Valtuusto oli YKSIMIELINEN

Ppky Selänne esitettiin erityistilintarkastukseen.
77342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 77

Vanhimmat

Hyvä asia entä Jukan porukka???

Äänestä
  • Pikkusen oli "dominoivaa", kuten Tammela, Päivärinta, Leskinen, Tikanmäki. Ehkä myös Rapo.
    Mutta ei ollut kanttia ihan suoraan sanoa, mitä mieltä ja että äänestettäköön. Myäs varavaltuutettu Aila Kaurasen puheenvuoro oli vähän " niin ja näin", mutta hyvä. Vasurit eivät sanoneet mitään. Miksi eivät?? ja Demarit esittivät ja myös Pro, että erityistilintarkastus suoritetaan, kuten kaupunginhallituskin esitti.
    Että- mene ja tiedä- mitä nämä kaverit ajattelevat.
    Ihan yksityiskohtaisesti oli hyvä havaita, että kaupunginjohtaja totesi, että "emme ole yhteistyökyvyttömiä, jos haluamme erityistilintarkastusta". Kommentti on oikea. Loppuu tämä kissanhäntäveto, että " Olemme sairaimpia ihmisiä Suomessa", kuten joku valtuutettu ihan ehkä positiivisessa mielessä esitti.
    Siksi- ehkä siksi- maksamme kaikesta korkeampia palvelumaksuja??
    Mutta mikä on perussopimus, miten "sairaimpien" kustannukset jakautuvat Haapajärven kanssa, jossa on terveempiä ihmisiä. Ei siis tarvita kuin vajaat neljänkymmenenkilometrin etäisyys toiseen, niijn terveys palautuu. ?? Näinkö on todellisuus, vai " onko se tarua ihmeellisempää??..""

    Miksi emme muuta Haapajärvelle??

    Äänestä

Maksakaa se myös.

Äänestä

Kas kummaa on mennyt läpi. Taitaa olla jo vaalityötä Jukkis porukalta. Ei rohjeta vastustakkaan. Leppäharju pitänyt kuulemma hyvän puheenvuoron ja esittänyt vertailuja eri näkökulmista. Toivottavasti asia ei sitte jummiitu johonki...

Äänestä

Selänne tilinpäätöksissään lyö kuitit tiskiin jokaisesta eurosta mistä jäsenkuntiaan laskuttavat ja laskut tulee sen perusteella miten paljon jäsenkuntien asukkaat palveluja käyttävät.

Sitten ihmetellään miksi kukaan täysipäinen ei hae pyhäjärven kunnanjohtajaksi kun ensin tapellaan keskenään sitten tita potkitaan pihalle ja nyt vittuillaan jäsenkunnille jotka sattuu olemaan naapureita? Kärsämäkisetkin alkaa kohta vaikuttamaan pyhäkoululaisilta tämän kylän rinnalla.

Äänestä
  • Juuri näin. Mutta kun ei pyhäkkäät päättäjät ymmärrä mistä kustannukset tulee,vaikka rautalangasta vääntäis.

    Äänestä

  • (sairastavuusindeksi+kunnittain)+jos+rautalangasta+väännettynä+eivät+ymmärrä+eivätkä+selänteen+tilinpäätöstä+pyhäjärvelle+jossa+jokaisesta+menneestä+eurosta+annetaan+yksityiskohtainen+selvitys:++++http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/terveyserot-kuntien-valilla-suuria-onko-kotikuntasi-sairaimpien-vai-terveimpien-joukossa/5305188https://www.thl.fi/fi/tilastot/tilastot-aiheittain/kansantaudit-ja-tapaturmat/thl-n-sairastavuusindeksiKärsämäki+erosi+jo+selänteestä+perusteina+että+se+on+liian+kallis+kun+oli+ppky+selänteen+sairain+kunta+kirjaimellisesti+kuluttaen+väestöpohjaan+suhteutettuna+sotepalveluita+jäsenkunnista+eniten.+Jokaisesta+laskutetusta+eurosta+selänne+antoi+selvityksen+mihin+ne+meni+ja+liian+kallis+oli+vaikka+jokaisen+euron+takana+oli+kärsämäkisten+lääkärikäynti+esim.+oyksissa+mistä+oyks+laskutti+selännettä+ja+selänne+kärsämäkeä.+Mikä+naurettavinta+eron+jälkeen+kärsämäen+sotemenot+kasvoi+vs.+selänne.+Ei+ole+kärsämäki+parkunut+uuden+palvelujentuottajan+perään+jostain+syystä?+Selänteen+väkimäärä+yhteensä+noin+16400+asukasta+ja+lehtien+sivuilla+hoidetaan+välejä+naapureihin+vihjailemalla+muita+jäsenkuntia+roistoiksi+jotka+laskuttaa+pyhäjärvisiä+liikaa+ja+edelleen+lehtien+sivuilla+porataan+miten+iso+paha+haapajärvi+tyhjentää+palvelut+pyhäjärven+tk:sta.+Pienen+pohjustuksen+jälkeen+onnea+matkaan+kuntapomoille+kohti+seuraavaa+kuntayhtymää+nimeltä+maakunta+joka+pp-maan+maakunnassa+on+vajaat+400+000+asukasta+suurempi.+On+siinä+tappelupukareita+pyhäjärvisille+mitenhän+keretään+jokaiselle+riitaa+haastamaan?+Siitä+vaan+taskulaskinta+esille+montako+pyhäjärvistä+istuu+pp-maan+maakunnan+valtuustossa+pyhäjärven+asioita+puolustamassa+ja+mikä+on+prosentuaalinen+osuus+hallintopaikoista+vs.+selänne?+Uskallan+veikata+ettei+taida+olla+33,33%+kuten+nyt+olisko+1%?+Maakuntamalli+toteutuessaan+kun+lähes+pakottaa+pyhäjärvenkin+liittymään+naapureihin+ihan+siitä+syystä+että+yhdistymällä+saataisiin+maakunnan+hallintoon+ja+valtuustoon+yhteisesti+alueen+asioita+puolustava+jäsenmäärä+jolla+olisi+jotain+merkitystä+muuten+isot+jäsenkunnat+junttaa.+Faktahan+kun+on+se,+että+maakunnassa+pyhäjärven+huolena+ei+ole+enää+laskutus+tms.+vaan+onko+pyhäjärvellä+enää+edes+terveyskeskusta?+Siinä+mielessä+siltojen+polttaminen+naapureihin+on+enemmän+kuin+typerää+jos+alueen+kunnat+joutuu+lyömään+hynttyyt+yhteen+ettei+maakunnan+isot+kaupungit+ja+kunnat+keskitä+kaikkea+omiin+nurkkiin?

