Yksityiset tulee - SOTE

SOTE 4.10.2016 - 11:50 (1)
Rehula ymmärtää Kuntaliiton kritiikkiä sote- ja maakuntaesityksiä kohtaan
Sote-uudistuksen pyörät ovat pyörimässä ja ne ovat pyörimässä oikeaan suuntaan, Juha Rehula vakuuttaa. (Arkistokuva. Kuva: Valtioneuvosto / Laura Kotila)Sote-uudistuksen pyörät ovat pyörimässä ja ne ovat pyörimässä oikeaan suuntaan, Juha Rehula vakuuttaa. (Arkistokuva. Kuva: Valtioneuvosto / Laura Kotila)
Perhe- ja peruspalveluministeri Juha Rehula, kesk., sanoo ymmärtävänsä hyvin Kuntaliiton kovan kritiikin sote- ja maakuntauudistusta kohtaan. Kuntaliitto on esittänyt useita korjauksia lakiesityksiin.

Rehulan mukaan tämä johtuu siitä, että sote-palvelut aiotaan ottaa irti kuntapohjasta. Se on iso muutos.

– Olisihan se ihme, jos ei Kuntaliitto kuntien edunvalvojana toimisi tuolla tavalla, hän sanoi tiistaina toimittajatapaamisessa Helsingissä.

Rehulan mukaan Kuntaliiton alustavassa lausunnossa on aiheellisia ja ymmärrettäviä huolia.

Rehula on kiertänyt runsaan kuukauden ajan Suomea maakuntatilaisuuksissa. Tänään oli vuorossa viimeinen maakunta, Uusimaa.

Rehula vakuutti, että uudistus on etenemässä. Hän vertasi puolen vuoden takaisen tilanteeseen, jossa ”aika monellakin alueella kaivettiin poteroita ja mietittiin ja pohdittiin, että tuleekohan tästä mitään”.

– Pyörät ovat pyörimässä ja ne ovat pyörimässä oikeaan suuntaan.

Valinnanvapaudesta
kerrotaan kun on kerrottavaa

Kunta- ja uudistusministeri Anu Vehviläinen, kesk., sanoi Kuntalehden haastattelussa syyskuun alkupuolella, että hallitus voinee kertoa valinnanvapauslinjauksestaan enemmän jo ”jo muutaman viikon kuluttua” eli odotettua aiemmin.

Tämä tarkoittaisi sitä, että enemmän tietoa tulisi jo sinä aikana, kun annetaan lausuntoja nyt lausuntokierroksella olevasta lakipaketista. Kierros päättyy 9. marraskuuta.

– Me kerrotaan sitten, kun on kerrottavaa, sanoi Rehula.

Hän muistutti, että tästä hetkestä puolentoista–kahden kuukauden kuluttua tullaan julki lausuntokierrokselle lähtevillä pykälillä.

Rehulan mukaan kritiikkiä siitä, ettei valinnanvapaudesta saada tarpeeksi tietoa lausuntokierroksella, on tullut.

– Se on tietysti ymmärrettävää.

Rehula painotti, että osa yksityisen puolen sote-toimijoista miettii vakavasti, että heidän strategiansa olisi se, että he eivät edes osallistu valinnanvapauslainsäädännön piirissä olevien palvelujen tuottamiseen.

Verojen maksu Suomeen
voi tulla lainsäädäntöön

Julkisin varoin tuotetuissa sote-palveluissa voidaan edellyttää jatkossa, että tuottajayhtiöt maksavat veronsa Suomeen. Tätähän pääministeri Juha Sipilä, kesk., on väläyttänyt.

Sote- ja maakuntauudistuksen projektijohtajan Tuomas Pöystin mukaan on mietinnässä, että tuleeko se valtakunnalliseen lainsäädäntöön vai tulisiko se maakuntien harkittavaksi.

– EU-lainsäädäntö sallii tämmöisen kriteerin asettamisen.

