Mikähän on ? kun tällainen ei ammattilainen rappaa tiiliseinää, niin aina tahtoo keskelle seinää muodostua "kaljamaha" siis pullistuma, vaikka seinä on tasoitettu ohjurien kanssa ja hierretty, niin aamulla kuitenkin pullistaa, epäilen laastiin kohdistuvaa painovoimaa, entä ammattilaiset, onkohan tämä tuttua.
kumpaosaistehdä
5
138
Vastaukset
- NickNailer
onkohan tämä tuttua.
Ei ole.
Kastelitko tiilet? - liimapuoli
on ehdottomasti lyötävä alaspäin.
- 9-9
Rappaus tottumattomalta sujuu parhaiten, jos tekee kynsilaastin ja siihen reilusti sementtiä mukaan ja sitten seuraavana päivänä heittää täytekerroksen.
Vettä ei saa sitten käyttää sillä se sementti imaisee sen laastin kiinni mutta pitää muistaa yksi sääntö joka on ehdoton, rapata pitää ehdottomasto seuraavan päivän aikana. Muuten kynnet muuttuvat lasipinnaksi ja siihen ei tartu laasti helposti.
Liian nopea hiertäminen paksussa kerroksessa irrottaa kerroksen ja siitä tulee "kopu" rappaus. Paksu kerros pitää hiertää hyvin kevyellä kädellä.
Ter. vanha paappa - kopoa
se on.Kasvattamalla,kasvattamalla..
Sisällä pärjää,ainakin savitiilessä ilman kynsiä. - noenosaa
Jep olen koittanut liian paksulla kerroksella, sokkeli- ja oikaisulaastipussin kyljessäkin lukee (tuli katsottua) sallittu enintään 5 mm kerros.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703560Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483533Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463322- 532779
- 322036
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301962Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k421704- 481676
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä961635- 391400