Ollaan otettu omakotitalon kyplyhuoneen tarjouksen tehneitä muutama taho käymään ja katsomaan mitä ollaan haluamassa.
Taloa ei ole ennen (ulkopuolisten toimesta) remontoitu, ja mieleen tuli, että miten käytännössä remontit menee arjessa: annetaanko remppamiehelle avain ja hän tulee kun tulee? Meillä on kolme koiraa, joten remppamies ei saa pelätä koiria. Me lähdemme töihin aikaisin aamusta ja ollaan iltapäivällä takaisin. Eli pakkohan kai remonttireiskan on voida liikkua avaimella. Ja me luotamme siihen, että hän/ on luotettava eikä kämpästä katoa mitään...?
Remontin tekijän liikkuminen
9
282
Vastaukset
- 1plus12
Noinhan tuo menee. Jotkut ovat värvänneet anopin tms. remontin ajaksi vahdiksi. Tuo olisi hyvä ratkaisu koirien kannaltakin: kaverilleni kävi kerran niin, että koira jäi murisemaan ulko-oven eteen eikä päästänyt ulos ennen kuin omistajat tulivat muutaman tunnin kuluttua pelastamaan tilanteen.
- Piksi_Nirkka
Ihan ensimmäiseksi voi sanoa, että jos sun koirat on siellä vapaana pyörimässä remonttimiehen jaloissa, kun toinen yrittää tehdä töitä niin tuskin onnistuu kovin hyvin remontointi.
Vie koirat johonkin kenneliin remontin ajaksi ja kyllä avain yleensä annetaan remonttimiehelle, postiluukusta on pirun hankala rempata kylppäriä. - thedogddf
Kolme koiraa? Etkö mitenkään voisi pärjätä yhdellä koiralla? Koira aiheuttaa enemmän päästöjä kuin pienehkö henkilöauto.
- Miettijä
Koiran päästöistähän ei kysytty mitään sinähän tuottaisit haudassa myös vähemmän päästöjä.
- Mistänäitädillejä
Vain täysi pönttö pitää koiransa rempan aikana kämpässään. Fiksu remppamies äänestää jaloillaan, jos ne koirat jää sinne.
Avain remppamiehelle, jos et halua itse rempata. Jos itse remppaat, niin voit pitää ne koiratkin silloin siellä, niin saat syyttää ihan vain itseäsi, jos koirat saa siitä rempasta jotain fobioita ja traumoja. - tärkeimmät
Meillä kävi muksujen aikaan siivooja. Tärkeimmät tavarat otin aamulla mukaan: kännykkä ja rahapussi .
- Rempparanet
Loppuiko koiranruoka? Ajattelin jos meinaat syöttää niille remppamiehiä. Mistä tiedät miten ne silloin käyttäytyy kun itse olet pois.
- koira.koiran.tuntee
Olen tehnyt remonttia monessa paikassa jossa on ollut isoja ja pieniäkin koiria eikä nuo ole haitanneet. Eräässä paikassa oli tanskan doggi ja toisessa äkäinen"kuulemma" rotwaileri jotka istuivat koko-ajan parin metrin päässä tuijottamassa kun tein töitä mutta ei ne häirinneet kun huomasivat ettei minusta ole niille mitään vaaraa.
- Remppppamies
Kannattaa kysyä remppamieheltä että pitääkö päästä myös sisälle. Ja että voiko hän olla koiravahtina ja vaikka lenkittää samalla kun seisoo portilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait973574Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso51959Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani71730- 341465
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es58986Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36930Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70882Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47840Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4817Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60794