– Asia on pöydällä. Ei ole unohdettu, vahvisti Rehula."
1896
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

hehehe, vai on Pöysti&Rehula "miettinyt kuka "Atteilta peris verot ja että mitenhän se tapahuis, eikö se veronperintä pitäis olla kaikille sama mitä valtakunnassa veronperintä on

Äänestä
  • Hauska juttu kuinka yksityisten verottamista muka tutki Sipilä kun asia meni ihan toisinpäin. Kun Sipilä teki yön aamutunteina soten (KOPS) myyden kokoomukselle kepujen pyhän lehmän julkisen hintana maakunnista sitä seurasi välittömästi kepujen selvitys voiko yksityiset pakottaa maksamaan edes verot suomeen kun yrittivät pelastaa mikä pelastettavissa on. Heti sen perään todettiin kun oli tutkittu ettei suomi voi pakottaa yksityisiä maksamaan veroa suomeen minkä jälkeen tuo Rehulan ulostulo huvittaa suuresti.

    Äänestä

"TALOUS 27.9.2016 - 08:13
Soten suurkuluttajat ehkä romuttavat markkinat
Suuri osa suomalaisista tuskin kiinnostuu kilpailuttamaan sote-palvelujaan, arvelee THL:n tutkimuspäällikkö Timo T. Seppälä.Suuri osa suomalaisista tuskin kiinnostuu kilpailuttamaan sote-palvelujaan, arvelee THL:n tutkimuspäällikkö Timo T. Seppälä.
THL:n tutkimuspäällikkö Timo T. Seppälä arvelee laitoksen blogissa, että pelko suurten kansainvälisten yritysten rynnistyksestä Suomen sote-markkinoille on turha. Hän arvelee, että sote-palvelujen suurkuluttajat romuttavat markkinat.

Hän perustelee näkemystään sillä, että kannattavimmat asiakkaat ovat työterveyshuollon piirissä eikä heillä ole mitään syytä alkaa etsiä uutta sote-palvelujen tuottajaa. Uudistus ei muuta mitenkään työterveyshuollon asemaa eikä rahoitusta.

Seppälä olettaa, että suomalaiset kirjataan uudistuksen alkuvaiheessa nykyisen terveysasemansa pohjalle muodostettavan palveluntuottajan asiakkaiksi, ja tämä tuottaja myös saa heistä kapitaatio-periaatteen mukaan maksettavan julkisen rahoituksen.

Yrityksillä taas ei ole intressiä lähteä kilpailemaan siitä kymmenestä prosentista kansalaisia, joka käyttää 90 prosenttia sote-palveluista.

Työterveyshuollon piirissä olevia ei kiinnosta se, minkä sote-palvelun tuottajan asiakkaiksi heidät kirjataan, koska he joka tapauksessa käyttävät työterveyshuollon palveluja, Seppälä päättelee. Saman voi olettaa pätevän muihinkin, jotka käyttävät vain vähän sote-palveluja.

Innokkaimmat vaihtajat kuuluvat Seppälän arvion mukaan siihen kymmeneen prosenttiin, joka käyttää 90 prosenttia sote-palveluista. Kun palvelujen tuottajat saavat korvauksensa kapitaatio-periaatteen mukaan, palvelujen suurkuluttajat eivät ole taloudellisesti houkutteleva asiakasryhmä.

– Juuri palveluita paljon käyttävien, työelämässä ehkä inaktiivisten lähteminen liikkeelle voi romuttaa suurten yritysten mielenkiinnon uusia sote-markkinoita kohtaan, Seppälä kirjoittaa.

– Miksi siis yksityiset tuottajat haluaisivat kilpailla suuria kustannuksia aiheuttavista asiakkaista, jos niistä ei saa vastaavaa kompensaatiota?"

Äänestä
  • TALOUS 30.9.2016 - 08:51 (1)
    Yksityiset pelkäävät julkisen sektorin etulyöntiasemaa sotessa
    Yksityinen sektori pitää olennaisena sitä, miten kansalaiset kirjataan alkuvaiheessa eri palveluntuottajien asiakkaiksi.Yksityinen sektori pitää olennaisena sitä, miten kansalaiset kirjataan alkuvaiheessa eri palveluntuottajien asiakkaiksi.
    Mehiläisessä kuntien sosiaali- ja terveydenhuollon kokonaisulkoistuksista vastaava johtaja Lasse Männistö vahvistaa, että yksityinen sektori tuskin lähtee aktiivisesti tarjoamaan avoterveydenhuollon palveluja, jos sote-uudistuksessa kaikki kansalaiset kirjataan nykyisen terveysasemansa työn jatkajan asiakkaiksi, elleivät itse toisin ilmoita.

