Putin ja assad toteuttavat kansanmurhaa Syyriassa. Myös tämän sotapolitiikan "ymmärtäjät" ja puolustelijat, jopa vaikenijat, saavat päälleeen lasten veren.
Miksi useat kepusatraapit yhä kuuluvat putinin ja assadin joukkoihin?
Miksi useat kepusatraapit yhä kuuluvat putinin ja assadin joukkoihin?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Tarja Halonen on mielissään.
Vissä ovat esim.
"Presidenttiehdokas" vanhasen
Kunniapuheenjohtaja Vladimirov-väykän
Sika-anttilan
Fax-annukan
Vanki-kaikkosen
Ystävyysseura -lehtomäen
Miljonääri-zippilän kannanotot kansanmurhaan?
Entä vieläkö Halonen vaatii Suomea liittymään Neuvostoliittoon entä vakoileeko hän yhdessä Lipposen kansa Itäblogin hyväksi edelleen?
On kuitenkin hyvä muistaa, mistä ja ketkä tuon hässäkän tuolla lähi-idässä on aloittanut. Usa ja Ranska, liittolaisineen, jotka tukivat ja tukevat kapinallisia hallitusta vastaan, ja Venäläiset tukevat hallitusta.
Mikäli länsimaat eivät olisi mobilisoineet kapinaa, ei tuollaista sisällisotaa tuossa laajuudessa olisi edes syntynyt. Riitelyähän lähi-idässä on ollut aina, ja tulee aina olemaan, mutta siihen ei ole ulkopuolisten syytä osallistua ja sitä tukea.
Siksi on aivan turha YK;n tai muunkaan haistapaska kerhon uhota ja syyllistää vain Venäjää, toinen samanlainen paskasakki löytyy Usasta ja sen liittolaisista, jotka tosdiaan ovat kaikki nuo sisällisodat pitkin maailmaa sytyttäneet ja niitä tukevat.
Syyrian hallitus on tarjonnut monesti Aleppon siviileille mahdollisuutta poistua heidän valvonnassaan kaupungista. Tarjous ei ole jostain syystä kelvannut, on tullut väistämättä mieleen että estääkö joku tietty taho siviilien poistumisen pommitusten alta eli haluaa että Aleppossa syntyy siviiliuhreja. Alakynnessä oleville kapinallisille on tarjottu myös mahdollisuutta antautua ja lopettaa sotiminen, sekään ei ole kelvannut, mistä tässä on oikein kyse?
Kaalimaan veriset trollit lehahtivat sotarikosten haaskalle. Tiltut esittävät ratkaisuksi Aleppon asukkaiden karkottamista ja kun raukat eivät lähde kodeistaan, heidät saa tappaa venäläisillä pommeilla. Juuri näin stalinkin toimi - myös venäjän sisällä.
Rikos, vääryys ja valhe sekä väkivalta on häpeällisten sotarikollisten tavaramerkki.
Katse sitten vain peiliin, ja pohtimaan mitä oikein on tapahtunut ja miksi olet sen valmis hyväksymään amerikkalaisten osalta, onko heidän toimintansa jotenkin "parempaa ja oikeudenmukaisempaa" ?
Venäläisen sotapropagandan, kuten kepunkin, strategia rikosten puolustelussa on väittää "muiden tekevän samaa". Nuvostoliitto hyökkäsi afganistaniin jouluna 1979 ja saattoi alueen kaaokseen, joka yhä jatkuu. Putin pitää pystyssä sotarikollinen asssadia ja kaverukset toimeenpanevat kansanmurhaa.
Kaalimaan tiltut väittävät arabikevättä "länsimaiden juoneksi", kun kansalaiset kyllästyivät diktaattorihin. Se on tietysi putinin pahin painajainen...
Afganistan ?? 1979 ??
Kaalimaassa ei tietysti haluta muistella Afganistanin hävittyä sotaa ja sen kiihtyttämää neukkulandian romahdusta. Ota selvää vaikka googlaamalla, jos joskus pääset avoimen internetin ääreen. Bin laden aloitti sotansa neukkuja vastaan. Jos breshnev olisi älynnyt pitää näppinsä irti Lähi-Idästä olisivat asiat nyt toisin.
Liittyy siis miten, Usan ja länsiittolaistensa hyökkäilyyn pitkin maailmaa ?
Mitä helvettiä Breznev kuuluu asiaan, tai Afganistan ? Jossa edelleenkin muuten käydään sisällisotaa, johon on Usa jumiutunut.
Afganistanissa ei edelleenkään ole käsittääkseni muita kuin häviäjiä.
Neuvosto-ohjus, rauhan ohjus, neuvostotankki, rauhan tankki!
Eikö tuota ajatusta kaupata lähinnä Usan ja sen liittolaisten toimiin selitykseksi, joissa heidän ampumansa ohjukset, pommit ja luodit tappavat vain terroristeja. Venäläiset, ja maiden laillisten hallitusten ohjukset, pommit ja luodit tappavat vain siviilejä, varsinkin naisia ja lapsia. Aikakin länsimedian mukaan.
Jospa kitasi umpeen baltian tiltusurkimus!
Kolmostornien tuho sai Usan hyökkämään Afganistaniin.
Kyllä nämä sinun ihannoimat ryssät on osaneet ennenkin "järjestellä" hallituksia ja erittäin raaoilla tavoilla... Välillä faktaa sinun fantasioiden tilalle.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Afganistanin_sota
Lue se koko tarina, joskin Wikipediaan ei ihan sokeasti ole syytä luottaa, sillä kun on ihan oma linjansa asioissa, johon myös erilailla suuntautuneet voivat kirjoitella ja täydentää sitä. Mutta tosiaan, koko kirjoituksen kun lukee, asia ei aivan yksiselitteinen olekaan, ja kun se ei ole sitä tuossa tekstissä, millaista se onkaan oikeassa elämässä.
kyllä nämä sinun ihanaiset ryssät on osaneet kansanmurhien tekemisen ennenkin ja täysin keinoja kaihtamatta ja siviiliuhreista välittämättä. Koomisen surullista on se, että ryssät itse järjesti "terroristi-iskuja" ryssissä saadakseen syyn sotaan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ensimmäinen_Tšetšenian_sota
Kyllä sun maailmasi taitaa olla aika erikoisen näköinen.
Ihan vaan sinunkin tiedoksi, en mitenkään sen enempää ihannoi Venäläisiä kuin muitakaan. Vituttaa vain lueskella ja seurata, kun tahallisesti heitellään paskaa yhden päälle, samanlaisesta toiminnasta jota itse harrastetaan, sitä demokratian ja ihmisoikeuksien puolustamiseksi selitellen.
Sitten pitää muistaa maailmanhistorian hirvittävin yhteiskuntakokeilu 1945-1990 joka käsitti puoli Eurooppaa. Ryssä olisi tuosta joutanut kansainvälisen oikeuden eteen.
Samaan aikaan kun täällä elettiin "Ystävällisen Rauhanvaltion" kanssa Ryssä kidutti toisinajattelijoita Suomaenlahden toisella puolen. Mutta pääasia että kauppa kävi.
Tiltujen peruskonsepti on kepulistien tapaan "syyttää muita" siitä, johon itse syyllistyy.
Kohtalaisen heikkotasoista on tuonkin nikkisi jutut. Ei siis parannusta siltäkään osin.
Etkös sinä leuhkinut pysyväsi nykyisyydessä, etkä tuiottele menneisyyteen ;) No, samaa paskaahan se sulta ;)