    Äänestä

  • Yhteenvetona edellistä jokainen kunta jolle "itsenäinen kunta" on ykkösasia hautaa oman kuntansa vertauskuvaa käyttäen vetäytyessään bunkkeriinsa. Herää vain kysymys mikä "itsenäinen kunta" kunta on maakuntamallin toteutuessa kun maakunta vie puolet verotuloista ja valtaosan kunnan vallasta? Pelkkiä kilvenkiillottajia jokainen tuppukylä sen jälkeen kun keskusta saa valtavan kokoiset kuntayhtymänsä vietyä maaliinsa. Hyvä tulee kun nykyiset pienen pienet jäsenkunnat jo tappelee keskenään minkä kerkiää. Maakunnan alaisuudessa kun esim. pyhäjärvisien mielipiteitä ei enää edes kuunnella. Nykyisessä kuntayhtymässä on valtaa kolmasosa tulevassa ei minkäänlaista.

    Äänestä

  • 6262525244224 kirjoitti:

    Juuri näin. Mutta kun ei pyhäkkäät päättäjät ymmärrä mistä kustannukset tulee,vaikka rautalangasta vääntäis.

    Meillä ei ole asioita osaavia kirstunvartijoita. Eikö Tikkanen ole
    sellainen, jonka olisi pitänyt kaup.hall. kanssa pitää huoli, ettei
    rahavirrat solju ympäristökuntiin, puhumattakaan omista taskuista.
    Voi, voi tämän puhtaan kaulan kanssa.

    Äänestä

"Erityistilintarkastus on epätavallinen toimenpide, joka voidaan määrätäselvennä suoritettavaksi julkisyhteisössä, yhtiössä tai yhdistyksessä.

Sen edellytyksenä on perusteltu epäily siitä, että yhteisön taloutta ei ole hoidettu lakien tai asetusten mukaisesti.

Joissakin tapauksissa erityistilintarkastuksia on määrätty pistokokeen omaisesti suoritettavaksi järjestössä, joka saa julkisyhteisöltä avustusta. Tarkastustoimenpide liittyy usein yhteisön konkurssiin tai yrityssaneeraukseen."-wikipedia

*********************************************************************************
Juu..nyt se taas on kimppausko naapuriin koettelussa. Kuka maksoi, kenelle maksoi, mitä maksoi, miksi maksoi sen minkä maksoi, mihin ja mitä kukin sai. Mutt tämä on hämmentävää, että kitkuinen ja vastapaineinen jo keskenään oleva Pyhäjärven valtuusto, lähtien uuskepuista, proosta, keskustasta, pyhäjärvi-ryhmästä, vasurit ja demaritkin, ovt olleet liikuttavan ykstuumaisia vaatimuksessaan.

Herää samaan aikaan epäilys, ovatko maksupostipelin ratkaisun viivyttämisen pelimerkit joidenkin takataskussa, lähinnä ne omat kokeneet pelimiehet valhepuheissaan?

Äänestä
  • Vasurit eivät ilmoittaneet "ryhmänsä" eivätkä omaa mielipidettä!! Miksiköhän???
    Olivatko niin uskollisia Jukalle, etteivät puhuneet mitään.

    Äänestä

Nyt on hiljaista, lörähtikö löysät pöksyyn? Pro Pyhäjärven ja muutaman muun valtuutetun tahtotila sai vastakaikua; kuntalaisten rahojen käytön tarkistamista varten annettu aloite paukahtaen läpi, yksimielisesti.

Äänestä
  • Kenellä meni Pro pöksyihin? Isosuiset itkijät ovat pahempi vaiva kuin kapi.

    Äänestä

Voisko joku Proo selittää mistä/miten erikoissairaanhoidonkulut muodostuu?Haapajärvikö keksii ja laskuttaa Pyhäjärveä?

Äänestä
  • Suurin yksittäinen kuluerä on erikoissairaanhoito mikä tarkoittaa pyhäjärvisten kohdalla pääasiassa oyksia. Oyks laskuttaa ppky selännettä kulutuksen mukaan ja ppky selänne laskuttaa edelleen jäsenkuntiaan sen perusteella miten paljon esim. pyhäjärviset käyttää erikoissairaanhoidon palveluja. Laskutusperusteet on eritelty tilinpäätöksissä euron jopa sentin tarkkuudella siitä vaan riitauttamaan asiaa mistä löytyy faktat mustaa valkoisella huonosti käy. Pyhäjärven sairastavuusindeksi kun on ppky selänteen jäsenkunnista suurin mikä näkyy esim. sotemenoissa joista ollaan taas syyttämässä kuntayhtymää mihin syyllistyi aikaisemmin kärsämäkiset eroten em:n perustein lopputuloksena menojan kasvu.

    Äänestä

  • Niin, minkäs teet kun Pyhäjärvellä on kipeätä ja himmeetä porukkaa jotka paljon erikoissairaanhoidon palveluja käyttävät.

    Äänestä

  • Miksi jonkunProon-pitäisi sitä selvittää. Erityistilintarkastus on tulossa.
    Siinä selviää vihdoin onko kulut kohdennettu oikein, kuntien välillä.

    Äänestä

  • Miksi vaadit jotain Prota selvittämään. Hölmökö olet?
    Eikö Pro ole aikoja sitten pyytänyt rahavirtojen selvittämistä, eikö?
    Et taida olla "kartalla" kun noin hölmöjä esität.
    Eikös kepu ole loistanut teoillaan. Nyt on pupu pöksyssä, eikö?

    Äänestä

  • Eihän tuossa puhuttu selvittämisestä vaan selittämisestä. Jos Proo ymmärtäisi mistä esim erikoissairaanhoidon kulut muodostuu. Ja käyppä katsomassa Selänteen tilinpäätöstä, jonka Pyhäjärvikin on hyväksynyt, niin huomaat että ei se Haapajärvi ole laskuttanut yhtään enempää.

    Äänestä

  • 72625 kirjoitti:

    Eihän tuossa puhuttu selvittämisestä vaan selittämisestä. Jos Proo ymmärtäisi mistä esim erikoissairaanhoidon kulut muodostuu. Ja käyppä katsomassa Selänteen tilinpäätöstä, jonka Pyhäjärvikin on hyväksynyt, niin huomaat että ei se Haapajärvi ole laskuttanut yhtään enempää.

    Samallahan asian SELVITTÄÄKIN, kun selittää, senkin voi tehdä. Eihän tätä yksin proolaisille selvitetä, vaan kaikille pyhäjärvisille. Valtuusto oli yksimielinen päätöksessään.

    Äänestä

Kun ei ole pelättävää, puhtaata kun on, ja kun se tarkastuksella todistetaan, niin mikä se on pelottavaatarkistusvaiheessa, että oikein pitää nousta vaahtoamaan " enstäs sitten kun " eli pyhäjärvisten eripuraisuudesta isommissa ympyröissä?

Luoja varjelkoon, ettei Tikanmäki, Leskinen tai Tuikka ole mahdollisessa maakuntahallinossa mukana, ei missään roolissa ja Kärkkäisen Seija saa kanssa ehtiä eläkekerryttäjänsä muualat, kuin siirtotyövoimana maakuntahallinnon kätyrinä. Nythän on sattumia liikaa hänen paraatilajissaan..henkilöstöhallinnossa.


Vaikka, sanotaan nyt sekin, ettei sote-uudistus toteutune aikataulun mukaan, silti globaali kehitys , eli "joten kuten kurjistus" väistämättä laahaa pikkukunnat kölin alta.

Äänestä
  • Ihan sama vaikka jokainen em:sta istuisi maakunnan hallinnossa kun istuvat takarivin vähemmistössä jotka saa huutaa, itkeä ja potkia ilman että kukaan korvaansa lopsauttaa. Siinä sitä on nielemistä kun auktoriteetit joiden sana omassa kunnassa on laki maakunnassa heidän valtansa on pienempi kuin pyhäjärven pienimmän, hikisimmän vähemmistöpuolueen. Oman kunnan junttaajat saa tuta kun oulun isot herrat junttaa vuorostaan heidät maanrakoon. Maailman tappiin asti maakunnat toteutuessaan kun on ja pysyy. Maksimissaan määrät vain vähenee kun nyt on jo tulossa naurettavia kokoeroja maakuntien välille. Puolesta miljoonasta muutaman hassuun kymmeneen tuhanteen. Ei pienintäkään järvenhitusta siinäkään mutta ihmekkös tuo kun pääministerinä on mikä on. Sama mies joka hautasi oppositiossa maakuntamallin puoluetta kuulematta lyöden kättä päälle Kataisen kanssa viiden sotealueen mallista. Oli kuitenkin se mies joka jatkoi Väyrysen aloittaman suosion noston jatkajana niin keput piti mölyt mahassa antaen Sipilän nostaa keskusta oppositiosta pääministeripuolueeksi mukavia puhumalla ottamatta kantaa mihinkään kun ei mistään mitää tiennyt ja kun vaalit oli ohi isot pojat piti heti Sipilälle puhuttelun antaen lapion kouraan että alappa kaivaa hautaamasi maakuntamalli ylös ja junttaa tai olet entinen kepu syyttäen kaappikokoomuslaisuudesta. Syystäkin suhde Stubbiin oli epäterve kuten myös Kataiseen siihen asti kun Stubb potkittiin pihalle. Halaili eduskunnan käytävillä kuin salarakasta ja neuvotteli kokoomuksen kanssa enemmän kuin keskustapuolueen. Toilaili niin raskaasti pääministerinä vaikka nukkeministeri olikin että ei tee enää yhtään mitään ilman kepupomojen seurantaa ja varsinkin ohjeistamista.

    Äänestä

  • Tuikkaa ei tarvitse nimitellä' näistä sotkuista. Ainoana jäsenenä on pyrkinyt edistämään Pyhäjärven asioiden oikeaa hoitoa.

    Äänestä

  • yksinolet kirjoitti:

    Tuikkaa ei tarvitse nimitellä' näistä sotkuista. Ainoana jäsenenä on pyrkinyt edistämään Pyhäjärven asioiden oikeaa hoitoa.

    NÄIN on totuus, Tyyne on taistellut kuin naarasleijona jyrääjiä vastaan. Kauhiaa, että Pyhäjärven lentokenttämestari ja metsämajuri ovat lyöttäyneet haavikkaiden ja reiskkäiden mielenmaisemaan YHTEISTYÖN nimiin...mitä siitä mielistelystä ovat sairaamme ja vähävaraiset itseasiassa hyövänneet?

    Mammuttihallinto..täynnä kepujen nostoväkeä,, väritöntä ja mautonta suosikkia....palkka on mainio seurusteluun ja edut muutoinkin tuppuseudun a-luokkaa.

    Äänestä

  • yksinolet kirjoitti:

    Tuikkaa ei tarvitse nimitellä' näistä sotkuista. Ainoana jäsenenä on pyrkinyt edistämään Pyhäjärven asioiden oikeaa hoitoa.

    Tyyne Tuikka on yrittänyt tehdä parhaansa Pyhäjärven puolesta.

    Äänestä

Eilen illalla esiteltiin henkilöstön palkkakustannuksia. Nehän heittivät häränpyllyä - mennen- tullen. Voisko joku muu kuin proo (tälläkertaa) selvittää, mistä moinen
johtuu.
Erityissairaanhoitokuluista ei ole mitä-än selvitettävää. Senhän ymmärtää "sokea reetakin", jos/kun selänne laskuttaa eurolleen ja sentilleen , mitä sairaanhoitopiiri laskuttaa.
Koettakaa nyt pysyä lestissänne te väärää informaatiota yrittävät. Annetaan erityistilintarkastajan tutkia. Jos kaikki on puhdasta, niin a´vot haraso!!

Raijan esityksessä nähtiin tilanne: Jos Pyhäjärvi olisi hoitanut itsenäisesti sote-palvelut, olisivat ne tulleet useita miljoonia halvemmaksi. Pyhäjärven henkilöstön kertoimena käytettiin ennen kuntayhtymään menoa siis omaa henkilöstöä X 2015 kuluerä palkoissa. Tulokseksi tuli NYT useita miljoonia suurempi summa kuin mitä olisi ollut omana toimintona.

