Lohi unissa

Lohiruoka

Hei,
Voisikohan joku tulkita:

Ensimmäisessä unessa nuori mies (sukulaiseni, joka ei pidä oikein minuun yhteyksiä) kertoi minulle, että aikoo nyt laittaa lohen uuniin, lisäten siihen mustikoita.

Toisessa unessa nuorehko nainen, miniäni, ei aina niin ystävällinen minulle oli lastensa
kanssa luonani kylässä.
Hän oli valmistamassa jotakin ruokaa. Avasin pakastimen, antaakseni lisää aineksia.
Yllätyksekseni pakkasessa oli monta kokonaista tai melkein kokonaista lohta.
Olin todella häkeltynyt ja naureskelin, että olen hajamielisyyksissäni ostanut monta lohta.
Miniäni ei ollut lohista kiinnostunut, ei halunnut niistä valmistaa ruokaa.
Muutakin unessa oli, muuta en muista.

2

1858

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unen ruoka voi kuvata unennäkijän tunnetilaa ja tarpeita/toiveita tulla ravituksi. Tarjottava ruoka edustaa sitä, mitä elämä nyt sinulle tarjoaa, osittain ruoka symboloi myös seksuaalisia nautintoja tai niiden puutetta.

      Ensimmäisess unessa etäinen sukulainen halusi tarjota sinulle uunilohta ja mustikoita. Kalan syöminen unessa on vertauskuvallinen toivon herämisen symboli ja kertoo uudistumisesta henkisestä muodonmuutoksesta.
      Eli kenties unesi oli toiveesi uudistua uusien ihmissuhteiden myötä, mustikoiden syöminen lisää energisyyttä, näin myös unessa.

      Toisessa unessa miniäsi laittoi ruokaa ja tarjosit pakastimesta hänelle lohta, mutta miniäsi ei halunnut tarjoamaasi lohta käyttää ruuanlaitossa.
      Voisi kuvata sitä, että haluaisit parantaa välejänne, mutta miniä ei hyväksy sinun tapaasi toimia.
      Tarjoamasi lohi oli pakastettu, tämä voisi kertoa jotain kylmästä suhteestanne.

      Mieti, haluatko oikeasti lähentyä miniääsi ja ottaa huomioon myös hänen tapansa toimia vai ovatko lähentymisyrityksesi vain sinun ehdoillasi. Ilmeisesti sinun ja miniäsi arvomaailmat eivät kohtaa.

    • lohiunessa

      Kiitos tulkinnastasi uneesi27!
      Mielenkiintoista kuulla, mitä voisi tarkoittaa.
      Totta, ei oikein lämpimät miniän kanssa. Tuntuu, että hän ei hyväksy minua.
      Nielen kuitenkin kaikki. En tiedä sitten vaistoaako oikeat tunteeni häntä kohtaan.
      Vaikka ystävällinen hänelle olenkin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      394
      6747
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      75
      4315
    3. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      103
      4047
    4. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      44
      3674
    5. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      137
      3658
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      155
      3631
    7. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      248
      3559
    8. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      41
      3113
    9. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      14
      3084
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      108
      2822
    Aihe