mikä sinun mielestä on paras?
Täällä on näkynyt vankkaa kannatusta takavetoisia (mersuja) kohtaan perusteena se että ammattilaiset ajavat niillä.
No mitä se takavetoisuus oikeasti tarkoittaa henkilöautossa käytännössä?
Katsotaampa yksi video ja katsotaan miten käy?
https://youtu.be/9nSKNtmHbwQ
Mikä sinun mielestäsi on paras sinulle ja miksi?
Huomaa se että takavetoisella mersulla jäät talvikelillä todella helposti jumiin.
Onkos se siis paras auto Suomen oloihin kaikkiin keleihin?
etu taka vai neliveto?
12
198
Vastaukset
- painotantosiasiaa
Etu ja neliveto ylivoimaisesti, talvella pääsee eteenpäin kovan lumipyryn jälkeen, kun takavetoiset jää rullaamaan tyhjää.
Viime talvena oli satanu about 30 cm lunta ja teitä ei oltu aurattu vielä, niin omalla etuvedollani etwnin hyvää vauhtia, kun mm. bmw jäi jumiin kinoksiin (en tiedä miten pääsi pois, vai pääsikö ollenkaan)
Lisäyksenä että ei, tämä ei ollut provoa tai haistattelua vaan tositarina, eli turha alkaa vauhkoomaan. - ImeParsaa
Sabine on vanhalla Ford Transitilla (takaveto) piessyt Teslan (neliveto) Nurburingin ratakierrosajoissa.
Imekää parsaa uuvelot- Anonyymi
Mutta , kuka teslaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta , kuka teslaa
Ehkäpä esim Hannu Mikkola ajoi Toyota Corolla
Kovempaa , kuin Möttönen - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkäpä esim Hannu Mikkola ajoi Toyota Corolla
Kovempaa , kuin MöttönenMissä elämää suuremmat takaveto intoilijat .
Tulleet järkiinsä vai ymmärtäneet faktat .
- Anonyymi
Keskusveto kun raottaa ikkunoita vetää molempiin käsiin. Se on se tunne.
- Anonyymi
Kyllä se on takamoottorinen takavetoinen. Paino on valmiiksi vetävillä pyörillä ja liikkeellelähdössä painonsiirtymä vain lisää takapään pitoa. Talvellla takamoottori tarjoaa yllättävän hyvät talviajo-ominaisuudet ja onhan tämmöisellä kiva leikkiä liukkaalla kelillä.
Takatuupparissa eturenkaat kääntyvät enemmän kuin etuvetoisessa, niin auto on huomattavasti tavanomaista ketterämpä. Valitettavasti näitä takamoottorisia on nykyään aika harvassa.- Anonyymi
"Valitettavasti näitä takamoottorisia on nykyään aika harvassa."
Mutta on niitä kuitenkin. Ihan inhilimillisessäkin hintaluokassa. Renault twingo. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Valitettavasti näitä takamoottorisia on nykyään aika harvassa."
Mutta on niitä kuitenkin. Ihan inhilimillisessäkin hintaluokassa. Renault twingo.Nuo sporttimallithan tulkitaan keskimoottorisiksi.
- Anonyymi
Ei ne takamoottoriset kovin pärjänneet tm talvi
Vertailussa , vaikka oli paino takapyörillä , On se käytännön ajo järjestys 1 neli 2 etu ja 3 taka veto .
Nyky etuvetoisilla ralli peleillä ollaan nopeampia
Kuin legendaarisilla B ryhmän autoilla . Jokainen
saa valita autonsa ja veto tavan makunsa mukaan
Ei siinä mitään . - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nuo sporttimallithan tulkitaan keskimoottorisiksi.
Tm talviauto vertailussa takamoottori auto
Pärjäsi vain mäkinousu kokeessa ,muutoin ei
paras ajettavuudessa . Ajojärjestys on vaan käytännössä 1 neli veto 2 etuveto ja 3 takaveto .Esim nyky etuveto ralli auto nopeampi kuin
legenda B ryhmäläinen . - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nuo sporttimallithan tulkitaan keskimoottorisiksi.
Missä sananvapaus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 407003
- 323948
- 463357
- 402949
- 172726
- 372238
- 162196
- 412153
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472097- 402058