Oisko jollai jotai kerrottavaa?
Kerro vaikka, kuinka tää aihealue koskettaa sua ja jotai sen suuntaista. Ja ja ja... Kaikkee. Kiitos :-))
Hiljainen alue tää
4
120
Vastaukset
- EiUskovaisetOleParempia
Ei niinkään kosketa tämä aihealue vaan pikemminkin harmittaa se, että uskovaiset homot/lesbot eivät voi olla omia itsejään muiden uskovoisten suvaitsemattomuuden takia. Vierestä olen nähnyt, kun monella jää elämät elämättä. Ei uskalleta olla sitä mitä ollaan, kun on kasvettu jo pienestä asti oman "lahkon" mukaisiin mielipiteisiin. Rakkaus on kuitenkin suuri voimavara elämän poluille ja sitä ei väkisin voi saada aikaiseksi "kulissisuhteessa".
Minä heitän pallon nyt teille uskovaisille ja kysyn teiltä, että mitä pahaa on kahden samaa sukupuolta olevan ihmisen välisen rakkauden hyväksymisessä? Onko se teiltä pois? Eikö suvaitsevaisuus kuulu teidän uskontoon? Toivoisin saavani muita vastauksia kuin, että Raamatussa sanotaan niin ja näin... Koska te uskovaiset muutenkin tulkitsette tuota Raamattua miten sattuu. Teette avioeroja, petätte puolisoitanne, käytätte lapsia hyväksenne jne. Ette kuulkaa ole yhtään sen parempia ihmisiä kuin muutkaan, vaikka niin oletattekin! Ja nämä kommentit eivät tosiaankaan ole ketjun aloittajalle vaan yleisesti mielipiteitäni uskovaisista. :)
Antakaa palaa ja kirjoitelkaa vastauksia, jos uskallatte niin saadaan tällekin palstalle jotain eloa ja väriä.- UskovainenHomo
No otetaan vaikka ensiksi se, mitä Jeesus sanoi: Joka tahtoo minua seurata, kieltäköön itsensä ja kantakoon ristinsä. Ei sanantarkasti.
Voisi ajatella, että homous on risti, jota täytyy kantaa ja itsensä kieltäminen, että ei anna homouden kiusauksille valtaa.
Se, että sinä näet pelokkaita ihmisiä, jotka ei "uskalla olla omia itsejää", ei tarkota että asia olisi niin. Sitähä voi haluta olla ja elää niin. Jos haluaa olla osa Jumalan valtakuntaa, ei eletä synnissä, jos taas halutaan elää oman tahdon mukaisesti, voi mennä maailmaan, seurakuntayhteyden ulkopuolelle, koska mitä sitä turhaan mennä "hurskaampaa" tietä helvettiin.
Kulissisuhde on niinku vastakkaisen sukupuolen kanssa suhteessa?
Kyllähän sitä sellasessakin voi olla, jos vaan toinenkin tietää homoudesta ja haluaa... Vois uskoa, että tulee hankaluuksia jossain vaiheessa.
Suvaitsevaisuudesta sanon sen, että ihmisiä suvaitaan, syntiä ei. Eihän Jumalakaan suvaitse meidän pitää rinnallansa muita jumalia. Eli kyseessä ei ole suvaitsevainen usko(nto) suhteessa synnintekoon.
Ne jotka tekee noita asioita, mitä mainitsit, ilman katumusta, ovat katumattoman ristinryövärin osassa, ne jotka katuvat, ovat katuvan osassa matkalla kohti kunnian taivasta.
- Arkajalat
Eivät uskalla piplia kansa kommentoida koska pappikin vaihtoi sukupuoltaan
- QmmQ
Jokainen tavallaan. Sen minkä tunnet itsellesi omaksi ja sisällä (sydämessä) oikeaksi. Olkoon niin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1041809
Päivän persu: Maahanmuuttajat ovat "rupusakkia"
Voi Petteri parkaa 🤣 "Kansanedustaja Mauri Peltokangas (ps) kutsuu kolmansista maista Suomeen muuttavia ihmisiä rupusa4121376Tänään sen huomasin ja se tuntuu
Vapauttavalta. Saavuttomaton rakkaus on loppunut. En tunne enää kaipuuta enkä rakkautta. Nyt voin alkaa taas elää eikä t1131268Taisit vihdoin ymmärtää
Kuinka hirviö mun silmissä olet/olette. Antaisitte mun vaan nyt olla, että palaudun tästä edes joskus.131247En uskalla liikkua yöllä yksin ulkona
Tai lähteä viettämään iltaa, kun kotiinpaluu myöhään ei tunnu hyvältä. Kerroin tuon yhdelle miehelle. Arvaa mitä hän va1691244Miten yrität saada tilannetta eteenpäin
ettei jäätäisi päikoilleen, missä kumpikin ikävöi omalla tahollaan?761093- 981039
Et tule koskaan löytämään tällaista syvyyttä kenestäkään toisesta
Jos vaan tietäisit, kuinka paljon tunnen sinua kohtaan. Jos vaan tietäisit, miten paljon merkitset minulle.90995Kauneutesi kiinnitti huomioni
mutta oikeesti rakastuin tapaan, miten näet asiat ja kaikki. Olet liian ihana, enkä tiedä miten sen saisin sanottua.33992En ymmärrä
Miksi ikinä olen mitään hyvää tuntenut sinua kohtaan. Koskaan et ole mitään hyvää halunnut mulle.92939