Sain juuri sähköyhtiöltäni 233€ suuruisen tasauslaskun. Haluaisinkin että laitatte vertailun vuoksi oman asuntonne koon, vuosi kulutuksen kwh jne ..itse asun kerrostalossa, 2h kk 49neliötä, tietokone päällä melkein kokoajan, vanha jääkaappi,ei pesukonetta, eikä saunaa, kulutus 3985kwh vuodessa!
-asunnon koko/asumismuoto
(-lämmitys jos näkyy sähkölaskussa)
-asukkaiden lukumäärä
-onko tietokonetta/onko päällä 24/7? vai silloin tällöin
-onko jääkaappipakastin/erikseen/kuinka vanha jääkaappi
-tv?
-pesukone?
-sauna?
-muuta?
lopuksi vielä vuoden sähkön kulutus!
Kiitos!
-asunnon koko/asumismuoto
(-lämmitys jos näkyy sähkölaskussa)
-asukkaiden lukumäärä
-onko tietokonetta/onko päällä 24/7? vai silloin tällöin
-onko jääkaappipakastin/erikseen/kuinka vanha jääkaappi
-tv?
-pesukone?
-sauna?
-muuta?
lopuksi vielä vuoden sähkön kulutus!
Kiitos!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tässä meidän kulutuste.
-190m2 okt
-suorasähkölämmitys+varaava takka
-2 henkee
-uudet jääkaappi ja pakastin (eri koneet)
-tietokone kokoajan päällä
-tv kokoajan päällä (vaimo kotirouva)
-pesukone/tiskikone molemmat yösähköllä
-en muuta
KULUTUS 35.000kwh/vuosi 50%päivä ja 50%yö
vuosi 2003 1735 kWh
vuosi 2005 1650 kWh 288,52 euro ennakkotiedote Vattenfall 05.01.2005
kerrostalo 77,5m2 kaksi asukkia, sauna sekä tarvittavat koneet ja laitteet paitsi astianpesukone
Omakotitalo, n. 170 neliötä, suora sähkö,(autotalli myös) varaava takka, sähkösauna ja joka ilta melkein saunotaan, 4xtv, lasten pelikoneet, tietsa auki yötä päivää, pesukoneet pyörii molemmat pari kertaa päivässä, yms jotka on koko ajan päällä syömässä sähköä kuten akvaario, koneellinen ilmanvaihto jne.
Kulutus n. 25 000 kwh/vuosi
Meillä kutakuinkin samaa ... tekee kuukaudessa 159 eur, siis joka kuukausi, siinä on kaikki kulutus...
120m2:n talo
suora sähkö varaava takka
2 hlö
sähkösauna, pesukone, astianpesukone, tietsikka, telkka, poppikoneet
kulutus n. 15000 kwh/ vuosi
yö- ja päiväsähkö 50-50
Esim. pyykit pyritään pesemään yösähköllä ja takkaa lämmitetään säännöllisesti.
33 neliön yksiö 14 W:n loistelampulla valaistu, jääkaappi, pakastin, pesukone, tietokone, TV ja kahvinkeitin. Ruokaa valmistan harvoin enkä omista kuivausrumpua tai astianpesukonetta.
Sähkönkulutus käsittämättömän suurta... sähkölaitteiden kulutus mitattu ja normaalisti kuluttivat.
Mittarin vaihto/tarkistus maksaa niin paljon, että tulee halvemmaksi maksaa kiltisti aina vaan suuremmat sähkölaskut. Sähkönkulutus nousee jatkuvasti vaikka hehkulamput vaihdettu loistelamppuihin, pesukonetta käytän harvemmin ja huonelämpötila on laskettu 20 asteeseen, jotta kylmäkalusteet kuluttaisivat vähemmän...
Kaikkien sähkölaitteiden poistaminen käytöstä ja mittarin kulutuksen seuranta voisi näyttää meneekö sähköä hukkaan, mutta sähkömittarit ovat lukitussa kaapissa ja vain setelitukkoa vilauttamalla tämäkin onnistuisi.
jos olet feminiini. Lämmitellään yhdessä 22c Etelä-Suomessa. Vaitiolo taattu!
ilmajarrumies
Omakotitalo 110 neliömetriä.
Maalämpö.
5 henkilöä.
3kpl TV, 2kpl tietokone koko ajan, pesukone käyttö kerran päivässä,kuivausrumpu kerran päivässä,IV-kone koko ajan,astianpesukone käyttö kerran päivässä ja muut pienemmät sähkölaitteet tarpeen mukaan.
Sähkönkulutus n.8000kWh/vuosi.
Sähköntuottajasi kotisivuilta, pitäsi löytymän jonkinlainen laskuri ja toisaalta onkohan arviolaskutuksesi ollut kohdallaan. Tarkasta ensin wanhan jääkaappisi kunto ja miten useasti käy.
Itse luulin että meillä on kovat sähkölaskut, mutta ehkä ei sittenkään. Teillä täytyy olla jotain pielessä. Maksatkohan naapurinkin sähköt.
Meillä on 99 neliötä, viisi henkeä, tietsikka käytössä noin 12 h/vrk, ei saunaa, Pyykkikone(käy melkein joka päivä), astianpesukone, jääkaappi/pakastin yhdistelmä v. 1999, 2 telkkarii, playkkari, akvaario(lamppu suodatine, vedenlämmitin)
Keskuslämmitys. Putkiremontin jälkeen pesuhuoneeseen tulee kyllä sähköpatterit, jottei bakteerit käyttövedessä pääse riehumaan.
Kokovuoden sähkönkulutus 2817 kwh
itsekkin epäilen jääkaappipakastin yhdistelmää, alaosan pakastimen tiivisteet ovat aika huonossa hapessa, oon laittanu useasti takas urilleen, mutta silti aina lähtee irti.. sen jäljiltä pakastimen näky vastaa day after to morrow ilmiötä..:D ei oo paskastin enää päällä.. pitäs vuokranantajalta kysyä, josko se hommais uuden jääkaappin!!