12 vuotiaalla pojalla todettiin keuhkokuume 2 viikkoa sitten.
Oireina kova kuume ja yskä. Viidentenä kuume päivänä vietiin lääkäriin.
Crp oli 47 ja keuhkokuvissa näkyi "jotain"
Lääkäri epäili olevan viruksen aiheuttama keuhkokuume mutta hoidoksi kuitenkin 10 päivän zeclar antibioottikuuri.
Heti seuraavana päivänä kuume laski 37,5 ja sen jälkeen ei enää kuumetta ollenkaan.
Elikkä nyt asiaan. Poika on kova urheilija. Pelaa jalkapalloa tosissaan ja muutenkin liikkuu tosi paljon.
Lääkäri sanoi että viikko pitää kuumeen laskun jälkeen olla urheilematta. Poikahan tietysti heti viikon jälkeen rupesi treenaamaan ihan täysillä.
Treenejä siis melkeinpä joka päivä.
Jotenkin tuntuu että aloittiko liian äkkiä treenit? Yskää on vielä jonkin verran ja sylkee klimppejä mut ei pahasti.
Äitinä tietysti huolettaa kovasti kun olen täältä lukenut kaikista jälkitaudeista ja mitrn kauan monet on olleet ihan todella kipeitä pitkään keuhkokuumeen jälkeen..
Poika ei valita että olisi mitenkään kipeä mistään ainoana toi yskä mikä sekään ei kovin kova enää..
Uskallanko antaa liikkua näin nopeasti taudin jälkeen?
Ihmetyttää tosiaan kun monelle sanotaan et pari kolme viikkoa liikunta kieltoa ja pojalle lääkäri sanoi tuon viikon kuumeen jälkeen..
Keuhkokuumeesta
Vihtoooria
1
439
Vastaukset
- hoitsu61
Yskä kestää pitempään, vaikka muuten ois toipunut. Mielestäni ihan hvyin voi jo urheilla ja varsinkin kun on lääkekuurin syönyt ja ei tuo cerppi kovin korkea ollut, eli ei välttämättä bakteeritulehdus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1644401
- 263203
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1382721- 252318
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.602204Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191898Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301714Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s391705Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.641320Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?341171