Liian kallista

Tyttytyy

Nykyinen asumisoikeuslaki sanoo: "Asumisoikeusmaksuina voidaan kerätä enintään 15 % asuntolainoituksen perustana olevasta hankinta-arvo-osuudesta."

Ja nyt sitten ASO-yhtiöiden edusyhdistys sanoon, että "Asumisoikeusasuntoja omistavia yhteisöjä edustavan järjestön mukaan asumisoikeusasunnon hankkimisesta on tullut liian kallista. Siksi asumisoikeusmaksua tulisi laskea." Mutta tuossa on taikasana "enintään 15%" - saavathan yhtiöt itse laskea sitä maksua vaikka nollaan, niin kauan kuin se on enintään 15%.

http://www.talouselama.fi/uutiset/jarjesto-vaatii-hintaremonttia-asumisoikeusasunnon-hankkimisesta-on-tullut-liian-kallista-6587767

7

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vbhjjh

      Kallista on tullut, koska vuokra noussut hurjasti 2008 alkaen ja nousu jatkuu edelleen. Kalliimpi asua kuin normi vuokra asunnossa. Eihän näihin kukaan täysjärkinen muuta.

      • taasniintätä

        "Kalliimpi asua kuin normi vuokra asunnossa"
        Kruunuvuorenrannassa stadin vuokrakämpissä neliövuokra 12euron tietämissä, vapailla markkinoilla lähemmäs 20e ja HASO:n asunnoissa 10euron paikkeilla.

        Sitte joku laamanaama väittää 10euron vuokraa kalliimmaksi kuin 20euron vuokraa.

        Mars mars takas koulunpenkille sitä matikkaa pänttäämään, se on sulla pahasti hakusessa.


      • bngkkg

        Ota selvää hinnoista ennen kuin alat täällä ketään haukkumaan. Kaikki tietävät, että pääkaupunki seudulla asumisoikeus asunnot ovat halvempia mutta kun mennään kehä kolmosen ulkopuolelle niin kallista on.


    • 239482

      Meillä vastike tippui tämän vuoden aikana noin 50 €. Noin 90m2 rivitaloasunto saunalla vastike on 770€. Vastaava vapailta markkinoilta on noin 1300 € vuokra.

    • Juu_ei_vaarinhousut

      Itse en ole kokenut, että 15 % aso-maksu olisi ollut mikään kynnys hankkia asumisoikeusasunto. Suurempi kynnys on pikemminkin jatkuvasti nousevat vuokravastikkeet. Ne eivät tulisi varmastikaan laskemaan edes tuossa Marko Pyykkösen edustamassa Asuntosäätiön Asumisoikeus Oy:ssä, vaikka aso-maksua alennettaisiin. Olen asunut ko. yhtiön aso-asunnossa, jossa oli oikeasti halpa aso-maksu, mutta vastike korkea suhteessa 90-luvulta olevan asunnon kuntoon/tasoon. Ja se nousi useita kymppejä vuosittain. Pitkässä juoksussa kuitenkin ne kuukausittaiset asumiskulut vaikuttavat enemmän talouteen kuin yksi iso aso-maksu.

    • Köyhä_akateeminen

      Marko Pyykkösen mukaan pienten asuntojen vastikkeita pitäisi nostaa. Ei missään nimessä. Yksin asuvalla on jo muutenkin vaikeuksia tulla toimeen. Sen takia aso:on haluankin, kun nämä pk-seudun yksiöiden vuokrat ovat niin mahdottoman korkeita. Kelan maksimivuokra yksin asuvalle on 509 €. Jos aso:n vastike ylittää sen, en voi muuttaa asoonkaan. Sillan alleko tässä pitäisi mennä?

      • Asiahan ei mene ihan noin. Saadakseen täyttä asumistukea tulee bruttotulojen olla niin pienet, että niillä et saa aso-maksua edes kasaan. Toisekseen toimeentulotuki kattaa sitten asumistuen ylittävät asumiskustannukset (ei lainalyhennyksiä). Tämän päivän rajoja en tiedä, mutta muutama vuosi sitten yksinasuvan maksimivuokra toimeentulotuen osalta oli 670 €/kk (jolla saa jo hyvän yksiön Helsingistäkin tai vaihtoehtoisesti vähän kulahtaneen kaksion esimerkiksi Vantaalta). Siihen aikaan vuokran, vesimaksun, sähkölaskun, reseptilääkkeiden, saunavuoron, sairaanhoitomaksujen yms jälkeen yksinelävälle käyttörahaa piti jäädä n. 600 €/kk (ainakaan en usko tämän määrän laskeneen) ja kun vielä huomioidaan, että tulot lasketaan mahdollisen ulosoton jälkeen, niin en ymmärrä ihmistä joka ei eläisi ihan mukavaa elämää 20 eurolla päivässä. Eli ihan turhaa vinguntaa taas kerran.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      228
      4589
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      445
      3308
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2238
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1889
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1218
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1043
    7. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      27
      1040
    8. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1035
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      77
      976
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      926
    Aihe