Muutin pois homeasunnosta. Otin suurimman osan tavaroista ja vaatteista mukaan. Nyt haistan vaatteissa todella pistävän hajun. Muut ei tunnu sitä haistavan, mutta omaan nenää käy todella voimakkaasti. Olen pyykännyt kaikki vaatteeni vänhintään 60 asteessa. Voiko olla että vaatteissa on sädesientä vai valehteleeko oma nenäni? Kaikissa vaatteissa ei mielestäni ole tätä hajua ja aika ajoin en edes haista hajua.
Homeen haju vaatteissa
14
12873
Vastaukset
- Yksi_homepakolainen
Samassa tilanteessa ollaan. Minä olen havainnut homeen hajua etenkin pyyhkeissä ja joissakin muissa liinavaatteissa, koska säilytin niitä asunnon homeisessa osassa. Muista vaatteista olen saanut hajut pois 60 asteen pesussa. Joskus yksi pesu ei auta, joten ihan heti ei kannata heittää mitään pois. Myös pesu etikkavedellä voi auttaa.
- Anonyymi
Ei muuten lähtenyt edes etikalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei muuten lähtenyt edes etikalla.
Kannattaa koittaa silitysrautaa niin kuumalla, kuin vain tekstiilin laatu sallii. Se pistävän hajuinen aine ei kestä kuumentamista. Toimii myös kalusteiden verhoilutekstiileihin.
Pari kierrosta 90C pesussa käytin omat, yllättävän harvat kuteet otti nokkiinsa=roskiin...
- homettako
Toivotaan että pelkkä pesu vaan riittää
Tuntuu vaan että alan tulla ihan neuroottiseksi koko homeen kanssa. Pelkää että uudessa asunnossa on alkanut kasvaa jo home kun tuonut tavaroita tänne. Vaikka tiedän että ei se home nyt nii vaan rupea kasvamaan. Asiaan vaan tuntuu jokaisella olevan oma mielipide. - homehtunut
Nolottaa kulkea ihmisten ilmoilla, kun tiedän, että tämänhetkisessä asunnossani on kosteutta, yksinkertaisesti haisen homeelle!!!
Ikävä, mutta niin totta.
Kotona nenä turtuu omiin hajuihin, mutta annas olla, kun kylään menen, siellä haistan itse itsenikin.
Kukaan ei ole kuitenkaan asiasta huomauttanut, mutta epäilen, että selän takana puhutaan.
Suunnitelmissa muutto, mutta mietin minäkin, mitä mukanani voin viedä.
Paljon joutuu tavaraa hävittämään.- homettako
Tuttu tunne kun itsekkin asuin homeen keskellä. Tuntui aina omaan nenään homeen haju kun kävi kylässä.
Onneks nyt kuitenkaan kaikkea tarvitse heittää. Itse olen huomannut että eniten tuottaa ongelmia vaatteet ja sänky. Itsellä suhteellisen uusi jenkkisänky nii millään raaski luopua. Ärsyttää vaan kun selkeästi haistaa homeen siitä nyt uudessa asunnossa. Vaikka olen höyrypesurilla yrittänyt sitä puhdistaa, mutta kai ne hajut ajan kanssa hälvenee. - toksiini.on.myrkky
homettako kirjoitti:
Tuttu tunne kun itsekkin asuin homeen keskellä. Tuntui aina omaan nenään homeen haju kun kävi kylässä.
Onneks nyt kuitenkaan kaikkea tarvitse heittää. Itse olen huomannut että eniten tuottaa ongelmia vaatteet ja sänky. Itsellä suhteellisen uusi jenkkisänky nii millään raaski luopua. Ärsyttää vaan kun selkeästi haistaa homeen siitä nyt uudessa asunnossa. Vaikka olen höyrypesurilla yrittänyt sitä puhdistaa, mutta kai ne hajut ajan kanssa hälvenee.Hajut voi hälvetä ajan kanssa, mutta kontaminoituneen irtaimiston aiheuttama oireilu ei jos homevaurioisessa rakennuksessa on tehty joku kova homeentappoyritys kovilla myrkyillä ja otsononnilla vielä myrkytys varmistettu.
Puhtaita näytteitä terveysviranomaisille ja uusille asukkaille hommaten.
Verta tuli vuosia perseestä suolistosta, poskionteloista ja keuhkoista sekä kurkusta ja sen aiheutti myrkytys kosteusvaurioisessa homeasunnossa missä myrkyttivät paljon. Kun irtaimisto aiheuttaa oireita, niin pois vaan.
