Yli 60-vuotiaan keltakuumerokotus

Tiipucca

Hei, olemme jo varanneet Gambian matkan 3vk ja vasta terveydenhoitajan vastaanotolla selvisi, että keltakuumerokotuksen ottamiseen yli 60-vuotiaana liittyy paljon riskejä. Toinen matkustavista on 68v. peruskunnoltaan ja -terveydentilaltaan hyvä, ei muuta kuin toinen lonkka leikattu ja sekin toimii taas hyvin. Riskit kuulostavat tosi pahoilta, hermoston ja sisäelinten vaurioittumisesta jopa niihin liittyvään kuolemaan. Siis käytännössä samantyyppisiä kuin itse keltakuumeesta. Rokotus jäi siis vielä ottamatta ja tilasimme ajan matkailulääkärin vastaanotolle, mitä ei lääkärikeskuksessa heti suositeltu. Henkilö ei ole koskaan ottanut keltakuumerokotetta aikaisemmin.

Olisimmekin kiinnostuneita ja kiitollisia kuullessamme, onko kellään yli 60v. kokemuksia keltakuumerokotteen ottamisesta? Oletteko saaneet mainittuja tai joitain muita oireita? Oletteko matkustaneet ilman rokotetta- mikä mielestäni ei tunnu kovin suositeltavalta? Ilman rokotettakin voisi mennä lääkärin kirjoittaessa virallisen asiapaperin, että rokote on jätetty antamatta lääketieteellisistä syistä (ikä?). Kumpi on siis pahempi, ottaa rokotteen vai rokottamatta menemisen riskit?

9

925

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turharokotusyleensä

      Mihin olitte ajatellut keltakuume rokotusta tarvittavan, siitä mainitaan paljon erimaiden kohdalta mutta todellinen tarve on vain harvoissa paikoissa ja pidempään työskentelevillä.Tuskin olette menossa PapaGonia jahtaamaan keskiafrikkaan.
      Varovaisuus on hyvä mutta turha vaaran kuvittelu on turhaa, ottakaa mieluummin krela rokotus , siihen voi kovalla työllä joskus törmätä.

      • tarkoitinkorela

        Tarkoitin kolera rokotus, sorry.


      • matkanodotusta

        Otin keltakuumerokotteen 62v, nyt olen 69v. Ei kukaan valistanut minua millään tavoin, ei lääkäri eikä terveydenhoitaja. Itselläni oli lääkitys, on edelleen, korkean kolesterolin ja kilpirauhasen vajaatoiminnan vuoksi. Ei tullut rokotuksesta minkäänlaisia sivuvaikutuksia, mutta kai se on hyvin yksilöllistä sekin.


    • PattisEiOleKumipaikka

      Aloittaja on perimmäisten kysymysten äärellä.
      Olet tietämättäsi joutunut lääkejättien uhriksi jo pohtiessasi rokotuksia.
      Ne ovat osa maailmanlaajuista totaalista huijausta jonka tarkoituksena on vain kerätä rahaa.
      Sitä ei tule ajatelleeksi mutta muutaman kympin rokotteet tuovat valtavat voitot kun sen ottaa 20 000 000 ihmistä.

      Olen matkustanut vuosikymmenien saatossa yli 60 maassa ottamatta mitään rokotteita. Missään ei olla todistuksia kysytty ja koskaan en ole mihinkään sairastunut. En Gambiassakaan. Yksi tippuri tuli Pattayalta -80 luvulla mutta sen olisi voinut torjua ainoastaan itsehillinnällä. Se oli sinä iltana kadoksissa.

      Rokotteista voi olla vakavia sivuvaikutuksia iäkkäille ihmisille ja en voine niitä suositella.

      • Tiipucca

        Kiitos sinulle 'Matkanodotusta' kokemuksesi oli meille arvokas ☺ Keltakuumerokote otettu. Kysymys enemmän kunnosta ja vastustuskyvystä kuin iästä. Mutta lääkärin kautta kehoitetaan yli 60v menemään. Toimimme näin ja totesi että hyvin voi ottaa, ei näe sille esteitä.


      • matkanodotusta
        Tiipucca kirjoitti:

        Kiitos sinulle 'Matkanodotusta' kokemuksesi oli meille arvokas ☺ Keltakuumerokote otettu. Kysymys enemmän kunnosta ja vastustuskyvystä kuin iästä. Mutta lääkärin kautta kehoitetaan yli 60v menemään. Toimimme näin ja totesi että hyvin voi ottaa, ei näe sille esteitä.

        Hei Tiipucca, ratkaisu siis tuli tehtyä, toivon että sujuu ilman sivuvaikutuksia kuten itselläni. Mukavaa matkaa teille sitten kun on sen aika!


    • hotellipuolihoidolla

      Miksi Gambian pitäisi ottaa keltakuumerokotus.

    • myskihärkä

      Mun kaveri on käyny yli 40 maata ja eksoottisimmasta päästä,ei koskaan rokotuksia eikä sairastumisia.Eräs alle 30v naamatuttu taas ykskaks yllättäin lähti ja kävi Gambiassa ilman rokotuksia kaverin pyydettyä häntä mukaan.3 vkoa matkalta palattuaan hän kuoli saatuaan taudin matkalla mitä en tiedä.

      • omaterveys

        Jos aikoo oleskella vain Gambiassa, ei keltakuumerokotusta tarvita. Mutta jos aikoo käydä Senegalin puolella niin vaaditaan keltainen kortti voimassa olevasta keltakuumerokotuksesta. Rajalla sitä voi joutua näyttämään ja jos ei ole niin tulee ongelmia, Senegalissa esiityy keltakuumetta. Näin Tjäreborgista kerrotaan. Itse olen käynyt muutaman kerran Senegalin puolella mutta koskaan ei ole rajalla kysytty tuota korttia, tosin se minulla kyllä on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2772
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2328
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2168
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2065
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1474
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1429
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1152
    8. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1067
    9. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1060
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1014
    Aihe