Vastakkainasettelun aika on edessä. Voittipa Yhdysvalloissa Clinton tai Trump, yli puolet kansasta inhoaa uutta presidenttiä. Miten paljon on mahdollisuuksia torjua epätoivottua tarjontaa mediassa? Pyritäänhän omaa kuplaa muutenkin pienentämään verkossa valikoivalla selauksella ja suosikkilistoilla.
Nettimainoksien torjumiseen on keinoja, samoin tallentavat digiboksit ohittavat mainokset. Joukkuelajeissa tekniikka mahdollistaa kentällä olevien mainosten räätälöimisen kuviin vaikka maakohtaisesti. Voiko samalla tekniikalla jo peittää epätoivottuja henkilöitä lähetyksistä tai korvata heidät pilahahmoilla? Puheen sisältö tai ääni sekä inhokkimusiikki muutetaan toiseksi. Pidemmälle vietynä voitaisiin torjua kaikki epätoivottu sisältö teksteistä ja kuvista.
Inhokin sensurointi
1
123
Vastaukset
Ajatuksen lähtökohta on, että mitä tyhmempi juttu sitä paremmin se käy kaupaksi. Tehdäänhän youtubeen parodiavideoita kiihtyvään tahtiin. Puhumattakaan muutaman vuoden takaisesta pieruaplikaatiosta kännykkään. Kerrassaan tyhmä idea, mutta ohjelmoija teki sillä miljoonatilin.
Kukaan ei ole kommentoinut, että jotain tällaista on jo käytössä. Ehkä ei olekaan, mutta aika vaikea sitä on uskoa.
Unohdetaan kuva ja teksti. Karvalakkiversion kansainväliseen levitykseen saisi, kun lisää puheeseen satunnaisesti sopivia englanninkielisiä sanoja. Kassamagneetiksi tästä ei kuitenkaan ole.
Puheääntä pitäisi pystyä luokittelemaan eri tekijöillä. Mitä lähempänä ääni on inhokin profiilia, sitä enemmän puhetta manipuloidaan. Pikkuinhokille vaihdetaan sanoja ja kokonaisia lauseita puherytmin tahdissa. Lempi-inhokkia käyttäjä haluaa ehkä räätälöidä henkilökohtaisesti. Tämän käyttämiä fraaseja ja sanontoja vaihdetaan iskevämmiksi.
Uskoisin myös isojen poikien jo puuhastelevan vastaavan manipuloinnin kanssa. Tiedonvälitys siirtyy verkkoon yhä enemmän. Disinformaatiota voi levittää omilta palvelimilta, mutta ne tiedetään epäluotettaviksi lähteiksi. Useammalle luotettavan lähteen palvelimelle on vaikea murtautua samaan aikaan. Murto voidaan huomata ja palvelin sulkea. Tieto liikkuu yhä paremmin salattuna, joskus ehkä kvanttisuojattuna, siihen on vaikea puuttua matkalla. Uuden sukupolven trollit voisivat ujuttaa stuxnetinsa käyttäjien päätelaitteille. Laite vastaanottaa ja purkaa viestit ongelmitta. Vasta sitten ne väärennetään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_252490Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.551806Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup111224Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu2991077- 259992
- 146903
- 56884
Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua9807- 48793
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.111785