Tuossa totuuksia mistä kysymys. En viitsi laittaa verivuotokuvia, mutta tuossa on asiaa.
Verenvuotoa sisäilmasta.
http://www.iltalehti.fi/terveys/2016100122399479_tr.shtml - homenenä
Haistelen ja hengitän homeen hajuista huoneilmaa päivittäin.
Nenäni limakalvoille on ilmestynyt outoja pieniä patteja, jotka aikansa kipuiltuaan kuivuvat kasaan ja katoavat tullakseen joskus taas uudestaan.
Onkohan hengittämälläni epäpuhtaalla ilmalla siihen joku osuus vai liekö kyse jostain aivan muusta?
Entäpä sitten tuo otsonointi ym. homeentappokeinot, mitä ne aikaansaavat, jos nyt joskus tuollaiseen päädytään? - myrkyllä.myrkkyjä.myrkyt
homenenä kirjoitti:
Haistelen ja hengitän homeen hajuista huoneilmaa päivittäin.
Nenäni limakalvoille on ilmestynyt outoja pieniä patteja, jotka aikansa kipuiltuaan kuivuvat kasaan ja katoavat tullakseen joskus taas uudestaan.
Onkohan hengittämälläni epäpuhtaalla ilmalla siihen joku osuus vai liekö kyse jostain aivan muusta?
Entäpä sitten tuo otsonointi ym. homeentappokeinot, mitä ne aikaansaavat, jos nyt joskus tuollaiseen päädytään?Mietihän vähän, tai lue ensin oikeaa asiaa. Mun puolesta voit tehdä silti aivan mitä haluat ei siinä mitään. Mulla on karmivat kokemukset jopa petollisista homedesinfioinneita ja petollisesta otsonoinnista.
Etsikää nyt hyvät homesairaat ja sisäilman myrkyllisyydelle terveytenne menettäneet oikeita juttuja mistä totuus tulee esiin. Ei kannata uskoa valehtelijoita ja omaa etuansa ajavia vähätteleviä vääristelijöitä.
"Samantapainen ongelma liittyy homeen desinfiointi- ja puhdistusmenetelmiin. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos ei suosittele esimerkiksi otsonoinnin käyttöä, koska ei tiedetä, voiko otsonointi pilkkoa yhdisteitä uusiksi myrkyllisiksi
yhdisteiksi."
http://yle.fi/uutiset/3-6454042
http://yle.fi/uutiset/3-6454355
http://homepakolaiset.fi/media/myrkyllisessa_sisailmassa_tyoskentelee_kemia_lehti_26.4.2012.pdf
http://www.rakennuslehti.fi/2016/04/desinfiointiaineet-voivat-vain-pahentaa-homeongelmaa/ - homenenä
Mietinnän asteellahan kaikki on.
Toki tietoa löytää, ehkä liikaakin, tuli vaan äkkiseltään heitettyä ajatus ilmaan.
Jos on home itsestään vaarallista, niin vaarallisempiahan nuo desifioinnit ym. puhdistukset.
Terveyden päälle käy kumpiin.
- vaatteesta-kankaasta
riippuen pitää pestä 2-3 kertaa aina välillä kuivaten. siten haju yleensä poistuu.
vanhemmista,usein jo pestyistä vaatteista ei haju hevillä lähde.
voi myös laittaa esim. mäntysoopaveteen likoamaan ja siten "tappaa" hajua aluksi. sen jälkeen pesu koneessa normaalisti vaatteesta riippuen 40-60 asteessa 1-3 kertaa. näin toimien haju lähtee,mutta herkistynyt nenä hoksaa hajua kaikessa ja muualla,sen olen huomannut. - luinpa_vain
tutustupas aiheeseen " tetrakloorianisol".
Tämä aineryhmä on aivan varmasti johtanut ihmisiä aivan väärille jäljille, kun ei ollutkaan kyse homesta kuin biokemiaalisen prosessin tuoteesta.
Löytyy eteenkin vanhoissa taloissa, siis mm. mummonmökeissä. - Anonyymi
Olen pessyt 4 kertaa 60 ja kuivattanut kuivausrummussa. Kaikista vaatteista varsinkaan puuvilla vaatteista ei lähde haju. Pesuainevalmistaja peitti homeen hajun viimeisellä pesällä.joten laitoin kaappiin. Viikon päästä haisi jotkut vaatteet, häviten nen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708