Olisin kiinnostunut tietään millaisia kokemuksia on Cordarone lääkkeen käytöstä . Minulla on kyseinen lääke ollut nyt käytössä 3,5 vuotta . Ja nyt ilmaantuu haittavaikutuksia. Silmiin on tullut lisääntyvässä määrin viiruja , joiden vuoksi silmä lääkäri ehdotti että kyseinen lääke pitäisi vaihtaa toiseen.Myös samentumista näkökentässä ,kun lukee esim television tekstejä. Lisäksi on kummallista hermosärkyä sormissa ja nyt myös jaloissa. Kun otan lääkkeen niin päässä alkaa tuntua sydämen lyönnit aika voimakkaasti.ja hikoilua tulee samalla, tämä tulee noin tunnin kuluttua lääkkeen ottamisen jälkeen ja kestää n vartti tunnin. Lisäksi on sydämen lisälyöntejä alkanut tulla viikottain ,eli tulee mieleen onko lääkkeestä mennyt teho , päivä annos on 100mg. Onko sellaista henkilöä , jolle olis kyseinen lääke vaihdettu toiseen ,ja mikä on korvaava lääke? Minulle aikoinaan lääke määrättiin kammiolisälyöntien vuoksi , ne ovat olleet poissa n kaksi vuotta vaan sitten alkoi vähitellen tulla muutama silloin tällöin.Uutta kontrolli aikaa odottelen , että pääsisin lääkärin kanssa asiasta keskustelemaan , mutta olis hepottavaa kuulla toistenkin mielipiteitä asiasta . Kuinka pitkäaikaisia käyttäjiä olette ja onko mitä haittoja ilmaantunut, ja jos lääke on vaihdettu toiseen ,miten se on onnistunut.Kiitollisuudella lukisin vastauksia!
kohtalotoverit
13
10179
Vastaukset
- sairaanhyväsydän
Käytin Cordaronea eteivärinän estohoitoon n. 1,5 vuotta. Ohessa oli bisoprololi minimaalisella 1,25 mg annoksella vain ,koska pulssitaso laski päivälläkin 40 tasolle. Flimmerit pysyivätkin vuoden ajan poissa. Maksa/keuhkojen toiminta, kilpirauhaskokeet olivat kunnossa käytön aikana. Teho flimmerin estoon alkoi hiipua reilun vuoden kuluttua ja muutaman tunnin flimmereitä, yleensä yöalkuisia oli lopulta noin joka toinen päivä.Se hyöty Cordaronesta oli, että ne loppuivat spontaanisti ilman rytminsiirtoa. Lopulta flimmeri ei kääntynytkään enkä enää halunnut uutta rytminsiirtoa. Käytön aikana herkkyys auringonvalolle ja jopa kuumalle saunalle kasvoi- aina oli suojattava itsensä leveälierisellä hatulla jne ulos mennessä puolipilvisenäkin päivänä. Poltteen tunne jäi niin muistiin, että vielä pari kesää lääkkeen lopettamisesta, säikähdin ulkona, jo huomasin, että hattu puuttuu.
Sarveiskalvojen pinnalle kehittyivät hennot "Cordarone-viikset". Yleisvoinnissa ei ollut ongelmia.
4 kk Cordaronen lopettamisesta kehittyi raju kilpirauhasen liikatoiminta (T4V lähes 90). Se hoitui 12 tabl Tyrazol-lääkityksellä ja muuttui kilpirauhasen vajaatoiminnaksi noin neljän kuukauden kuluttua(TSH 80) ja vajaatoiminta jäi pysyväksi.
(Kohdallani tuota eteisvärinää pyrittiin pitämään poissa perussairauteni hypertrofisen kardiomyopatian takia. Eteisvärinän jäätyä pysyväksi sydämen vasen eteinen on laajentunut suureksi. Kammioperäisiä lisälyöntejä on minullakin nykyään, muutamia 3-4 lyönnin sarjoinakin holter-seurannoissa. Edelleen seurantalinja, jos tajunnanmenetyksiä alkaa tulla, harkitaan tahdistinta kammiovärinän pysäyttämiseksi. Cordaronen uudelleen aloitusta ei ole harkittu.) - cordaronestakiinnostunut
Kiitos vastauksesta! Ensiviikolla pääsen lääkäriin puhumaan tuosta lääkityksestä ja sen lopettamisesta. Sitten kuulen mitä kieltä hän on asiasta.
- pelkotila
Minulla sama lääke pari vuotta nyt oireena silmien valonarkuus outo päänsärky lihaskipuja sekä selkäkipu.
- rinkkamatkaaja
Hei! Minulla oli Cordarone-lääkitys,mistä ei ollut sanottavammin hyötyä,vain haittoja.Minulle tuli paljon lääkkeen haittavaikutuksistaAurinkoa ei voinut ottaa,naama oli palaneen tuntuinen,olin punainen kuin keitetty rapu ,autolla ajaessa tuli näköhäiriö ja vaimo ajamaan.Näköhäriötä tutkittiin neurologisella polilla mihin piti valvoa puoli vuorokautta,silti en saanut unta.Kerran lähdin lenkille,oli vissiin liian raju lenkki ja tuli näköhäiriö,piti ottaa suunta puusta seuraavaan puuhun niinkuin ennenvanhaan kun oli tullut otettua liikaa alkoholia.Kerran lähdin pyörälenkille auringon paisteessa ja tuli taas näköhäiriöitä,en nähnyt ihmisiä kunnolla.
Jos joskus tulevaisuudessa minulle ko.lääke määrätään en aio syödä ko.lääkettä.En ymmärrä miksi ko.lääke on kehitetty missä on 80prosenttia vain haittavaikutuksia.- spatos-64vee
Minulle on tullut myös nämä näköhäiriöt. Ennen "haukannäkö" ja nyt en välillä tunnista ihmisiä kaupassa 5 metrin päästä. Myös en aja autoa mielelläni pimeässä. Lisäksi minulla on vatsavaivoja, happoa ja röyhtäilyä. Ensin epäilin vaaleita viljoja mutta ruokailu aiheuttaa ongelmia.
- RHelena
Kaikki on yksilöllistä tietysti, myös lääkkeiden sivuvaikutukset. Alkuaikoina ko.lääke tuntui sopivan ihan hyvin, sitten huomasin valonarkuutta silmissä. Parin vuoden käytön jälkeen kilpirauhasarvoni nousivat huimiin lukemiin, lääkkeen syönti lopetettiin välittömästi. Vieläkin, noin puolen vuoden jälkeen lääkkeen lopettamisesta, joudun syömään kortisonia kilpirauhasarvojen takia. Ikinä en aio ko.lääkettä suuhuni laittaa, mutta toisille se sopii varmaan ihan hyvinkin. Tsemppiä!
- cordaronestakiinnostunut
Mitä lääkettä teille on annettu cordaronen tilalle? Kiinnostais sen vuoksi ,kun minulle silmälääkäri suositteli lääkkeen lopettamista, just silmäoireiden vuoksi. Kilpirauhanen ja maksaarvot ovat pysyneet samoissa lukemissa koko ajan , mutta nyt jännittää ,kun kuulen että kilpirauhanen voi lopettamisen jälkeen vasta alkaa oireileen. Pitääkö olla sairaalassa lääkkeen vaihdon aikana seuranassa, kuten olen ymmärtänyt ohjeista.?
- cordaronestakiinnostunut
Nyt on viikko menty ilman cordaronea, ja ei mitään kovin hälyttävää ole tullut. Joitakin pyrähdyksiä ja tykytystä, mutta jospa tämän kans nyt pärjää vaikka kovasti epäilin. Jospa silmätkin vähitellen rauhoittuvat kun ei lääkettä ennään tule elimistöön.
- cordaronestakiinnostunut
Tänään kävin lääkärin vastaanotolla, ja nyt päätettiin lopettaa kokonaan cordaronen käyttö, ja mitään ei tule tilalle, saas nähdä miten tässä seuraavat päivät menevät. Lääkäri soittaa kahdenviikon päästä ja kysyy tilannetta. Miten teillä toisilla on lääkkeen lopetus sujunut? Pelkään seuraavia öitä miten niistä selviää.
- Cordarone
Minulle määrättiin flimmerin estolääkkeeksi Cordaronea. Kuntoni romahti 2kk käytön jälkeen. Hakeuduin päivystykseen ja kilpirauhasen arvot liikatoiminnalla. Nyt hoidettu liikatoimintaa 8kk, mutta apua ei ole ollut. Flimmerissä mennään ja voimat totaalisesti poissa. Kädet ja jalat tärisee....kamala olo!
Nyt menossa kilpirauhasen poistoon, Basedowin tauti. Kaikki lähti kuitenkin Cordarone lääkkeestä. Olisihan se pitänyt tajuta, että varsinaista myrkkyä, kun pikkurahalla sai kuukauden lääkkeet. Nyt olen tarkkana kaikkien lääkkeiden kanssa. - tykytys
Oli cordarone käytössä flimmereitten takia noin kolme vuotta sit tehtiin kardio ablattio viime kesänä ja joulukuussa lopetettiin cordarone eikä tilalle mitään lääkitystä. Minulla on tahdistin jo vuodesta 2004. Silmälääkäri sanoi Et silmiini oli tullut lääkkeestä viiruja ja samoja silmäoireita oli kuin muillakin kohtalotovereilla sekä muut säryt pää /jalat ja selkä. En tiedä koska lääkityksen vaikutus poistuu kokonaan elimistöstä nytkin on särkyjä sekä mieliala heittelee. Kyllä tää on kamala vaiva. Ablattio on auttanu ettei kohtauksia ole niikuin aikaisemmin . Pikku tykytyksiä joskus. Toivotan kohtalotovereille et tulisi helpotusta vaivaan.❤
- krvt
mulle tuli kilpirauhasen liikatoiminta, jota hoidettiin tyrazolilla 40 mg 8 pilleriä/vrk kun se ei kuukaudessa tehonnut yhtään niin aloitettiin rinnalla prednisolon kortisoni 2x 20 mg. Oireet helpotti 2 viikossa.
- Ikäläinen
Cordarone käytössä 4,5 vuotta, ensin 1 sitten 2 x 200mg/vrk, dilatoiva kardiomyopatia ja flimmeri. Minulle lääke sopii, sivuvaikutukset vähäisiä, aurinkoa en kaipaa, kilpirauhasen lievä vajaatoiminta joka pysynyt samana koko ajan, silmissä "kissanviikset" eli ne poikittaisviirut, ei haittaa niistäkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi6910209Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?756966Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit256956Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1006230Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k965753Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?445298Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh765050Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset184537Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus344531Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja474172