Hei, olemme jo varanneet Gambian matkan 3vk ja vasta terveydenhoitajan vastaanotolla selvisi, että keltakuumerokotuksen ottamiseen yli 60-vuotiaana liittyy paljon riskejä. Toinen matkustavista on 68v. peruskunnoltaan ja -terveydentilaltaan hyvä, ei muuta kuin toinen lonkka leikattu ja sekin toimii taas hyvin. Riskit kuulostavat tosi pahoilta, hermoston ja sisäelinten vaurioittumisesta jopa niihin liittyvään kuolemaan. Siis käytännössä samantyyppisiä kuin itse keltakuumeesta. Rokotus jäi siis vielä ottamatta ja tilasimme ajan matkailulääkärin vastaanotolle, mitä ei lääkärikeskuksessa heti suositeltu. Henkilö ei ole koskaan ottanut keltakuumerokotetta aikaisemmin.
Olisimmekin kiinnostuneita ja kiitollisia kuullessamme, onko kellään yli 60v. kokemuksia keltakuumerokotteen ottamisesta? Oletteko saaneet mainittuja tai joitain muita oireita? Oletteko matkustaneet ilman rokotetta- mikä mielestäni ei tunnu kovin suositeltavalta? Ilman rokotettakin voisi mennä lääkärin kirjoittaessa virallisen asiapaperin, että rokote on jätetty antamatta lääketieteellisistä syistä (ikä?). Kumpi on siis pahempi, ottaa rokotteen vai rokottamatta menemisen riskit?
Yli 60-vuotiaan keltakuumerokotus
9
837
Vastaukset
- Turharokotusyleensä
Mihin olitte ajatellut keltakuume rokotusta tarvittavan, siitä mainitaan paljon erimaiden kohdalta mutta todellinen tarve on vain harvoissa paikoissa ja pidempään työskentelevillä.Tuskin olette menossa PapaGonia jahtaamaan keskiafrikkaan.
Varovaisuus on hyvä mutta turha vaaran kuvittelu on turhaa, ottakaa mieluummin krela rokotus , siihen voi kovalla työllä joskus törmätä.- tarkoitinkorela
Tarkoitin kolera rokotus, sorry.
- matkanodotusta
Otin keltakuumerokotteen 62v, nyt olen 69v. Ei kukaan valistanut minua millään tavoin, ei lääkäri eikä terveydenhoitaja. Itselläni oli lääkitys, on edelleen, korkean kolesterolin ja kilpirauhasen vajaatoiminnan vuoksi. Ei tullut rokotuksesta minkäänlaisia sivuvaikutuksia, mutta kai se on hyvin yksilöllistä sekin.
- PattisEiOleKumipaikka
Aloittaja on perimmäisten kysymysten äärellä.
Olet tietämättäsi joutunut lääkejättien uhriksi jo pohtiessasi rokotuksia.
Ne ovat osa maailmanlaajuista totaalista huijausta jonka tarkoituksena on vain kerätä rahaa.
Sitä ei tule ajatelleeksi mutta muutaman kympin rokotteet tuovat valtavat voitot kun sen ottaa 20 000 000 ihmistä.
Olen matkustanut vuosikymmenien saatossa yli 60 maassa ottamatta mitään rokotteita. Missään ei olla todistuksia kysytty ja koskaan en ole mihinkään sairastunut. En Gambiassakaan. Yksi tippuri tuli Pattayalta -80 luvulla mutta sen olisi voinut torjua ainoastaan itsehillinnällä. Se oli sinä iltana kadoksissa.
Rokotteista voi olla vakavia sivuvaikutuksia iäkkäille ihmisille ja en voine niitä suositella.- Tiipucca
Kiitos sinulle 'Matkanodotusta' kokemuksesi oli meille arvokas ☺ Keltakuumerokote otettu. Kysymys enemmän kunnosta ja vastustuskyvystä kuin iästä. Mutta lääkärin kautta kehoitetaan yli 60v menemään. Toimimme näin ja totesi että hyvin voi ottaa, ei näe sille esteitä.
- matkanodotusta
Tiipucca kirjoitti:
Kiitos sinulle 'Matkanodotusta' kokemuksesi oli meille arvokas ☺ Keltakuumerokote otettu. Kysymys enemmän kunnosta ja vastustuskyvystä kuin iästä. Mutta lääkärin kautta kehoitetaan yli 60v menemään. Toimimme näin ja totesi että hyvin voi ottaa, ei näe sille esteitä.
Hei Tiipucca, ratkaisu siis tuli tehtyä, toivon että sujuu ilman sivuvaikutuksia kuten itselläni. Mukavaa matkaa teille sitten kun on sen aika!
- hotellipuolihoidolla
Miksi Gambian pitäisi ottaa keltakuumerokotus.
- myskihärkä
Mun kaveri on käyny yli 40 maata ja eksoottisimmasta päästä,ei koskaan rokotuksia eikä sairastumisia.Eräs alle 30v naamatuttu taas ykskaks yllättäin lähti ja kävi Gambiassa ilman rokotuksia kaverin pyydettyä häntä mukaan.3 vkoa matkalta palattuaan hän kuoli saatuaan taudin matkalla mitä en tiedä.
- omaterveys
Jos aikoo oleskella vain Gambiassa, ei keltakuumerokotusta tarvita. Mutta jos aikoo käydä Senegalin puolella niin vaaditaan keltainen kortti voimassa olevasta keltakuumerokotuksesta. Rajalla sitä voi joutua näyttämään ja jos ei ole niin tulee ongelmia, Senegalissa esiityy keltakuumetta. Näin Tjäreborgista kerrotaan. Itse olen käynyt muutaman kerran Senegalin puolella mutta koskaan ei ole rajalla kysytty tuota korttia, tosin se minulla kyllä on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle513326Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472782Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1412573Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572291Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3552014- 1511634
- 761485
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231308Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.351258- 241164