2013 Cruze, parkkitutka hälytteli ja sain mielestäni anturien kontaktit kunnostettua.
Nyt kuitenkin vikavalo hälyttelee ajoittain (Code 136) , ja viimeksi samassa tilanteessa nollasivat tuon "vanhan, päälle jääneen" koodin merkkihuollossa, vaatimattomaan 60 euron hintaan!
Onko kokemuksia Bilteman tms. vastaavien OBD-lukijoista, saako niillä nollattua tuollaisen virheilmoituksen?
Moisen lukijan kun näyttää saavan Biltemasta 46 eurolla (Kiinasta vielä halvemmallakin...).
Cruze, vikakoodien nollaus?
15
4285
Vastaukset
- Kiva-Auto
Halvat lukijat ovat nimensä mukaisesti ainoastaan lukijoita, niiden kyky ei riitä koodien nollaamiseen.
- voihajota
Eihän se olisi kovin hyvä, että kaikki nollaisivat vikakoodejaan. Kyllä se kannattaa tietää, mistä ilmoitus johtuu ja miten siihen pitää reagoida!!
- biltemasta
Kyllä riittää.
- niin.tietysti
voihajota kirjoitti:
Eihän se olisi kovin hyvä, että kaikki nollaisivat vikakoodejaan. Kyllä se kannattaa tietää, mistä ilmoitus johtuu ja miten siihen pitää reagoida!!
Ethän sinä saakaan sitä nollattua, ennenkuin vika on korjattu. Vikahan tulee muuten aina uudelleen.
- Anonyymi
Kunhan koitat niin ylläty ,mistä näitä asiantuntijoita löytyy ?
- elm327
ELM327 bluetooth-palikka hoitaa homman, mikäli Android-puhelin löytyy. Siihen sitten softaksi Torque. Ebaysta löytyy palikoita alle 20 e.
- viatonGM
Juu sen jälkeen ei enään ole vikoja Cruzessa!! ;)
- koodinnollaaja
ELM327 kännykkä kokeiltu, hienosti haki dataa mutta ei osaa näköjään tulkita Chevyn omia koodeja, eli tuota parkkitutkan vikaa se ei löytänyt. Muuten kyllä näytti hienosti eri arvoja.
Seuraavaksi kokeiluun OP-COM -palikka ja ohjelmisto, jospa se näkisi noita merkkikohtaisia tapahtumiakin. - opcom
Toimiiko OP-COM Cruzessa?
- koodinnollaaja
opcom kirjoitti:
Toimiiko OP-COM Cruzessa?
No ainakaan omassa 2013 Cruzessa en saanut sitä toimimaan. Tosin kyseessä oli kiinan piraattiversio vanhahkolla softalla, ja oma into enempään virittämiseenkin loppui kun selvisi, että johtosarjassa on se vika ja johto taisi katketa lopulta kokonaan kun vika jäi päälle koko ajaksi.
Jos olisi käytettävissä uudempi versio OP-COMista niin tiedä häntä mitä tapahtuisi, mutta kuten sanottu niin mielenkiinto yrittelyyn loppui vian löydyttyä.
Eli varmaksi ei pysty sanomaan että toimiiko...
- cruzeideri
Jos tietää (tai uskoo) vikailmoituksen aiheettomaksi, niin mikä mielihalu sen nollaamisesta on maksaa? Vai eivätkö muut mahdolliset vikakoodit tule näkyviin sen yhden takaa? Vai aiheuttaako aiheettoman vikakoodin näkeminen muuten vaan suunnatonta ahdistusta?
- koodinnollaaja
cruzeideri: omassa tapauksessani peruutustutka ei toiminut ollenkaan ja mittarissa paloi "code 136".
Kun vikakoodin nollasi, niin parkkitutka toimi taas hetken aikaa normaalisti. Kunnes se vika sitten muuttui isommaksi ja nollaaminenkaan ei enää auttanut.
Että sellainen ahdistus :)
- eijaksanut
Totut siihen - tai ainakin parasta olisi. Omasta Cruzesta vaihdettu parkkitutka, takaluukun avaaja, penkinlämmittäjät ja samassa tilassa ollaan vuoden kahden päästä - rikki. Eikä tässä vielä kaikki - takapyörien laakerit menevät noin 90-100 tkm kohdalla.
Kyllästyin ja vaihdoin autoa. - tälläonnistuu
iCarsoft i900 GM. tällä onnistuu koodien ja vikavalojen poisto.
- eitoistaikinä
Koodit ja valot poistuvat ei viat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1856543Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto965449Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1243421Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2443299Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat862398Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32125Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191786Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val481721Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi471654- 981376