Odottamattomasti.. Tämä ilmoitus tulee sähköpostissa ja fsecuressa.. Voisiko joku neuvoa miten tuosta ongelmasta pääse
Palvelin katkaisi verkkoyhteyden ..
16
276
Vastaukset
Mistä palvelimesta on kyse?
- Tumpelo7
Tarkoittaako palvelin Operaattoria? Jos niin se on DNA
Tumpelo7 kirjoitti:
Tarkoittaako palvelin Operaattoria? Jos niin se on DNA
Ei. Palvelin on tietokone. Nyt kiinnostaa tietää, että mikä tietokone ei toimi. Tällä palstalla keskustellaan tietysti niistä omista palvelimista.
- Tumpelo7
Asuksen kaksi kannettavaa on
Tumpelo7 kirjoitti:
Asuksen kaksi kannettavaa on
Jos sinulla on Asuksen kaksi kannettavaa palvelimina, niin mistä yrität ottaa yhteyden näihin kannettaviin?
- Tumpelo7
Kun avaan toisen koneen Fsecuressa SAFE sivulla tulee ilmoitus ! (oranssi huutomerkki) päivitysten tarkistus epäonnistui: yhteyttä palvelimeen ei voi muodostaa". Kakkoskoneella tätä ilmoitusta ei tule, kaikki ruksit on vihreällä.
Tumpelo7 kirjoitti:
Kun avaan toisen koneen Fsecuressa SAFE sivulla tulee ilmoitus ! (oranssi huutomerkki) päivitysten tarkistus epäonnistui: yhteyttä palvelimeen ei voi muodostaa". Kakkoskoneella tätä ilmoitusta ei tule, kaikki ruksit on vihreällä.
Siis se palvelin on se kone mihin otetaan yhteys, ei se millä otetaan yhteys.
Tämä palsta on niille palvelimille, mihin otetaan yhteys.
Voisi kokeilla toimiiko sitten kun poistaa F-securen ja käynnistää tietokoneen uusiksi. Jos toimii niin ongelma johtuu siitä.- Tumpelo7
Tuo sama ilmoitus palvelin katkaisi yhteyden... tulee myös Windows liven sähköpostiohjelmassa kun lähetän postia, pitääkö sekin ohjelma poistaa ? HUH. KYLLÄPÄS ON HANKALAA Tumpelolle. Pitää varmaan kääntyä Fsecuressa puoleen höh.
Kiitän sinua asiallista vastauksista ja kärsivällisyydestä. Vielä kun sai itse hoidettua koneen kuntoon, tai sitten pitää pyytää joku omaguru Tumpelo7 kirjoitti:
Tuo sama ilmoitus palvelin katkaisi yhteyden... tulee myös Windows liven sähköpostiohjelmassa kun lähetän postia, pitääkö sekin ohjelma poistaa ? HUH. KYLLÄPÄS ON HANKALAA Tumpelolle. Pitää varmaan kääntyä Fsecuressa puoleen höh.
Kiitän sinua asiallista vastauksista ja kärsivällisyydestä. Vielä kun sai itse hoidettua koneen kuntoon, tai sitten pitää pyytää joku omaguruWindows Live sähköpostin turvapäivitykset loppuu aivan just, että jos Windowsia haluaa käyttää jatkossakin niin olisi aika siirtyä Windowsin omaan sähköpostisovellukseen tai MS Office 365:n.
Tässä nyt vaivaa se kun ei tiedä mistä yhteydestä on kyse, että ilman F-securea pitäisi kokeilla käyttää konetta, komentorivi auki (cmd.exe) ja sinne kirjoittaa ping -n 1000 8.8.8.8
Siinä pitäisi näkyä sitten katkeileeko se yhteys maailmalle
Toinen sitten voisi olla sama mutta ping -n 1000 ja laittaa sen 8.8.8.8 tilalle reitittimen IP osoitteen ja katsoo pysyykö yhteys siihen.- Tumpelo7
Kiitos neuvoistasi . Yritän huomenna jos ehdin kokeilla. . Palailen mahdollisesti (todennäköisesti) asiaan
- moista-poloinen
Paras poistaa moinen F-sökerö, sen temppuilua tuo kuitenkin on.
- tumpelo7
Ei uskalla poistaa, pitäähän koneella virusurva olla
- moista-poloinen
tumpelo7 kirjoitti:
Ei uskalla poistaa, pitäähän koneella virusurva olla
Defender riittää.
- käynnistä-kone
Koneen uudelleen käynnistys auttaa, joissakin tapauksissa. Mulla Sonera ja tietoturva eilen katkesi pari kertaa. Tänään soitin uuden liittymän asioissa niin sieltä sanottiin, että oli tullut uusi päivitys. Eli minulla syy katkeiluun voi olla tuossa. Tänään ei ole katkeillut lainkaan.
- Tumpelo7
Ei auttanut, reititinkin on retoitu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1302985Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn221468- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085