Eikö maisemoitu energiavaraaja olisi mitä mainioin takan korvike nykyaikaiseen tiiviiseen omakotitaloon? Katselin yhden valmistajan tietoja. Tiedon perusteella voisi aavistella, että viiden kuution varaajan lämpöhäviö on noin 500 wattia. Sehän olisi juuri sopiva tiiviiseen taloon.
Kun lämmittäisi varaajan ulkokattilalla täyteen, niin sen jälkeen se luovuttaisi lämpöä ties kuinka kauan. Ja perusluovutusnopeuttahan voisi säätää eristyksellä.
Vaan millainen laitos tuosta pitäisi rakentaa, jotta viranomainen sen hyväksyisi?
http://urly.fi/FF7
Kun lämmittäisi varaajan ulkokattilalla täyteen, niin sen jälkeen se luovuttaisi lämpöä ties kuinka kauan. Ja perusluovutusnopeuttahan voisi säätää eristyksellä.
Vaan millainen laitos tuosta pitäisi rakentaa, jotta viranomainen sen hyväksyisi?
http://urly.fi/FF7
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mikset laita isoa uima-allasta.. siinä yhdistyy huvi ja hyöty.
Taas lämmityskattilan ulkoasennus tuo melkoisia lämpöhäviöitä. Ihanteellisinta on sijoittaa varaaja ja kattila talon sisälle. Kaikki hukkalämpö, joka tapahtuu talon eristeiden sisäpuolella hyödyntyy mm hormiin sitoutunut lämpöenergia. Tietysti kattilahuoneen seinät tulee olla eristämättömiä ja hyvin lämpöä johtavia talon muihin huoneisiin nähden. Esim. tiilimuuraus väliseinissä on hyvä ratkaisu ajatellen paloturvallisuutta ja lämmityksessä tulevaa ylimääräisen lämmön varaamista massiivisiin seiniin.
Piiiitkässä juoksussa melkoinen hyöty.
Aloitusviestin ideahan on LOISTAVA! Nythän kannattaa tehdä niin että laittaa olohuoneeseen mahdollisimman iso energiavaraaja, ja jos ei muuten mahdu niin telkkarin ja sohvan voi siirtää vaikka sinne pannuhuoneeseen vapautuneeseen tilaan. Pannuhuonetta voi samalla suurentaa ja olohuonetta pienentää oleskelumukavuuden parantamiseksi. Ja mukavuus paranee vielä jos pannuhuoneen tapetoi ja sisustaa. Oviaukkoja kannattanee laittaa kans tehdä niin että pannuhuoneeseen pääsee keittiöstä, ja olohuoneeseen talon ulkopuolelta. Mahdollisten vesivahinkojen välttämiseksi olohuoneeseen tarvitaan sitte lattiakaivo viemäreineen tietty ja ehkä ne kiertovesipumputkin kannattaa laittaa sinne olohuoneeseen ettei niiden surinat häiritse pannuhuoneessa leffan katsomista. Mutta näillä muutoksilla on kyllä sitte tosi hienoa ja kätevää että on olohuoneessa energiavaraaja.