Kissan närästys

näräkatti

Kissaani närästää, juo paljon ja nousee selvästi hikotuksen mukana jotain suuhun jota sitten maiskuttaa. Pepcidiä (en tietenkään koko tablettia vaan murunen siitä) olen antanut nyt viikon kuurina mutta se ei taida auttaa. Onko kenenkään kissalla ollut närästystä? kotikonsteja siihen? Auttaako ruoan vaihto (syö feline porta kuivaraksuja)? elääkäriin pitää kohta mennä, onko joku käynyt asian kanssa, mitä elääkäri asialle tekee, saako jotain toista lääkettä mikä toimii?

8

19616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Setä.ihmetteli

      En tiedä, suostuuko kissa syömään kurkkua. Ehkä ihmisille tuntuu vaikuttavan närästystä vastaan?

    • enrapsuta

      Tälläiset ongelmat voivat kieliä niinkin yleisestä vaivasta kuin allergia. Mitä portan raksuja syötät, voisiko niissä olla jokin kissaa allergisoiva aine joka aiheuttaa närästystä?

      • näräkatti

        Feline porta 21 finest sensible grain free:tä olen syöttänyt. Ostin eilen Profine original adult chicken&rice raksuja kokeiluun jos ne ei närästäisi. Täytyy nyt muutama päivä katsoa auttaako tämä ruoan vaihto..


    • KaikkeaSitäkuulee

      hahaha, vai närästää, niinkö se kerto. Ettei vain olisi suolinkaisia

      • näräkatti

        Ei ole suolinkaisia. Ihan närästystä oli, ruokaa vaihtamalla vaiva meni pois. Matolääkettä saa, meillä sisäkissa ja sisäkissat suositellaan madotettaviksi 1-2 kertaa vuodessa ja näin on tapahtunut.


    • enrapsuta

      Hyvä että löytyi ratkaisu näinkin nopeasti ja sopiva ruoka! Kannattaa nyt vertailla sitä aikaisemman sapuskan ja nykyisen sisällysluetteloa, että saat selville mahdollisen aiheuttajan :)

    • Sartsa63

      Hei! Psysikö kissan närästys pois ruokavaliolla? Meillä on SM ongelma.

      • Anonyymi

        Jos jonkun kissalla vielä närästystä, vinkkinä me saatiin kissa kotikonstein kuntoon: LactoHealth-maitohappobakteerijauhetta sekoitetaan ruokaan puoli tl päivässä ja kuivaraksuna BritCare "I've Sensitive Digestion". Vaiva pysynyt poissa 2 vuotta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      90
      4049
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      26
      2228
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2110
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      99
      1840
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      386
      1671
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      137
      1276
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      97
      1227
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1035
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      956
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      78
      815
    Aihe