Kiukaan kivien latominen

Sauna_majuri

Miksi monessa ohjeessa sanotaan, että kiukaan kivet ladotaan siten, että pohjalle isoja kiviä ja pintaan pienempiä.

Eikös tällä periaatteella käy niin, että suuret kivet pohjalla tukkivat ilman virtausta ylöspäin eli ilmalle jää vähemmän väyliä kohti pintaa sekä suureen kiveen kohdistuu lämpöä vaan alhaaltapäin.

Eikö olisi parempi, että pohjalla on pieniä kiviä jolloin rakoja jää enemmän sekä pienet kivet lämpenee nopeasti jolloin ne johtaa paremmin lämpöä ylöspäin pintakiviä kohti. Suuremmat kivet kannattaisi laittaa sattumanvaraisesti eripuolille kasaa jolloin ilma pääsisi lämmittämään suuria kiviä joka reunalta.

2

218

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oottaasvääräs

      ruuti on jo keksitty..

    • js62

      Kyllä se em. ladontatapa on oikea mutta silloinkin väljä ladonta on kaiken a ja ö. Sekään ei riitä kivet painuu ja ladonta riippuen kiukaan käyttöasteesta pitäisi toistaa ainakin kerran vuodessa ja vaihtaa samalla rapautuneet kivet. Painotan sanaa väljä ladonta.
      Isot pohjalle varauskykyä kuumimmassa kiukaan kohdassa eniten siksi isot kivet ja pienet pintaan jotka lämpiää isoja paremmin kiukaan yläosissa missä kiukaan lämmänsiirto kiviin on heikoin. Samalla sitovat vettä eikä löylyvesi heti valahda kiukaan läpi. Isot kivet pohjalla ei pääse ahtautumaan niin pahasti kuin pienet kivet. Lohko kiuaskivien ongelma yleisellä tasolla tasaiset pinnat jotka mahdollistaa kiuaskivien painumisen nippuun minkä läpi ei enää ilma kulje. On vain niin perkeleen kalliitta pyöristetyt jotka voisi lähes huolettomasti heittää kiukaaseen latomisen sijaan eikä painumista esiintyisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1069
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      784
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      648
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      492
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      443
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      435
    8. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      44
      409
    9. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      409
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      404
    Aihe