Type-R varasti shown uudelta Civiciltä

kohkaajat

Juuri mikään taho ei ole kirjoittanut uudesta Civicistä mitään vaikka se esiteltiin Pariisissa. Kaikki vaan kohkaavat Type-R:stä.

Mitä tiedetään:
-3 cm leveämpi, 13 cm pidempi ja 2 cm matalampi; 30 mm pidempi akseliväli
-16 kg kevyempi, 52 % kiertojäykempi
-1.0T ja 1,5T; uudistettu diesel tulee myöhemmin
-mittarin paikalla TFT-näyttö jossa näytettävät asiat voi itse valita; navigointiopastukset tulevat siihen myös, samoin tekstarit tai sähköpostit saa siihen
-Näyttöä ohjataan ohjauspyörän vasemmassa puolassa olevalla keinukytkimellä
-TFT näytön reunoilla analogiset mittarit (lämpö, bensa)
-Diesel tulee myöhemmin, farmari aikaisintaan 1,5 vuoden päästä
-Ei enää 'magic seatseja' vaan bensatankki on vanhanaikaisessa paikassa
-Takanakin on nyt monivarsituenta
-Tavarataila 5D:ssä sama kuin ennenkin ( 1 litra: 478 L)
-Audiosysteemejä kolmen tasoisia: 4, 8 ja 11 kaiutinta (160, 180 tai 465 W)
-Android Auto ja Apple CarPlay
-Honda Sensing vakiona
-Ei Xenoneita vaan LED:it tai halogenit

6

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lensperseilleen

      Sokotalta korruptiota saavat toimittajat täysin ällikällä Hondan tehoista..

    • lisätieto

      Jahka diesel tulee, sen pariksi saa 9 vaihteisen automaatin kuten CR-V:ssäkin nykyisin saa 160 hv version kanssa.

    • vanhaaJOuutena

      Anteeksi, mutta mitä uutuusarvoa tuoll type-R:llä on?? Tuollaisia moottoreita ja varusteita on kilpailevissa merkeissä ollut jo vuosia??!

      • Onsenytvaikeeta

        Menikö sullakin nyt Civic 5D ja Type-R sekaisin? Vai mistä keksit millaisia moottoreita ja varusteita Type-R:ssä tulee olemaan? Missään lehdistössä ei ole näkynyt kuin arvailuja moottorista (340 hv, 450 Nm, 2.0 turbo), varusteista ei sanaakaan. Vastahan siitä esiteltiin prototyyppi.

        Aloittajahan vaan listaa asioita mitä tiedetään ihan perus-Civicistä.

        On Hondissakin sitä paitsi ollut moottori, tavaratila, pyöränripustukset ja radio jo kauan, että ei niitä kai uutuusarvon takia tuohon ole listattu.


      • ihimeJuttuja

        Ajattelin vaan kun nyt Hondamiehet hehkuttaa 1.0 ja 1.5turbomoottoreita, vaikka vuosi sitten kaikki oli toista mieltä!! Esim.VW:lla on ollut vastaavia jo 10vuotta.. Onko ne yhtäkkiä alkaneet kestämään ja turbokin on hyvä juttu??!?
        Ja uudessa type-R on vain 2.0turbo moottori, Mitenkäs se kestää tehoa?!?


      • Onsenytvaikeeta

        Kuka niitä turboja on muka hehkuttanut? Eihän niillä ole kukaan edes vielä päässyt ajamaan.

        Tottahan turbo on todennäköisesti aina pitkässä juoksussa heikko kohta, vaikka VW toki keksi kaikkia muitakin murheita koneisiinsa. Downsizing yleensäkin on omiaan heikentämään koneen kestävyyttä ja VW:n versio downsizingista onnistui lisäksi vuosikaudet olemaan myöskään säästämättä polttoainetta. Toivotaan että Hondan osaamisella kaikki tämä muuttuu.

        Mutta esim. Hondan 1.5 koneesta on tarjolla sekä vapaasti hengittävä suorasuihkutusversio, eri tehoisia turboversioita että hybridiversio, joten ihan kaikkia munia ei ole laitettu turbokoriin. Ja nyt poistuva 1.8 VTEC on joka tapauksessa legendaarinen kone.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3427
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2066
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1480
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1111
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1021
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      958
    Aihe