Äänestä
  • Raija ei valitettavasti nyt ymmärrä mitään. Hänen pitäisi tietää mistä tämäkin johtuu eikä heitellä lukuja summamutikassa.

    Äänestä

  • Voi -piip- miten se pyhäjärvi tuottaa palvelut halvemmalla kuin kuntayhtymä kun suurin menoerä tulee erikoissairaanhoidosta joihin ei pyhäjärvi pysty sen vertaa vaikuttamaan kuin kuntayhtymäkään Oyksin laskuttaessa minkä laskuttaa? Sama homma palkkojen tai henkilöstömäärien suhteen niihin ei voida vaikuttaa kuin palvelujan alasajoilla kuten kärsämäessä on käynyt. Mitä sattuu ulkomaalaista halpatyövoimaa ja väkeä vähennetään entisestään kun ulkoistaminen kusi ja kunnolla. Ulkoistaminen vain kasvatti menoja vaikka palvelusopimus ei ole niin kattava kuin kuntayhtymässä menojen karsimisen jälkeen lakisääteisiin minimeihin. Suurin ongelma miten saada taloudelliset faktat kirjapidossa piiloon ettei tulisi julki miten tuli tehtyä korjaamaton moka. Siinähän tappeletta maakunnat aloittaa kohta sitten se kylmä kyyti vasta alkaa. Ei tarvitse murehtia menoista mutta hyvä jos jää edes terveyskeskusta kylään. En koskaan tule ymmärtämään näitä kuntakepuja jotka sotii oman puolueensa laatimia kuntayhtymiä vastaan en koskaan? Keskustan luomaa mörköä vastaan taistellaan ja irti yritetään pyristella syyttäen kuntayhtymää kun todellisuudessa oman puolueen luomuksia vastaan taistelevat. Mitä seuraavaksi maakuntaa kaatamaan kun vie puolet veroista nyyh?

    Äänestä

  • Pyhäjärvi ei tule nyt eikä koskaan hoitamaan sotepalvelujaan itsenäisesti järjestämisvastuu mikä on nyt selänteellä menee kohta maakunnalle. Siinä mielessä jossittelu jos itse hoidetaan tai hoidettaisiin on niin turhaa kuin olla voi. Eroa ei voi edes harkita kun Sipilä päivitti viimeksi puitelakia joka estää kuntia eroamasta kuntayhtymistä siirtymäajalla valtavan paljon suurempiin kuntayhtymiin. Vai onko pyhäjärven kepujenkin kanta ettei kepujen maakuntamalli toteudu minkä johdosta avaavat nyt peliä kuntayhtymästä eroamiseksi?

    Äänestä

  • 5252525 kirjoitti:

    Raija ei valitettavasti nyt ymmärrä mitään. Hänen pitäisi tietää mistä tämäkin johtuu eikä heitellä lukuja summamutikassa.

    Raija ei heittänyt lukuja summamutikassa. Hän oli kerännyt tiedot edellisten vuosien tilinpäätösasiakirjoista. Että repikää siitä.

    Äänestä

Voisko Raija selittää mistä palkkojen nousu johtuu?

Äänestä
  • Palkkojen nousu johtuu palkankorotuksista!

    Äänestä

  • Onhan tyhmä kysymys Leppäharjulle.
    Kaikki aasit ne viitsii riimejä sepustaa.

    Äänestä

Odotellaan, erityistilintarkastus tulee Pyhäjärven ja Selänteen kannalta niin sopivaan saumaan, kuin vain olla ja osaa.

Lukuja pitää ymmärtää"pienestä suurimpaan" ja todistettua kulujen jakamista oikein per toimenpide, neliövuokra, henkilöstä, asukas , sitäpä heurekaa odottelevat huolesta niin harmaana yskivät kuntayhtymän isät, kuin selvitystä kaipaavat, yhteisistä varoista -niiden hupuloinneista- kiinnostuneet äänestäjät.

Meinaan, nyt pitää saada pitävä tolkku sotepalveluiden muodostumisesta 15 000 asukkaan palevuhimmelissä, ennen kuin , siis jos ollaan kymmenen kertaa isommassa himmelissä kysymyksiä syytävän, vastausta vaille jäävän oljenkorren varassa.

Äänestä

Voi Herran Jestas KÄRKKÄISEN SEIJA Lähti Haapajärvisten kelkkaan Vaikka pitäis olla Pyhäkkäiden Puolella,Sa Varmaan Vierasta MUNAA H.järvellä

Äänestä

Muutama milli sinne tai tänne ei meitä hetkauta pätkääkään!

Äänestä
  • Eipä näytä hetkauttavan muutama milli "maksoi mitä maksoi" pätevin ajettiin kotiin, vaikka työhaluja ja osaamista olisi ollut.
    Kestääpä niitä millejä kerätä , lasten ja vanhusten oloja kurjistamalla.

    Äänestä

Ti 8:59 KP24 | Päivitetty: Ti 9:37
Pyhäjärvi vaatii erityistilintarkastusta

Pyhäjärven kaupunginvaltuusto on yksimielisesti päättänyt esittää vaatimuksen erityistilintarkastuksesta peruspalvelukuntayhtymä Selänteen kuntayhtymähallitukselle. Erityistilintarkastusta esitetään tilikausille 2014 ja 2015.

Pyhäjärvellä katsotaan, että erityistilintarkastuksessa on tarpeen selvittää kuntayhtymän taloudenhoitoon ja sisäiseen valvontaan kohdistuvat epäilyt mahdollisten väärinkäytösten kanssa kuntayhtymän uskottavuuden palauttamiseksi. Pyhäjärvellä on tuotu esiin jo pitemmällä aikavälillä erinäisiä epäilyjä kuntayhtymän toimintaan liittyen.

Valtuusto kokoontui käsittelemään asiaa maanantai-iltana kiireellisenä, sillä kuntalain mukaan valtuusto on kutsuttava koolle vähintään neljäsosan valtuutetuista sitä pyytäessä ilmoittamansa asian käsittelyä varten. Vaade erityistilintarkastuksesta sai alkunsa 11 valtuutetun ja varavaltuutetun aloitteesta.

Peruspalvelukuntayhtymä Selänteen kuntayhtymähallitus käsittelee asiaa 27. lokakuuta ja se päättää viime kädessä, toteutuuko erityistilintarkastus.

Äänestä
  • Niimpä. Yhtymähallitus päättää toteutetaanko erityistilintarkastus ja pyh järvi on siinä hallituksessa vähemmistönä jos reisjärviset hyppää haapajärvisten kelkkaan ja se oli sitten siinä. Mutta ei kait sillä väliä tarkotushan oli vain tapella ja polttaa sillat naapureihin vaihtelun vuoksi kun kunnan sisällä riitely alkaa tympäsemään. Vaihtelua kun tapellaan välillä naapureiden kanssa jaksaa sitten tapella oman kunnan sisällä ihan uusin voimin. Valitetaan ja valitetaan elämän ylläpitävä voima pyhäjärvellä.

    Äänestä

Onpa Sinulla ihmeellinen käsitys. Kaupunginvaltuusto päätti yksimielisesti, huom yksimielisesti, että saatujen ja dokumentoitujen tietojen mukaan asiat eivät ole aivan niinkuin annetaan ymmärtää.
Esimerkki numero 1: Valtuustot ovat yksimielisin päätöksin päättäneet, että labra ja analysointi palaa Pyhäjärvelle sen jälkeen , kun sairaala on valmistunut. Mutta mitä nyt!! Tehdään kuntayhtymähallituksessa mitä hullumpia päätöksiä, että "ei vaineskaan, eivät palaudu".
Mitäs tämä yhteistyökykyisen Selänteen toiminnassa tarkoittaa.
Tehdään mitä tahdotaan välittämättä yhteisesti sovituista päätöksistä.

Ja se, että meille rakennettiin sairaala vastaamaan juuri niitä palveluita, joista sovittiin sairaalaa rakennettaessa. Mutta mitä nyt? Reisjärvi ja Haapajärvi
enemmistönä tekevät mitä tahtovat.
Meille on myönnetty 2 miljoonan euron home-avustus ehdolla, että sairaalaa käytetään 15 vuotta siihen tarkoitukseen, johon se on suunnitelmissa ja valtionavuissa myönnetty ja suunniteltu. Menkäähän nyt haapajärviset ja reisjärviset ihan hitaammin ja toteutukoon se, mihin Pyhäjärven sairaala/terveyskeskus on rakennettu ja mihin valtiovalta on myöntänyt 2 miljoonan euron avustuksen.

Äänestä
  • Mihin se eritysitilintarkastuksen idea katosi? Siinä sitä on miettimistä miten tarkastaa tilit pyhäjärvisten pyynnöstä ja ne samat tilinpäätökset jotka pyhäjärven edustajat kuntayhtymän yhtymähallituksessa hyväksyi...Niin että ketä vastaan pyhäjärviset sotii kun ammuttavina on oman kylän miehiä seassa?

    Äänestä

  • Majurinkomppania on rintamavastuussa kaupunginhallituksen järjestelemästä Titan ajojahti kuluista.Muistakaapa tämä,että Tikanmäki esti itse kirjoittamalla paperilla Titan virkaan paluun elokuussa 2013 ja Kauranen neuvotteli kalliin eroraha sopimuksen,joka maksaa Pyhäjärven kaupungille miljoona euroa!Ei pojat ei näin.

    Äänestä

Tämä viesti pysäytti kyllästymisenä lukemisen ja herätti ajattelemaan;
-"NÄIN on totuus, Tyyne on taistellut kuin naarasleijona jyrääjiä vastaan. Kauhiaa, että Pyhäjärven lentokenttämestari ja metsämajuri ovat lyöttäyneet haavikkaiden ja reiskkäiden mielenmaisemaan YHTEISTYÖN nimiin...mitä siitä mielistelystä ovat sairaamme ja vähävaraiset itseasiassa hyövänneet?

Mammuttihallinto..täynnä kepujen nostoväkeä,, väritöntä ja mautonta suosikkia....palkka on mainio seurusteluun ja edut muutoinkin tuppuseudun a-luokkaa."-

Todellakin, mitä mitä YHTEISTYÖN mielistelystä ovat sairaamme ja vähävaraiset itseasiassa hyövänneet?

Äänestä

KYLLÄ NIITÄ MESENAATTEJA (TIETÄJIÄ) NYT RIITTÄÄ?? TOUHUAMASSA ERITYISTILINTARKASTUSTA. JOSSA EI TULE LUULTAVASTI LÖYTYMÄÄN MITÄÄN VIRHETTÄ, TAI MOITITTAVAA. MUTTA?? KUN VAALIT ON TULOSSA. TÄYTYY OLLA ESILLÄ. KUN VAALIKAUSI MENI!! VALITUKSIA LAATIESSA. EIKÄ MITÄÄN UUTTA JA TULEVAISUUTEEN LIITTYVÄÄ. EI MUISTETTU TAI, EI EDES OSATTU, ESITTÄÄ. MYÖS NÄILLÄ SAMOILLA " MESENAATEILLA" TUIKKA, LEPPÄHARJU, A. LIUSKA. YM. SILLOISET PÄÄTTÄJÄT. SIELLÄ TEILLÄ KOMEROSSA ON KAUPUGINJOHTAJA "TITAVAARAN" LUURANKO. OSTITTE SEN , VERONMAKSAJIEN RAHOILLA. EHKÄ?? 800 .TUHATTA MAKSOI. TEITTE VAIN SUUREN, JA YHDEN VÄÄRÄN PÄÄTÖKSEN. ÄÄNESTITTE "TITAVAARAN" ERON PYYNNÖN, VIRKAVAPAAKSI SIINÄ , EDELLISEN KAUPUGINHALLITUKSEN KOKOUKSESSA. JOSSA SINETÖITIIN 800.000 EKEN KORVAUS. " TITAVAARALLE" NYT TÄYTYY OLLA TERÄVÄNÄ. JA TARKKANA AMPUA ALAS KAIKKI MIKÄ?? LIIKKUU. ETTÄ PÄÄSEE ESILLE. JA TAAS UUTEEN VALTUUSTOON, JARRUMIEHEKSI, VALITTAMAAN KAIKESTA MIKÄ LIIKKUU

Äänestä
  • ikävä tapaus olet, miksi huudat....? Ei ne asiat huutamalla miksikään muutu, vaan kertoo itse huutajasta aika paljon.
    Katso vaan totuutta silmiin , siellä ei pitäisi mainitsemiasi henkilöitä näkyä.

    Äänestä

  • hätäoniskenytlujaa kirjoitti:

    ikävä tapaus olet, miksi huudat....? Ei ne asiat huutamalla miksikään muutu, vaan kertoo itse huutajasta aika paljon.
    Katso vaan totuutta silmiin , siellä ei pitäisi mainitsemiasi henkilöitä näkyä.

    Taitaa olla kepun ja proon ja raijan keskinäistä jähinää koko erityistilitarkastus, mitä he on siellä selänteen hallituksessa ja tarkastuslautakunnassa oikein touhunneet ei oikein ymmärrä hallitus on päättänyt ja tarkastuslautakunta on esittänyt tili- ja vastuuvapautta mistähän lienee kysymys, onko valittu epäpäteviä Pyhäjärven edustajia ? perussuomalaisia, demareita eikä vasemmistoliiton edustajia ei ole Selänteen hallituksessa eikä tarkastuslautakunnassa, mitähän proo ja kepu siellä on suhmuroineet ?

    Äänestä

  • Vieläkhö näetä tolloloesia riitthää jänkhäämään KHO n piätöstä vasthaan, notta palakaton virkavappaushan se ol, ei kulunkheja kaophunghille. Toestha ol helemikuu 2013 jäläkeen alkanu niskhuroenti HE HIC PULUPULI HE

    Äänestä

  • Laskeppa Aarne uudestaan, ja opettele savon murre tai puhu Suomea! Sinä hyppäät aina palstalle kun puhutaan siitä töppäyksestänne!

    Äänestä

  • Kylläpä olet yhden lajin hupakko isoine kirjaiminesi. Kepulaisuus paistaa
    läpi niin, että pitkä häntä heiluu. Kyllä te keput aiheutitte pitkien
    nälkävuosien laman Pyhäjärven piikkiin. Nimenomaan, muutama uusi-kepulainen. Rinnevaara on piikki lihassanne vielä hautaan asti.
    Odotamme mielenkiinnolla koska Heinolan kirjeet saadaan julki.

    Äänestä

Helpottiko, huutaja? näinhänsemenee.
Oletko joko päissäsi tai sitten olet idiootti..pilleri-idiootti niskajäykkä.
Nimittäin asia, josta mesoat, on itseasiassa ns.vanhentunut, toisaalta se on todettu laillisesti päätetyksi ja lisäksi, tarkoittamasi vahingonaiheuttajat, tollojen tollot istuvat yhä, tosin ymmärtämättä, mitä tuli tehtyä helmikuussa 2013.

Äänestä

Aivan "hävettääkö.phj.tollot", fakta on faktaa. Hallinto-oikeus antoi helmikuun 2013 valtuuston päätökseen täytäntöönpanokiellon, jota kingi Tikanmäen idiot company ay-hallitus ei noudattanut.

Huom! Siitähän huutajan "näinhänsemenee" toisin ymmärtämä panettelupotaska muuttui korvattavaksi ja rahalla käsiteltäväksi. Elokuun 2013 päivä xx tullaan muistokirjoituksin piirtämään voittamattomana pidetyn elämänkaareen...

Kostonhimon loppuunviemiseen uppoaa rahaa, ja sen kerääminen toteutuu nipistämällä sieltä ja tuolta näin
- pyhäjärvisiltä lapsiperheiltä,
- kodinhoidon henkilöstövajeen jatkamiselle,

Sama sakki rasittaa veronmaksajien kantokykyä lisää mm
- monitoimihallin lunastamisella kupruineen kaikkineen


Kunnan vakavaraisuuden kolikkopussin pohja vuotaa, setelirahakärryn perälautahan luovutettiin Selänteelle omien joukkojen käskytyksellä ja esimerkillisen neuvottelutaidon ja yhteistyönmerkeissä jo v2008.

Äänestä
  • Lopeta vääristely! Hallinto-oikeuden täytäntöönpanokielto koski Rinnevaaran erottamista! Tuon päätöksen jälkeen Rinnevaara palasi virkaansa ja virka loppui vasta sovintosopimuksen jälkeen, eli Rinnevaara lähti omasta tahdostaan! Miksi näin yksinkertaista asiaa pitää jatkuvasti vääristellä!

    Äänestä

  • Sanoppa se miksi yksinkertaista asiaa pitää koko ajan vääristellä hväettääkö vai miksi faktat pitää aina kieltää? Asia kun meni sillä tavalla että ensin tittashow:n laskua yritettiin maksattaa show:n aiheuttajilla ja tita toivotettiin tervetulleeksi takaisin virkaansa hoitamaan kun kävi käräjillä nolosti. Sitten hupsista yksi yö ja tita ei palannutkaan virkaansa eikä käräjiä ja korvauksia titalle maksatettu aiheutajilla vaan tita potkittiin kuin potkittiin pihalle ja rahalla joka haettiin kaupungin kassasta ei tyypeiltä jotka laskun aiheutti ja niin kävi että syytön potkittiin pihalle rahalla ja oman kunnan roistot maksatti kuntalaisilla oman ajojahtinsa jatkaen kuntapolitiikassa kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan.

    Äänestä

Lähti kun kiusattiin .

Äänestä
  • ....asiat tulee vielä ilmi. Vääryydet ovat vielä sankkana pilvenä
    Pyhäjärven yllä. Kaunista syksyä!

    Äänestä

  • Eikös tämä kiusaamisasiakin ole jo käsitelty? Rinnevaarahan sai maksimikorvauksen mitä kiusaamisesta voi saada!

    Äänestä

  • Oli todella viisas ratkaisu, että lähti sopimuksin, joka on vielä hallinto-oikeudessa ratkaisussa. Asiasta on valitettu.
    Ellei näin olisi tapahtunut seuraava kiimainen siirto olisi ollut, että valtuustolle tämä "sankka joukko" esittää Rinnevaaralle luottamuspulaa, jolloin valtuusto tyhmyyttää äänestää "jaa" enemmistöllään ja vasureiden ja demareiden tukemana. Ja Rinnevaara olisi laitettu taipaleelle tyhjin käsin. Siitä taas olisi seurannut uusi valituskierre, joka olisi yhä auki.
    Aukihan asia on vielä nytkin, koska hallinto-oikeus ei ole valtuuston marraskuu/2015 päätöksestä antanut ratkaisua.
    Ei voida uutta johtajaa valita, ennenkuin saadaan tämä Pohjopis-Suomen hallinto-oikeuden päätös. Meillä, jos vaali toimitetaan, on taas 2-3 johtajaa, josta maksetaan.
    Jäitä hattuun päättäjät,!!

    Äänestä

Ai että "palasi virkaansa"? Herää pahvi, tukkimattomat ovat sinulle tilanneselostuksia jakaneiden suut. Jatkoa taidetaan höystää yhä.

Eli..hmm No voihan sen tuhnuperseilijät noinkin vääntää, olet hajulla, kyllä hän PALASI, kuten oli laillista virkavapautta sovittaessa pykälletty, virkavapaus elokuu 2013 asti.

Mitä tapahtui, vastaanottokomitea kahden Jukan toimesta ojensi "en minä sellaisesta päättänyt"-hallituksen nimissä vääristellyn päätöksen, "sinulla ei ole virkaa olet paha ja häippäse." Ok, nyt joutunevat käräjille todistamaan miten tapahtumat etenivät..

Kas, tätä tapahtui julkisyhteisössämme ja tapahtuu näköjään tietämättömän äänestäjäkunnan parissa edelleen; valtaan pyrkivän valehtelijasakin selittelypuheita puhutaan ja valehtelusta mustia paukkuja päästellään.

Vapise valhe, totuus lähestyy.

Äänestä
  • olet oikeassa, nimim. "Leikkiminen.jatkuu". En tiedä eikö nimim."HöpöHöpöä"
    ole seurannut asioiden kulkua. ..Jatkuvasti vääristelee sanoisin hänen kirioittamaansa "valheeksi" tietyn ryhmän suojeluksi.

    Äänestä

Onko valtuustomme tehnyt muita yxmielisiä päätöksiä? Koskaan!

Äänestä
  • nimimerkistä päätellen, haisetko silakoille?

    Äänestä

  • Puoliksi....

    Äänestä

On tehnyt..se oli silloin kun.. ai niin milloin se olikaan? Silloin taisi olla kysymys isommasta asiasta, kuin kokouksen avaus tai päättäminen? Nyt on muistikortilla mustaa dataa...oo nyt minä muistan....se tapahtui silloin, kun malmia oli löytynyt, Ruotaselta ja malmion suonta eikä sijaintia ei nähty voitavan siirtää muualle. Oli pakko hyväksyä, että kaivostoiminta alkaa Ruotasella.Eikä esim haapajärvellä.

Äänestä

Tässäkin ketjussa huomaa että muita saa haukkua ja arvostella mutta ei Proota, Tuikkaa eikä Leppäharjua. Kyllä naurattaa.

Äänestä

Hmm..ja sitähän tottavie tapahtuu, "on haukkumisen ja arvostelun jatkumoa Proota, Tuikkaa ja Leppäharjua kohtaan, ja sitä on jatkunut pitkään" sitähän sinä itseasiassa tarkoitat?

Äänestä

On se kumma kun omat mokat pitää yrittää vierittää Raijan ja proon syyksi. Katsokaa vain istuva hallitus ja istuva valtuustoenemmistö peiliin ja pouhukaa sitten aikaansaannoksistanne.

Esim. jäähallin hankkiminen ihan väen väkisin kaupungin vastattavaksi, eli meidän kaikkien veronmaksajien. Mistä otetaan tuo 500 000 euroa`?. Otetaanpa vaikka vanhustenhoidosta. Sieltä ei ääni kuulu eikä valitukset. Annetaan vanhusten olla kotona, sehän on jokaisen paras paikka. Näin sanovat päättäjät. Otetaan lapsiperheiltä lasten kotihoidontuesta, otetaan kulttuurisetelit lapsilta ja nuorilta, jotka harrastavat ja kuluja syntyy.
Sieltäpä kaikki. Mutta ei oteta Täydenkuun tanssikustannuksista. Ei, ei. Se on ollut Teidän mantra jo 25 vuotta.

Äänestä

no totta niin, mainiten vaikka tanssifestarit...kun ei 25 vuoteen yleisön ostamat liput ole kantaneet tapahtumaa kuin nimeksi, niin missä vika? 30 000 euroa joka vuosi vai onko se jopa enemmän..no jotta tapahtuma tapahtuman vuoksi...ketä sillä piristetään? tuskin lapsiperheitä, tuskin vanhuksia, tuskinpa työikäisiäkään ..muusta puhumattakaan.

Äänestä
  • Tiedossahan on että nämä ns. korkeakulttuurit eivät ole Proolaisten ominta juttua!

    Äänestä

  • kansakoulupohjalta kirjoitti:

    Tiedossahan on että nämä ns. korkeakulttuurit eivät ole Proolaisten ominta juttua!

    korkean sivistyksen ja kulttuurin edustajat löytynee uusikeskustalais
    ryhmittymästä ja siihen sympiossa olevista demareista ja vassuista.

    Äänestä

Vaikeaa on tuo elinkeinojen kehittäminen Pyhäjärvellä. Mistä töitä Pyhäjärvisille? Se on erittäin tärkeä asia. Kaivoksen uusiokäyttö on hankalaa. Sen on nyt viime vuosikymmenet osoittaneet. Olisi vain keksittävä uusia ideoita mutta kun niitä ei oikein kukaan osaa luoda paikkakunnalla.
Paikkakunnan elinvoima riippuu siitä, miten tässä onnistutaan ja jos ei onnistuta niin väkiluvun väheneminen tulee jatkumaan yhä kiihtyvään tahtiin.

Äänestä

Proolaiset tykkäisivät teatterikultuurista ja juuri oman kaupungin aikaansaannoksista.
Meillähän on pännämiehiä/naisia. Pistäkääpä näytelmä tekstinä pystyyn vaikkapa kuntakulttuuri ja päätöksenteko ja sitten sitä näyttelemään vielä täällä paikalla olevat.
Kyllä se siitä.
Kulttuuri kukoistamaan ja siihen sekaan eläkeliiton tanhuporukan tanssia.
Ja kuorolaulua, niin siinä se on ja prookin tykkää tyylistä, jos Lyylistä.

Äänestä
  • Kelpaahan tuokin uutisointi. Mutta vielä kerran kysyn, miksi Namo ei saa olla käytössä?
    Täältä hyvin harva löytää tämän vinkin ja linkin.

    Äänestä

  • Leppäharju ainoa joka oli kartalla muut kuin sonnilauma joka mölisee liian pienessä aituussa nälkäänsä. Epäkohtia on selvitettäviä sellaisia mutta yhteenvetona pelottavan vähän luottamushenkilöt ovat tehtäviensä tasolla. Joku jotain sanoo ruutupaperilla laskee ja läpi menee vaikka laskutavoissa jätetty huomioimatta oleellisia asioita. Valtaosaa ohjaa tunteet ja järki pimenee sitten valitaan se helpoin reitti eli hypätään laumaan virran vietäväksi kun itsellä ei ole edes mielipidettä koko asiaan.

    Äänestä

  • Kyseinen rouva tilitoimisto yrittäjä eikä ymmärrä asioita.

    Äänestä

  • 3532523523235 kirjoitti:

    Kyseinen rouva tilitoimisto yrittäjä eikä ymmärrä asioita.

    No mitä hammaslääkäri yrittäjä ymmärtää kuntaasioista?? Ei yhtikäs mitään.Jos ymmärtäisi niin ei Pyhäjärvi olisi tässä tilassa!!!

    Äänestä

osa-lainaus pyhäjärven sanomista... maksetaanko Pyhäjärven kaupingin tililtä
selänteen menot, vai mitä ?
"
Kaupunginjohtaja Veikko Tikkanen: Meillä yksi ainoa asia käsiteltävänä, koolle kutsumista pyytäneitten ilmoittamaa asiaa varten. Tässä momentissa mainittua pyyntöä yli neljäsosan valtuutetuista sitä vaatiessa ei ole mahdollisuutta pitkittää ja viivyttää, valmisteltava kiireellisesti ja tuotava valtuuston käsittelyyn.

Erityistilintarkastus on kovin harvinainen kuntayhteisössä ainakin aiempina vuosina. Enenevässä määrin viime vuosina on tehty tällaisia.

Valmisteluun liittynyt myös se että on pitänyt tutkia ovatko kuntayhtymän hallituksessa olevat esteellisiä vai ei. Kuntalaissa tai sen selitysoppaissa erityistilintarkastusta ei näy. On pitänyt hakea neuvoa siitä miten muissa toimielimissä mukana olevat luottamushenkilöt ja viranhaltijat ovat esteellisiä kaupungin tilinpäätöstä koskevissa asioissa. Siitä löytyy maininta: mikäli tilintarkastajat ovat esittäneet ns. puhtaan eli vakiomuotoisen tilintarkastuksen ja esittävät tilinpäätöksen hyväksymistä ja tili- ja vastuuvapauden myöntämistä, tällöin eivät ole esteellisiä. Tätä kohtaa voi soveltaa niin että asianomaisten ihmisten itse ratkaistavissa ovatko esteellisiä tässä asiassa joka koskee erityistilintarkastuksen vaatimista kuntayhtymässä.

Erityistilintarkastus on minun saamani tiedon mukaan harvinainen, toinen kerta Pyhäjärven kaupungin lähihistoriassa kun on vaadittu. Edellinen kerta 2011.

Sitä tarvitaan kun epäillään taloudenhoidossa tai hallinnossa epäselvyyksiä. Näiden epäselvyyksien selvittämiseksi ja epäilyjen poistamiseksi tehdään erityistilintarkastus.

Olen selvittänyt kuka on asiakas tässä erityistilintarkastuksessa koskevassa asiassa, kenelle se kohdistetaan.

Mikä Pyhäjärven rooli on tässä. Valtuusto ylimpänä päättävänä elimenä voi vaatia erityistilintarkastusta. Nyt vireille tulo 11 valtuutetun ja 2 varavaltuutetun pyynnöstä kutsuttu koolle valtuusto tätä käsittelemään.

Erityistilintarkastusta vaativan tehtävä on määritellä mihin kohdistetaan: vuosiin 2014 – 2015. Niihin jotka suurimman epäilyn kohteena siitä lähtien kun kaupunginvaltuusto 20.6. käsitteli Selänteen tili- ja vastuuvapauden myöntämistä, hyväksyi tilinpäätöksen ja vastuuvapauden.

Onko kaupunginvaltuusto oikea toimielin vaatimaan kuntayhtymässä erityistilintarkastusta, sitä pitänyt hakea laeista joissa on selvät pykälät erityistilintarkastuksesta, Kuntalaissa ei, osakeyhtiö-, asunto-osakeyhtiö- ja osuuskuntalaissa on. Osakeyhtiölaissa osakkeen omistaja voi hakea erityistilintarkastuksen toimittamista tietystä ajanjaksosta, tietystä toimenpiteestä tai tietystä asiasta.

Kaupunginvaltuusto vertautuu osakeyhtiölaissa tarkoitettuun osakkeenomistajaan.

Osakeyhtiölaissa erityistilintarkastajan on oltava luonnollinen henkilö jolla on pätevyys ja asiantuntemus. Mediassa on ollut että myöhemmin selvitetään miten kustannukset jaetaan. Nyt puheena oleva erityistilintarkastus on Selänteen hallintokulu, yhtiö vastaa erityistilintarkastuksen kuluista. OY-laissa on maininta että erityistapauksessa kokonaan tai osittain voi tuomioistuin vaatia korvaamaan erityistilintarkastuksen vaatinutta. Oy-lakia pidetty johtona tämän asian käsittelyyn.

Sisäinen valvonta tai sen puuttuminen yksi kohde johon erityistilintarkastusta, jos valtuuston päätökseksi tulee, on kohdistettava. On epäilyjä monissa kohdin. Viimeksi viime perjantaina totesimme että osana kiinteitten sairaalalaitteiden hankintaa tekninen toimisto on kilpailuttanut pesu- ja desinfektioautomaatiolaitteen, kuivaus- ja säilytyslaitteen yhteensä 45 000 euroa, ja Selänne on suorittanut maksun. Toinen kohta: hankittu kiinteitä sairaalatarvikkeiden suojakaappeja 23 000 eurolla, samalla tavalla laskutustiedoissa Pyhäjärven kaupunki, ja Selänne oli maksanut.2

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oma.Lusikka kirjoitti:

Ppky Selänne esitettiin erityistilintarkastukseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu