Kelan pääjohtajaksi kepulainen Aaltonen

kepu_pettää_aina

Elli Aaltosella ei ole keskustan jäsenkirjaa, mutta hän on hyvin lähellä puoluetta. Esimerkiksi Savon Sanomien haastattelussa elokuussa Aaltonen kertoi pitävänsä itseään ”alkiolaisena keskustalaisena”.

27

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kelan johtaja valittiin arvalla. Nykyään arvatkin ovat kepulaisia.

      • Poliisikoira

        Eiköhän joku kohta väitä, että arvonta oli manipuloitu. Oli miten oli, mutta jos kisassa olisi ollut demari toisena loppuottelija ja demari olisi voittanut, huuto manipuloinnista kävi ankarana.

        En ole tietoisesti ikärasisti, mutta mummoikäinen jo aloittaessaan duunia?


    • AinaKarvatSilläMielessä

      Lieneekö kuitenkaan niin lähellä keskustaa kuin palstapellemme, tämä harmaantuneisiin munakarvoihin hirttäytynyt "johtaja". Hän sentään on niin, niin lähellä keskustaa kuin olla ja voi.

      • Hihihiii

        Säälittävästäkin asiasta voi näköjään sanoa hauskasti, heh heh! Kyseinen "johtaja" haluaisi kyllä olla lähellä keskustaa, mutta sinne kiimansa kohteena olevaan "keskustaan" se ei pääse. Tyytyy vain sitä "keskustaa" lähellä olevaan karvoitukseen. Siihenkin on päässyt vain mielikuvituksessaan.


    • glx

      Punamulta yhteistyö toimi valinnassa. Aaltosen takana oli Sdp, Vihreät ja Keskusta. Antilan takana Kokoomus ja Perussuomalaiset. Keskustalainen arpa ratkaisi.

      • Sano.eikkakin

        https://www.youtube.com/watch?v=lV3H8Gff770

        Arpa on aina arvaamaton


    • Kyllä.SAK.osasi

      Halosen Tarjallakin oli Auto-arpoja, ei vain ollut autoa , sen arvan oli jo sosialistit ottaneet pois.

    • Onko se tuo Virolaisen seuralaispalvelun työntekijän näköinen pörö blondi ?
      Ei oikein uskottava keulakuva edes Kelalle.

      • Kela ei tarvitse keulakuvaa, riittää kun tuet tulevat tilille.


      • DV8_HellRaiser kirjoitti:

        Kela ei tarvitse keulakuvaa, riittää kun tuet tulevat tilille.

        No, eipä ainakaan luotettavuudellaan kuvassa koreile.


      • Hyvin.säilynyt

        62 vuotias, voiko enään blondiksi sanoa.


      • Hyvin.säilynyt kirjoitti:

        62 vuotias, voiko enään blondiksi sanoa.

        Kuvasta jota uutisissa näytettiin, vaiktti hiukan elttaantuneelta keinoblondilta.


      • Varmaan.hyvävalinta
        Hyvin.säilynyt kirjoitti:

        62 vuotias, voiko enään blondiksi sanoa.

        Joulukuussa eläkeikään 63 vuotiaana. Jatkaa siitä vielä vuosia.
        Esimerkkinä, miten voidaan vielä jatkaa työssä.

        Ajatella, jos jokin Arhinmäki tai Kyllönen olisi vasureista valittu.


      • Keskustan.kärkihanke
        Santorino kirjoitti:

        Kuvasta jota uutisissa näytettiin, vaiktti hiukan elttaantuneelta keinoblondilta.

        Hyssälän kopio?


      • Sesseccd
        Varmaan.hyvävalinta kirjoitti:

        Joulukuussa eläkeikään 63 vuotiaana. Jatkaa siitä vielä vuosia.
        Esimerkkinä, miten voidaan vielä jatkaa työssä.

        Ajatella, jos jokin Arhinmäki tai Kyllönen olisi vasureista valittu.

        Siis johtajat jatkaa mutta 5-kymppiset työntekijät laitetaan yrityksistä ja liikelaitoksista pihalle.


    • Keskustan.kärkihanke

      Jossain oli kirjoitettu, että "paikkaa ei taaskaan anneta pätevälle. Se annetaan kepulaiselle".

      • Sekö.paras

        Kyllöselle, apteekkiapulaiselle.'
        Olisi laittanut sekaisin paikat, kuin ministerinäkin, ja sitten häippässyt,.


      • dhytjfdfgc

        Sipilän lupaus ei polittisesta ratkaisusta päti. Paikkaa ei jaettu sulle mulle periaatteella. Jos näin jatkuu niin vihervasureille tulee kylmät kun ei löydy päteviä hakijoita


      • Keskustan.kärkihanke
        dhytjfdfgc kirjoitti:

        Sipilän lupaus ei polittisesta ratkaisusta päti. Paikkaa ei jaettu sulle mulle periaatteella. Jos näin jatkuu niin vihervasureille tulee kylmät kun ei löydy päteviä hakijoita

        Politiikalla on nimittämisissä edelleenkin vahva merkitys. Kelan johtajan paikan on sanottu kuuluvan kepulle ja kepulainen siihen paikkaan pitää saada.

        Aaltosella ei ole kepun jäsenkirjaa, mutta on "alkiolainen keskustalainen" ja sillä on paljon merkitystä. Paikkaa ei olisi voitu antaa "minulla ei ole puoluekantaa"-henkilölle tai esim. perussuomalaiselle. Jo vuonna 1954 alkaneesta kepuperinteestä on pidettävä kiinni kynsin ja hampain.


    • kepulimpipeli

      Kaksi oli arpaa korissa ja molemmissa luki kepu.

      • Mitä.huomaat.eron

        Halonen oli toisen auto-arvan ottanut, jossa oli auto.


    • kepunarpajaiset

      Jokohan pian on linnassa arpajaisrikoksesta.Keskisen kyläkauppiaskin sai tuomion samasta syystä.

    • kuhasipilä

      Kepulaista kähmintää...

    • Rinnekontallaan

      Demarit äänestivät Aaltosen puolesta. Ovat alkaneet nuolla kepulaisten perseitä päästäkseen vaalien jälkeen hallitukseen.

      • Uudistamisen.aika

        Tämä hallituskausi on osoittanut, että kepulla ei ole paikkaa seuraavassa hallituksessa. Demarien on etsittävä toinen ahteri jota nuolla.


      • glx
        Uudistamisen.aika kirjoitti:

        Tämä hallituskausi on osoittanut, että kepulla ei ole paikkaa seuraavassa hallituksessa. Demarien on etsittävä toinen ahteri jota nuolla.

        Kuinka niin ei ole? Keskustan kannatus ei ole laskenut vaaleista yhtään. Keskusta on kaiken lisäksi halutuin hallituskumppani toisille puolueille.


      • glx kirjoitti:

        Kuinka niin ei ole? Keskustan kannatus ei ole laskenut vaaleista yhtään. Keskusta on kaiken lisäksi halutuin hallituskumppani toisille puolueille.

        Eiköhän sen kannatuksen oikea määrä ennen vaaleja selviä, noiden ostettujen galluppien tulokset eivät juurikaan hetkauta puoleen tai toiseen. Selvää on kuitenkin tavisten pettymys Sipilään, joka on selvästikin vain kepun ostanut peiteasuinen kokoomuslainen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe