Arvoisat kissan omistajat ja kissojen irtipitäjät. Alkaen vuodesta 2012 Suomen laki määrää että kissoja kuten koirienkin on oltava kytkettyinä niin maaseudulla kuin kaupungeissakin, samoin Suomen laki velvoittaa että tavattaessa vapaanakulkeva kissa on haitallinen tulokaslaji lopetettava välittömästi. Mikäli vielä tietää että vapaana kulkeva kissa kuuluu jollekkin tuttavalle tai naapurille on kissa silti Suomen lain vaatimuksesta lopetettava välittömästi ja on jätettävä kissan omistajasta rikos ilmoitus lemmikin laiminlyönnistä ja heitteille jätöstä. Lisäksi kissaa kuten koiraa ei tule kytkettyinä ulkoiluttaa lenkkeilypoluilla tai pihapiirissä lasten leikkipaikan välittömässä läheisyydessä vaan lemmikkien ulkoilutukseen varatulla alieella kuten koirapuistossa. Toivon kaikille kissoille ja kissojen omistajille parasta. Kiitos kun luit.
Vastaukset 15
- hölöpölöhölö
Taas sait kirjoittaa tänne lakia niin, kuin sen itse tulkitset! Jatka, jatka TAAS!
- samperinsamperi
poliisi vastaa
http://www.sll.fi/keski-suomi/luonto/lajit/muut-lajit/poliisi_kissojen_vapaanapidosta - primakat
Kusimirriltä henki pois joka kerran kun mailleni erehtyy. Luonto kiittää. Pelkästään tänä vuonna 13 linnunpoikasten syöjää vähemmän! Laskekaa vain kattinne vapaasti juoksemaan... HAHAHA!
- luonnoneläimetvaarassa
Irtokissojahan tuntuu suomessa riittävän, ja niiden vastuuttomia omistajia.Joka vuosi kymmeniä tuhansia ylimäärisiä irtokissoja, ei kenenkään haluamia kissoja lopetetaan, kun omistaja ei enää kaipaakkaan , eikä takaisin löytöeläintalolta haekkaan.Millainen ihminen voi toimia niin?
Montakohan lintua mahto turhaan silti tävävuonna kisujen suihin päätyä?
Pitäs ihmisen tuntee pisto sydämmessään joka kerta, kun antaa tahallaan lemmikkinsä tappaa julmasti luontoon kuuluvia eläimiä ;/
"Eläinrakas ihminen", ymmärtää myös luonnoneläinten arvon, ja huolehtii, ettei lemmikkinsä ole niille koskaan vaaraksi. - dgsdgdgdsg
mee sit ostaan hiirenloukkuja
meidän katti pyydystää kesässä 100 jyrsijää omakotitaloalueella omasta ja naapurien pihoista.
helppo laskea kuntuo saaliin näytille - eitarvettairtokissoille
dgsdgdgdsg kirjoitti:
mee sit ostaan hiirenloukkuja
meidän katti pyydystää kesässä 100 jyrsijää omakotitaloalueella omasta ja naapurien pihoista.
helppo laskea kuntuo saaliin näytilleEi tarvetta, koira tappaa jyrsijät pihalta, ja myrkyt ulkorakennuksista.Koira ei syö hiiriä, joten ihan sama, vaikka ne olis syöneet myrkkyä.Helppoa, tehokasta, ja koiralle ajankulua.Ja mikä parasta, koira pysyy omalla pihalla, ei tapa lintuja, ei kaki vieraan pihaan, ja on kivaa lenkkiseuraa.Suosittelen :)
- kissoistaeivälitetä
dgsdgdgdsg kirjoitti:
mee sit ostaan hiirenloukkuja
meidän katti pyydystää kesässä 100 jyrsijää omakotitaloalueella omasta ja naapurien pihoista.
helppo laskea kuntuo saaliin näytilleAi sulla on just sellanen kulkukatti josta kukaan ei oikeasti pidä ...
Täällä yksi mies vei niitä irtokissoja löytöeläintalolle, kun ne kävi niitten pihassa jatkuvasti ulosteillaan sotkemassa.Sillä oli kasvimaa, ja lapsiperhe, niin hiekkainen leikkipaikka keinuineen pihassa.Kukaan ei tunnustanut sotkijakissoja omikseen.Kissat väheni kyllä sitten nopeasti,omistajat ei taineet hakea niitä takas , ja muutama omistajat ymmärtääkseni tajus ottaa omansa sisälle.Olen nähnyt kissa aitauksenkin muutamassa pihassa.
Nyt on kivempi kaikilla, kun ei ole ylimääräisiä elukoita nurkissa sotkemassa.
Jokaisen pitäs tajuta ottaa vaan itselleen ne lemmikit, ei naapureille riesaksi.Monilla alueilla ihmiset kärsii siitä, että joutuvat siivoomaan vieraitten elukoitten jätöksiä.Pitäs ymmärtää ottaa vaan sellasia elukoita, joista pystyy oikeesti huolehtimaan.Tai sitten olla ihan ilman. - EläimistäOnVanRiesaa
kissoistaeivälitetä kirjoitti:
Ai sulla on just sellanen kulkukatti josta kukaan ei oikeasti pidä ...
Täällä yksi mies vei niitä irtokissoja löytöeläintalolle, kun ne kävi niitten pihassa jatkuvasti ulosteillaan sotkemassa.Sillä oli kasvimaa, ja lapsiperhe, niin hiekkainen leikkipaikka keinuineen pihassa.Kukaan ei tunnustanut sotkijakissoja omikseen.Kissat väheni kyllä sitten nopeasti,omistajat ei taineet hakea niitä takas , ja muutama omistajat ymmärtääkseni tajus ottaa omansa sisälle.Olen nähnyt kissa aitauksenkin muutamassa pihassa.
Nyt on kivempi kaikilla, kun ei ole ylimääräisiä elukoita nurkissa sotkemassa.
Jokaisen pitäs tajuta ottaa vaan itselleen ne lemmikit, ei naapureille riesaksi.Monilla alueilla ihmiset kärsii siitä, että joutuvat siivoomaan vieraitten elukoitten jätöksiä.Pitäs ymmärtää ottaa vaan sellasia elukoita, joista pystyy oikeesti huolehtimaan.Tai sitten olla ihan ilman.Vielä kun pääsisi eroon kakkivista linnuista, sotkevat jokapaikan ulosteilla. Linnun ulostetta löytyy seiniltä ja leikkikaluista. Lintuja ei pihapiirissä usein kylläkään itse nää mutta monesti vierailuista jää todisteeksi valkoinen märkä läiskä ja kakkapökäle joita saa sitten kuurata talon seiniltä ja nurmikolta kuin mielipuoli. Sitten on oravia, niistäkin pitäisi päästä eroon. Mukasöpöt pörröhäntäset paskiaiset käyvät ryöstämäsdä lintujen pesistä munia, ykskin harakka piti kauhean älämölön kun orava vei sen pesästä munia. Lopulta se raskkujakin hiljen kyn jysäytti ilmasn paukkupanoksen Ei ole harakkaa sitä koomin näkynyt metelöimäsdä. Onneksi ei pihassa sdntään pyöri kissoja kusemassa joka nurkkaan. Eläimistä on vain riesaa, sotkekvat, metelöivät ja häiritsevät. Pysyisivät metsässä minne kuuluvatkin kaukana ihmisistä ja ihmisten ympäristöstä.
- vapaajaonnellinenkisu
Ei kiinnosta. Kissan etu menee merkityksettömien lakipykälien edelle ja kissan etu on vapaus. Toki vapauden edellytyksenä on se, että kissan omistaja on vastuullinen, eli on ottanut kissan maalle vapaaseen ulkoiluun sopivaan ympäristöön.
- w94eopfkpw
Ei kiinnosta.
Oma etu menee kissanomistajaidiootin edun edelle ja pihaan tunkevat vieraat kissat deletoidaan. Miksi turhaan miettiä lakeja, kun idioottikaan ei niitä noudata?
Siinäpä etsii idiootti elikoitaan...
- kissatOjennukseen
Nytpä tuli kuri kissoille:
ISIS haluaa teurastaa kissat
http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/isis_cats-56208
”…kalifaatin viranomaisilla on oikeus takavarikoida kissat ja tappaa ne.”- Kattikarvajalka
Kissan tulee saada käyttäytyä lajityypillisesti eli saada saalistaa ja syödä saalistamansa saaliin. Näin ollen kissan ei tarvitse syödä mielialalääkkeitä.
- tarvettaon
Kattikarvajalka kirjoitti:
Kissan tulee saada käyttäytyä lajityypillisesti eli saada saalistaa ja syödä saalistamansa saaliin. Näin ollen kissan ei tarvitse syödä mielialalääkkeitä.
Huolehtikaa myös ihmisten lääkkeistä ;)
- HelllsAnkeli
kannattaa kirjoitellakin nimimerkillä, sillä jos mä saan käsiini kissan loukuttajan puhumattakaan tapaajasta, on henkikulta herkässä hällä
- Loukut_pyynnissä_
Älähän räkänokka viitsi suotta uhoilla turhia!
Helpointa on sinunkin välttyä kissan katoamiselta ja mielipahalta, kun opettelet huolehtimaan kissastasi lakien ja hyvien tapojen mukaisesti.
Ei kenelläkään ole mitään oikeutta tunkea kissanronttiaan vieraiden ihmisten riesoiksi, pidä sinäkin vain itse hyvänäsi, kun olet kerran semmoisen hankkinut.
-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1251284Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää250960Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️89959On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75777- 54754
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34672- 66667
- 46640
Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30577Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30575Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah183557Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.157557- 35534
Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus97509- 200488
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91458Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle17447Olet oikeasti paras
Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e27446- 34438
Paula hakenut rovaniemelle
Ei vissiin seurakunnan hommat ollutkaan mieleen vai olisiko kenties joku muu syy?19432