Mikä on teidän mielipiteenne, minkä ikäisenä voin alkaa antamaan adult kuivaruokaa ragdoll pennuilleni? Ja mitä merkkiä suosittelette? Kiitos :)
Ragdoll 6kk mikä kuivaruoka?
9
1124
Vastaukset
- ökgsy
Ensinnäkin ne suositusiät lukevat kyllä valmisteiden pussin kyljessä ja toisekseen näissä asioissa kannattaa ihan ensimmäiseksi kääntyä kasvattajan puoleen. Itse syötän Applawsia ja Arden Grangea.
- näinmeillä
Oikein hyvä tapa on totuttaa kissa vähitellen adult-ruokaan noin 8 kk iästä alkaen. Aluksi siis sekoitat vain vähän adult-ruokaa penturuokaan. Lisäät viikottain adult-ruoan määrää, kunnes noin 10-12 kk iässä kissa syö pelkästään adult-ruokaa.
Voit tehdä sekoitusta viikon annoksen kerrallaan kannelliseen muovirasiaan, josta sitten annat kissalle päivän annokset. - Sfinx
Meillä aloitettiin siirtymään adult-ruokaan 12 kuukauden iässä. Brit caren kitten:istä siirryttiin vähitellen Brit care adult luckyyn ja nyt syö profinea.
- Ragdollmama
Kiitos vastauksista. :) Brit caren kilohinta pikkusen kirpasee... Haluaisin tilata kokeeksi Applaws kitteniä. Vaikuttaa hyvältä ja sopu hinta. Applawsista oon miinuksena lukenut, että se on tosi pientä nappulakokoa joidenkin sanomisien mukaan ihan "purua". Että joidenkin kisut ovat oksentanut siitä, kun ovat syöneet nappulat kokonaisina... Onkohan kyseisten kissojen oksentaminen johtunut edes siitä?? Mutta meidän Barbi ahmii juurikin kokonaisina suuren osan nappuloista. Mutta oksentanut muutenkin vain kerran, niin ei se nyt vsrsinaisesti ole huolenaiheena... Mutta kannattaisiko kuitenkin harkita isompaa nappulakokoa, että oppisi syömään hitaammin?
- jjhujknji
Ragdollmama kirjoitti:
Kiitos vastauksista. :) Brit caren kilohinta pikkusen kirpasee... Haluaisin tilata kokeeksi Applaws kitteniä. Vaikuttaa hyvältä ja sopu hinta. Applawsista oon miinuksena lukenut, että se on tosi pientä nappulakokoa joidenkin sanomisien mukaan ihan "purua". Että joidenkin kisut ovat oksentanut siitä, kun ovat syöneet nappulat kokonaisina... Onkohan kyseisten kissojen oksentaminen johtunut edes siitä?? Mutta meidän Barbi ahmii juurikin kokonaisina suuren osan nappuloista. Mutta oksentanut muutenkin vain kerran, niin ei se nyt vsrsinaisesti ole huolenaiheena... Mutta kannattaisiko kuitenkin harkita isompaa nappulakokoa, että oppisi syömään hitaammin?
Jos olet huolissasi ahmimisesta, niin avuksi löytyy erikoiskuppeja.
- Sfinx
Osta Profinea tai schesiriä ne on vähän edullisempia mutta hyviä. Jos ahmiminen jatkuu niin silloin varmaan kannattaa hankkia sellainen hotkimisen esto kuppi.
- parhaatneuvot
Kysäse kasvattajalta,hän tietää mikä on parasta ;)
- devoni
Kissa on täysi-ikäinen vuoden ikäisenä.
Itselläni on ragdoll ja kaksi devonrexiä. Annan niille royalcaninia ja välillä vaihtelen merkkiä koska ainakin mun kissat kyllästyy jos aina tarjoan samaa kuivamuonaa.
Pääasia ettei pilaa markettien ruualla kissan suolistoa.
Eläinkaupan ruoka kalliimpaa mutta kissa saa pienemmästä määrästä tarvitsemansa ravinteet ja ulostetta tulee vähemmän. Eikä se haise niin pahalta.
Mulla on kuivamuonaa aina tarjolla ja märkäruokaa annan hiirenkokoisen köntin aamulla ja illalla.
Ragdollit on ihania😊- puhdistusrex
Hei, sinulla kun on devon rexejä niin pitääkö niiden kynsiä puhdistaa kun sfinxillä täytyy puhdistaa kynnet ettei tule kynsivallintulehdusta, rapsutella/pyyhkiä puhtaaksi töhnästä kun se rasva ja muu lika kertyy sinne kynnen pintaan niin täytyykö devonilla tehdä samaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude20815056Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t12610500Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy11510060Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089331Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k529162Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump207038Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk566925Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826507Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1676167Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335598