Mummon pelargonia kukkii akkunalla.

jjoutava

Sitä vaan kun parvekkeellani kukkii mummon pelargonia. On todella hieno nuppuinen kuva. Nyt tietenkin kysytään, Missä on pihvi. Pihvi on siinä että on vielä edes kukkimassa. Kaipaan hirveästä istuttajaa.

6

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • captcöpenick

      Minullakin kukkii vielä monivärinen kukka-amppeli. Vaimo opetti että kuivuneet kukat pitää nyppiä pois että se tekisi tilalle uuden.
      Veteen sekoitettava lannoite antaa sille hyvinvointii ja näköö nääs.

      Mikä miljoonakello lie nimeltään. Oli muuten toukokuun ostoksena melko arvokas hinnaltaan.
      Sisäkukkia en huoli kun hedelmäkärpäset niissä vaan viihtyisivät.

      • Kukateivättahdouida

        Silloin niitten multa on liian märkää.


    • vaalierkki

      Kukka ikkunalla. Niin vaaatimattomat sanat. Jokainen sana silti kultaa. Kahden toiseensa kietoutuneen ihmisen yli sillan kulkeva suhde. Suhde, jota ei edes kuolema erota,

    • Nyt tulee yö pakkaset, joten jos et osaa muutoin istuttaa, niin ota muovipussi, jonka vuoraat sanomalehdillä ja nosta se kukka sieltä parvekkeelta sisätiloihin ja mahdollisimman viileään.

      Voi olla, että lämpö saa aikaan kukkien varisemisen ja talveksi se varmasti "hyytyy" muutoinkin, mutta kun pidät sanomalehdet kosteina, niin keväällä huomaat, että kukka alkaa tuottaa silmuja ja uusia versoja. Sitten vain takaisin parvekkeelle.

    • Ramoona-

      "Katsohan on tuolla puu, se kukkii joka kesäkuu mun pihallain. Hän istutti sen aikoinaan, mä nauroin hänen taimeaan🌿, oksa vain..." 🎼 tämä laulu alkoi soida mielessä lukiessani sydämeenkäyvän viestisi.

      Hän rakasti pihakoivuja 🌳huurteisina ja hiirenkorvaisina, turhaan varisperhe nyt häntä silmiinsä tähyää. Hän kertoi hehkuvanvärisistä krasseistaan, jotka kukkivat syysmyöhään.
      Syksyn tuulinen sää💨 🍂🍃oli hänelle mieleen...usein kertoilimme täällä luonnosta, vesistöistä, kukista ,metsistä.🌻🌲🌊

    • jakolasku

      Jj menetti susmorsiamen ja kaikki ympärillä muistuttaa hänen elämästään. Kuolema on hyväksyttävä ja elämää jatkettava. Monet muistot herää henkiin ovat läsnä joka päivä. Kotona on pahinta olla totesi kesällä leskeksi jäänyt mies. Otti pienen koiran kaverikseen. Seinän takana kuolema vieraili loppukesällä. Vaimo lähti jäi isäntä ja koira asumaan keskenään. Talvella tästä kerroksesta lähti mies vaimo jäi yksin.
      Näin yksitellen poistumme jotkut jättää isomman jäljen elämänsä aikana jotkut pienemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      375
      6662
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      75
      4285
    3. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      97
      3720
    4. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      44
      3644
    5. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      127
      3619
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      146
      3597
    7. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      247
      3529
    8. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      39
      3078
    9. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      14
      3064
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      105
      2799
    Aihe