Langattomalla liittymällä käytettäessä nykyajan selaimet ovat oman kokemukseni mukaan vähintään yhtä hitaita kuin joskus aikaisemmin.
Vaihtoehtojakin näyttää olevan hyvin tarjolla.Esimerkiksi Dillo,Midori ja Web.
Toimiiko jokin selain kohtuullisen nopeasti ja hyvin keskustelupalstoilla kuten vaikka tällä suomi24 palstalla?
Vähemmän tunnetut nettiselaimet?
7
<50
Vastaukset
Lisätään vielä tekstipohjainen links. Konqueror osaa myös paljon. Käytän sitä paljon ssh yhteyksissä. Nopeutta tulee lisää kun estää mainokset, videoiden ja kuvien latailun.
- se-paras-ilo
Aivan tarpeeksi nopeasti toimii standardiselaimet kuten Firefox, ublock origin nopeuttaa selvästi, eikä joudu katselemaan ällöttäviä mainoksia.
Lisäksi tuottaa suunnatonta vahingoniloa kun joltain surkimukselta jää mainosteneston takia rahat saamatta. Nettiyhteyden langattomuus ei kyllä vaikuta mitenkään selaimen suorituskykyyn.
- millisekunnit
Langattomassa yhteydessä on enemmän latenssia. Jos sivulla on vaikkapa paljon eri lähteistä tulevia mainoksia, niin langattomalla yhteydellä sivun avaus hidastuu huomattavasti verrattuna langalliseen. Jokaisen yhteyden aukaisu vie yhden pingauksen verran aikaa.
millisekunnit kirjoitti:
Langattomassa yhteydessä on enemmän latenssia. Jos sivulla on vaikkapa paljon eri lähteistä tulevia mainoksia, niin langattomalla yhteydellä sivun avaus hidastuu huomattavasti verrattuna langalliseen. Jokaisen yhteyden aukaisu vie yhden pingauksen verran aikaa.
Ei meillä ole latenssi korkea langattomassa.
Omien langattomien yhteyksien huonoutta ei kannattaisi panna selaimen syyksi: jos ryhtyy korjaustoimiin, ryhtyy korjaamaan väärää asiaa.
- pari_vinkkiä
Kannattaa ainakin tarkistaa nettiyhteyden taso: jos on 50% hujakoilla voi uudelleen lähetykset jo haitata selaamista. Toinen asetus on wlan-modeemin nat-yhteyksien lukumäärä. Jos siellä on liian pieni luku tai modeemin muisti uupuu, niin sekin aiheuttaa hitautta. Ja tarkoitan sitä konekohtaista yhtäaikaisten avointen yhteyksien lukumäärää. Selain yrittää optimoida toimia ja avaa kaikki sivulta löytyvät upotukset yhtä aikaa latautumaan, mikä sitten saattaa kyykyttää modeemin. Itse olen huomannut, että jos tuo nettiyhteys on yhtään parempi kuin 50% niin se jo riittää kelvolliseen netin selailuun - varsinkin jos netti on hitaampi kuin wlan-yhteysnopeus.
Sitten on vielä käyetty kanava, muistaakseni kanavat menevät osittain päällekkäin joten jos naapurisi käyttää samaa/lähes samaa kanavaa voi yhteytesi hidastua.
Wavemon on yksi ohjelma, jolla noita voi tihrustella jos tuntuu takkuiselta meno.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 968489
- 444177
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021936Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html371468- 241450
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341179Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121150Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53877Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31852Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29817