Ei taida työssäviihtyminen olla ihan huippua. Vai kuuluuko aiheeton vittuilu työtehtäviin?
Tämä sattui jo kesällä. Lähdin aurinkoisena, rauhallisena kesäpäivänä pääterveyskeskukseen ja puolivälissä huomasin että lompakko jäi koska en rahaa ajatellut mihinkään käyttää. Mutta siellähän oli KELA-kortti. Noh onneksi repussani oli passi, eiköhän sillä asia hoidu?
Terveyskeskuksessa oli hiljaista kuin huopatossutehtaassa. Ilmoittautumistiskillä oli kaksi luukkua auki jossa toisella asiakas ja minun takanani yksi. Ketään muuta ei näkynyt missään.
Hymy hyytyi kun elämäänsä kyllästynyt toimistomamma alkoi ladella elämän totuuksia:
"Se on kuule semmoinen asia että jos täällä kaikki passin kanssa ilmoittautuu niin tänne tulee hirveät ruuhkat!"
-No, unohtui lompakko
"Laita kuule KORTTI LOMPAKKOON!"
Sen jälkeen korjasin asentoa siinä seistessä ja akka huutaa:
"ÄLÄ kuule mene minnekään, täältä on lasku tulossa!"
Terveyskeskukseen pitäisi ehdottomasti saada sähköinen ilmoittautuminen kuten KYS:ssä on tehty jotta päästään näistä suojatyöpaikkalaisista eroon.
Terveyskeskuksen ilmoittautumistiskin mammat
0
151
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843382
- 771337
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1821329Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401040Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103981Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310952- 43859
- 95857
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78845Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124835