    Tämän käsityksen esittää THL:n tutkimuspäällikkö Timo T. Seppälä blogissaan.

    Männistön mukaan vain täysi kilpailuneutraliteetti mahdollistaa kilpailun ja valinnanvapauden toteutumisen.

    Kaksi peruskysymystä

    Ratkaisevia kysymyksiä yksityisen sektorin osallistumiselle on Männistön mukaan kaksi.

    Ensimmäinen on se, kirjataanko kansalaiset automaattisesti nykyisen julkisen terveysasemansa pohjalle muodostettavaan yksikköön, ellei itse kukin itse erikseen toisin ilmoita, vai tapahtuuko kirjaaminen vasta sen perusteella, mitä ihminen itse päättää.

    Toinen kysymys on se, lasketaanko kapitaatiokorvaus sen mukaan, että nykyisten julkisen terveyspalvelujen kulut jaetaan koko väestömäärällä vai jaetaanko kulut sen henkilöluvun mukaan, joka palveluja tosiasiassa käyttää.

    Männistön tietojen ja Mehiläisen kokemusten mukaan nykyisin julkisen sektorin terveyspalveluja käyttää paikkakunnasta ja alueesta riippuen 30−65 prosenttia eli keskimäärin karkeasti puolet kansalaisista.

    Kapitaatiokorvaus on palvelujen tuottajan saama korvaus kansalaista kohden.

    Valinnanvapauden pohja tuhoutuisi

    Jos ihmiset kirjataan nykyisen julkisen sektorin mukaan muodostettavan yksikön asiakkaiksi, nämä yksiköt saavat kapitaatiokorvauksen myös niistä asukkaista, jotka eivät näitä palveluja käytä, vaan ovat esimerkiksi työterveyshuollon piirissä. Ei ole luultavaa, että he näkisivät oma-aloitteisesti sen vaivan, että vaihtaisivat palveluyksikköä, jota kuitenkaan eivät käytä.

    – Tämä asetelma estäisi valinna vapauden, sanoo Männistö.

    – Lisäksi asetelma olisi vastoin kilpailuneutraliteettia, mitä kilpailulakikin edellyttää.

    Yksityinen sektori lähtee siitä, että joko jokainen ihminen laitetaan tekemään valinta uudistuksen alussa eri palveluntarjoajien välillä ja kapitaatiokorvaus osoitetaan sen mukaan, tai sitten korvaus maksetaan vasta sitten kun ihminen on jotain valitsemaansa palveluntarjoajaa käyttänyt ja siten sen asiakkaaksi ilmoittautunut.

    – Yksi vaihtoehto on jakaa asukkaat tasapuolisesti kaikkien palveluntuottajien kesken, Männistö lisää.

    Kapitaation laskentaperuste ratkaisevaa

    Toinen oleellinen kysymys on se, miten kapitaatiokorvauksen suuruus määritellään.

    Männistön mukaan kapitaatiokorvauksen laskentaperusteissa nykyisen julkisen terveydenhuollon kustannukset pitää jakaa palveluja tosiasiassa käyttäneiden kesken, ei koko väestömäärällä.

    – Laskennassa tulee huomioida myösihmisten ikä, sairastavuusja alueellinen sijainti, Männistö painottaa.

    – Elleivät nämä edellytykset täyty, ei valinnanvapauden voi ennustaa toteutuvan ainakaan lhitulevaisuudessa, hän jatkaa.

    Suurkuluttajat etsivät vaihtoehtoja

    THL:n Seppälä olettaa, että kapitaatiokorvaukset maksetaan lähtökohtaisesti julkisen sektorin toimijalle, kunnes ihminen toisin ilmoittaa.

    Hän olettaa, että 90 prosenttia palveluista käyttävä kymmen prosenttia olisi markkinoille tuleva joukko, joka etsisi vaihtoehtoja myös yksityiseltä sektorilta. Sen sijaan se 90 prosenttia, joka käyttää kymmenen prosenttia palveluista, ei kovin pian etsi uutta palvelun tuottajaa eikä muutenkaan reagoisi asiassa, jolloin heistä maksettava kapitaatiokorvaus menisi julkisen sektorin toimijalle.

    Äänestä

  • "Kaksinkertainen tuotto
    estää kilpailun

    Männistö painottaa, että kilpailulta tuottajien välillä putoaa pohja, jos julkisen sektorin toimijat saavat kilpailuedun, joka käytännössä tarkoittaa kaksinkertaista tuottoa.

    – Tietenkään yksityinen sektori ei silloin voi toimia.

    Kaksinkertaisuus tulee siitä, että palveluja käyttämättömiä asukkaita on puolet, mutta heidän kapitaatio-osuutensa tulisi käytännössä julkisen sektorin toimijalle. Julkisen sektorin toimija siis saisi korvauksen sekä hoitamistaan ihmisistä että hoitamattomista.

    Yksityinen sektori ei saisi hyväkseen korvausta näistä, jotka eivät käytä palveluja – mutta ehkä eniten työtä vaativat asiakkaat.

    Männistö huomauttaa, että avoterveydenhuolto joka tapauksessa on vain osa sote-palveluista ja siitä, mitä yksityinen sektori pystyy terveydenhuollossa tarjoamaan. Hän painottaa erityisesti perustason erikoissairaanhoidon valinnanvapauden tärkeyttä.

    – Osa erikoissairaanhoidon kustannuksista voitaisiin laskea mukaan sote-keskusten kapitaatiohintaan, jolloin saataisiin kilpailua perustason erikoissairaanhoitoon järkevällä mekanismilla, Männistö katsoo."

    Äänestä

  • Kova on hätä yksityisillä etteivät saa asiakkaikseen näitä sotepalvelujen suurkuluttajia jotka ovat nyt julkisella puolella. Jos eivät saa siitä rahaa kuin kapitaatiokorvauksen (palvelujen tuottajan saama korvaus kansalaista kohden) sen sijaan että saisivat korvauksen sotepalvelujen käytön mukaan.

    Bisnekseksi meni nyt jo vaikka sotesoppa on vasta alussa. Yksityiset varmistelemassa että saavat maksimaalisen taloudellisen hyödyn kun kepujen sotemallissa on tulossa kapitaatiopohjainen "könttä". Samalla sotivat itseään vastaan kun nimenomaan tarjosivat kunnille esim. kärsämäki könttää joka ei nyt itselle kelpaa kun bisnes ei tuota.

    Jos tuon pohjalta keput muuttaa vielä maakuntien rahoitusperiaatteita soteuudistuksessa yksityisten etuja paremmin palvelemaan niin voi herrajumala mitä piirteitä homma saa? Kunnon puhallus tulossa kun senhän tietää jo nyt kuinka kepu tekee tasan tarkkaan mitä kokoomus vaatii koska muuten kokoomus ei anna kepulle maakuntia. Sellainen "soteuudistus".

    Rehulan sanomisilla ole mitään väliä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos harvinaisen turha höpöttelijä. Toi vain tuossa esille miten yksityiset tulee ja edestä pitää raivata yksi suurimmista uhkakuvista eli verovaroin tuetun soten varojen maanrajojen ulkopuolelle valumisen. Selvitys tehtiin ja alkumetreillä ja osoittautui laittomaksi että suomi voisi pakkoverottaa ulkomaalaisia pörssifirmoja. Suuren suuri kupla joka puhkesi jo ja nyt yrittävät samaa uudestaan.

    Äänestä

  • Yksityiset yrittää betonoida omat tulot tarkoituksena kerätä rusinat pullasta. Maakunta saadessaan kapitaatiokorvauksen Attendon ja kumppanit yrittää lohkaista siitä itselleen sotepalveluiden käyttöön pohjautuvan korvauksen. Ihan jees mutta läpi mennessään menee kepujen maakuntamallin rahoitus soten osilta ihan kokoonaan uusiksi. Nyt on maakunnille tulossa laskennallinen könttäsumma jossa huomioidaan väestöpohja ikärakenne, sairastavuus yms. josta lasketaan teoreettinen könttä joka ei vastaa todellista käyttäastetta muuttujineen. Asia mikä juuri toteutui kärsämäessä ei pysynyt atte köntän rajoissa. Tuli k.mäkeen kun lupasivat tuottaa sotepalvelut tietyllä rahasummalla mikä kusi ja sen jälkeen aten edustaja kertoo ettei voi olla mitään könttää kun sotepalvelujen menot määrittelee käyttöaste. Nyt ovat romuttamassa koko soteuudistuksen..maakuntamallin rahoituspohjan vaatien käytön mukaisia korvauksia mikä takoittaisi sitä, että juuri ne suurkuluttajat joita nyt pelkäävät olisivat se heidän kiintokohde joita lähteä tavoittelemaan tarkoituksena laskuttaa maakuntia ihan sumeilematta. Toteutuessaan kun tarkoittaa sitä, että siinä missä esim. atte ei lähetteitä kärsämäessä kirjoita koska se syö tulosta tuon jälkeen se samainen atte tekisi sen tuloksen juurikin kirjoittamalla niitä lähetteitä ranteet kipeinä. Pennilleen sama tilanne kuin nyt kärsämäessä. Väki siirtyi naapurikuntiin kun sieltä saa lähetteet kun pyytää koska kärsämäestä ei saa koska jokainen lähete on aten tuloista pois.

    Siinä sitä on kepuilla pähkäilemistä miten edes yrittävät selittää soteuudistuksen tuovan säästöjä jos luovat yksityisille markkinat palvelujentarjoajana jonne kaikki suurkuluttajat siirtyy julkiselta koska atet ja kumppanit kirjoittaa lähetteitä juuri sen takia koska se tuo asiakkaat heidän luukkunsa taakse? Räjähtää nimittäin menot käsiin yhtälössä jossa maakunnillle on tulossa se surullisen kuuluisa könttäsumma.

    Äänestä

  • "Rehula painotti, että osa yksityisen puolen sote-toimijoista miettii vakavasti, että heidän strategiansa olisi se, että he eivät edes osallistu valinnanvapauslainsäädännön piirissä olevien palvelujen tuottamiseen."

    Ei osallistu jos se ei taloudellisesti kannata mutta jos yksityiset noin ohjailee hallitusta petaamaan heille hyvän bisneksen ja jos hallitus sen tempun vielä menee tekemään niin hohhoijjaa..Irvokasta kepujen yksityisten peesaaminen ja julkisen alasajo historia huomioiden. Oli ennen vaaleja yksi suurimmista julkisen sektorin puolustajista nyt sen romuttajista. Hinta maakunnista muuten ei kokoomus anna kepuille maakuntia Orpo valintansa jälkeen kertoi sen ensimmäisen esiintymisen yhteydessä. Luu kurkkuun kepuille välittömästi että nyt on teidä vuoro hyppiä meidän pillin mukaan ja kepuhan hyppii.

    Äänestä

  • Rehula: Sote-yritysten veroja ei välttämättä Suomeen

    Politiikka08:41Eija Mansikkamäki
    EU antaa siihen mahdollisuuden, mutta hallitus saattaa jättää harkintavallan maakunnille.

    MARKKU VUORIKARI
    Tuleeko sotesta mitään?
    Tuleeko sotesta mitään? "Sote on prosessi. Teemme lainsäädäntöä, joka toimii ankkurina muutostyölle", Juha Rehula vastasi tiistaina. "Puoli vuotta sitten oltiin poteroissa, mutta nyt pyörät pyörivät, ja oikeaan suuntaan."

    Hallitus ei suunnittele määräävänsä lakeja, joilla julkisin varoin sosiaali- ja terveyspalveluita tuottavien yritysten pitäisi maksaa veronsa Suomeen.

    "Se voidaan jättää maakuntien harkintaan", perhe- ja peruspalveluministeri Juha Rehula (kesk.) sanoi tiistaina Helsingissä.

    Hän lisäsi kuitenkin, että lainvalmistelu on kesken ja että EU-lainsäädäntö antaa mahdollisuuden verojen vaatimiseen.

    Verojenmaksu liittyy hänestä julkisten varojen käytön yhteiskunnalliseen hyväksyttävyyteen, mutta asian voi hoitaa toistakin kautta.

    "Kaikki yritykset, jotka tulevat hyväksytyiksi sote-palveluiden tuottajiksi ja toimivat julkisin varoin, täyttävät valintakriteerit ja noudattavat yleisiä julkisuusperiaatteita. Läpinäkyvyys tulee eurojen kautta."

    Valinnanvapauden lisääntyessä myös yksityisten palveluiden käytön arvellaan lisääntyvän ja yritysten vievän verorahat pois Suomesta verosuunnittelun avulla.

    ____________________________

    Sipilä: Sote-yritysten maksettava verot Suomeen

    Politiikka27.05.2016Janne Impiö
    Maakuntauudistus ohjaa entistä enemmän julkista rahaa myös yksityisille sote-yrityksille.

    "Ei tietenkään ole meidän intressissä, että maakunnissa olisi toimijoita, jotka eivät maksaisi veroja Suomessa syntyvästä tuloksesta", hän arvioi asiaa Maaseudun Tulevaisuuden haastattelussa.

    Äänestä

  • Miten tuo rehula onnistuukin aina pyllistämään kun kumartaa aikoo? Ei ollut ensimmäinen eikä viimeinen kerta kun puhuu ristiin hallituksen kanssa. Ei sitä muutoin ylikomisaarioksi pääsisikään..Harvinaisen yksinkertainen tapaus. Jopa kepuksi.

    Äänestä

  • yksityisillä on osaamista. Bisnesosaamista. Ihailtavaa sellaista kun löivät tiskiin huomion mikä ei suomen hallituksella joka soteuudistusta on tekemässä käynyt edes mielessä heh heh

    Jos saavat rahoituksen päälaelleen suunnitellusta atet&co tekee tilit ohjaten vain asiakkaat (suurkuluttajat) erikoissairaanhoidon piiriin julkisen (erikoissairaanhoito) tehdessä työn maakuntien joutuessa maksumiehiksi. Kaatumassa koko korttitalo

    Äänestä

  • Miten sattuikin että kun soteasiantuntijat Rädyt ja kumppanit kokoomuksen riveistä hyppäsi yksityisten kelkkaan eduskunnasta yksityiset alkoi "yllättäen" ohjaamaan hallituksen soteuudistusta yksityisten taloudellisia etuja ajamaan...

    Äänestä


Ottakaa mallia miten viedään aseita opposiolta ja valmistaudutaan paskasateeseen estämälle se ennen ajankohtaa missä paskasateet todella alkavat. Alusta asti verovarojen valuminen ulkomaille on ollut esillä ja selviö. Kepu ennakoi ja pelaa kääntäen asian päälaelleen esiintyen suomen sankareina vaikka olivat se taho joka avasi ovet yksityisille romuttaen julkisen. Eikä ole edes tulossa mitään lakia koska sellaista ei voi tulla kunhan pelaavat.

Ihailtavaa kuinka Sipilän pisteitä nostetaan antamalla hänelle kunnia esiintyä henkilönä joka on vaatimassa yksityisiä maksamaan veronsa suomeen. Ihailtavaa koska on juuri SE mies joka edellisen tilanteen aiheutti. KESKUSTA PETTÄÄ AINA

Äänestä

Suomalainen valitsee sen palvelutuottajan joka maksaa veronsa Suomeen!, sitäpaitsi, yksityiset ei tarjoa täydellistä terveydenhoitoa(erikoissairaanhoito) ja muutenkin on kansalainen epäluuloinen yks.terv.palv.tuottajaa kohtaan, jo tähän mennessä kertyneitten kokemuksellisin perustein!

Äänestä
  • mitä tulee terv.palv. "köntän jakoon eli kuinka kustanukset jaetaan pår/potilas, parasta kai olisi katsoa 5 vuotta kuinka kansa palvelun valitsee, siihen mennessä se "kapitaatio jako luonnostaan selviää, verovaroin- köntästä laskelmassa ei saa yksityinen saada käymättömistä asiakkaista tuloa. Siis kapitaatio- jako julkisen piirissä olevaiset mukaan, tai kuin tähänkin asti laskettu on.

    Äänestä

  • ei tarvinne olla kovinkaan hyvä ihmistuntija, kun on katsonut Rehulan tuskanhikisiä tiedotteita "Sote´asiasta, ihan sääliksi käy mihin rakoseen mies Ministeri on tungettu, mutta; Rehula on PerusSuomalainen juntti, niin oli Swen Duhfvakin kaiken kaatoi; "el yl päästä perhanaa

    Äänestä

Etelä-Karjalan lakisääteisessä sairaanhoitopiirissä perustettiin sosiaali- ja terveyspalvelujen hoitoketjujen hallinta vuonna 2009.

Tämä oli keskustapuolueen malli. Kokoomus vastusti.

Mitä tekee keskustapuolue eli kokoomus

verkossa:

Myönteisiä signaaleja, mutta kenelle?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hintamaakunnista kirjoitti:

SOTE 4.10.2016 - 11:50 (1)
Rehula ymmärtää Kuntaliiton kritiikkiä sote- ja maakuntaesityksiä kohtaan
Sote-uudistuksen pyörät ovat pyörimässä ja ne ovat pyörimässä oikeaan suuntaan, Juha Rehula vakuuttaa. (Arkistokuva. Kuva: Valtioneuvosto / Laura Kotila)Sote-uudistuksen pyörät ovat pyörimässä ja ne ovat pyörimässä oikeaan suuntaan, Juha Rehula vakuuttaa. (Arkistokuva. Kuva: Valtioneuvosto / Laura Kotila)
Perhe- ja peruspalveluministeri Juha Rehula, kesk., sanoo ymmärtävänsä hyvin Kuntaliiton kovan kritiikin sote- ja maakuntauudistusta kohtaan. Kuntaliitto on esittänyt useita korjauksia lakiesityksiin.

Rehulan mukaan tämä johtuu siitä, että sote-palvelut aiotaan ottaa irti kuntapohjasta. Se on iso muutos.

– Olisihan se ihme, jos ei Kuntaliitto kuntien edunvalvojana toimisi tuolla tavalla, hän sanoi tiistaina toimittajatapaamisessa Helsingissä.

Rehulan mukaan Kuntaliiton alustavassa lausunnossa on aiheellisia ja ymmärrettäviä huolia.

Rehula on kiertänyt runsaan kuukauden ajan Suomea maakuntatilaisuuksissa. Tänään oli vuorossa viimeinen maakunta, Uusimaa.

Rehula vakuutti, että uudistus on etenemässä. Hän vertasi puolen vuoden takaisen tilanteeseen, jossa ”aika monellakin alueella kaivettiin poteroita ja mietittiin ja pohdittiin, että tuleekohan tästä mitään”.

– Pyörät ovat pyörimässä ja ne ovat pyörimässä oikeaan suuntaan.

Valinnanvapaudesta
kerrotaan kun on kerrottavaa

Kunta- ja uudistusministeri Anu Vehviläinen, kesk., sanoi Kuntalehden haastattelussa syyskuun alkupuolella, että hallitus voinee kertoa valinnanvapauslinjauksestaan enemmän jo ”jo muutaman viikon kuluttua” eli odotettua aiemmin.

Tämä tarkoittaisi sitä, että enemmän tietoa tulisi jo sinä aikana, kun annetaan lausuntoja nyt lausuntokierroksella olevasta lakipaketista. Kierros päättyy 9. marraskuuta.

– Me kerrotaan sitten, kun on kerrottavaa, sanoi Rehula.

Hän muistutti, että tästä hetkestä puolentoista–kahden kuukauden kuluttua tullaan julki lausuntokierrokselle lähtevillä pykälillä.

Rehulan mukaan kritiikkiä siitä, ettei valinnanvapaudesta saada tarpeeksi tietoa lausuntokierroksella, on tullut.

– Se on tietysti ymmärrettävää.

Rehula painotti, että osa yksityisen puolen sote-toimijoista miettii vakavasti, että heidän strategiansa olisi se, että he eivät edes osallistu valinnanvapauslainsäädännön piirissä olevien palvelujen tuottamiseen.

Verojen maksu Suomeen
voi tulla lainsäädäntöön

Julkisin varoin tuotetuissa sote-palveluissa voidaan edellyttää jatkossa, että tuottajayhtiöt maksavat veronsa Suomeen. Tätähän pääministeri Juha Sipilä, kesk., on väläyttänyt.

Sote- ja maakuntauudistuksen projektijohtajan Tuomas Pöystin mukaan on mietinnässä, että tuleeko se valtakunnalliseen lainsäädäntöön vai tulisiko se maakuntien harkittavaksi.

– EU-lainsäädäntö sallii tämmöisen kriteerin asettamisen.

– Asia on pöydällä. Ei ole unohdettu, vahvisti Rehula."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu