiin, siitä lähdetään liikkeelle. Tosin ikinä en edes vastaa yhteenkään tuntemattomaan numeroon.

      • Anonyymi

        Tuo on lähinnä tuollaista känniläisten horinaa. Kaikkea ollaan haastamassa oikeuteen ja KELA gold omassa kädessä kun ei viitsi itse töitä tehdä. Näinhän se menee?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe