Leppävirran kunta vararikossa?

Harmittaako

Leppävirran kunta on perumassa kaikki Soisalo-opiston tuntiopettajien vetämät kurssit, joita ei ole vielä ehditty aloittaa tänä syksynä tai ensi keväänä. Kertooko tämä siitä, että kunnalta ovat rahat lopussa, vai onko kyseessä virhe budjetin laadinnassa?

Useat noista peruttavista kursseista eivät itse asiassa olisi aiheuttaneet kunnalle minkäänlaisia menoja, sillä kurssimaksuista kertyy suurempi summa, kuin mitä vetäjän palkkoihin olisi kulunut.

8

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dada.normal

      Ihan hyvä homma. Paikat ovatkin olleet opettajille suojatyöpaikkoja

    • Harmittaako

      Päinvastoin. Tuntiopettajien palkat ovat niitä pienimpiä ja heidän vetämänsä harrastekurssit niitä suosituimpia. Ja opettajiksikin ovat monet suostuneet vasta suuren suostuttelun tuloksena. Ja enemmän niistä on näille tuntiopettajille rahanmenoa kuin tuloa.

    • Kysymys on nähdäkseni siitä, että ei ole myönnetty rahaakaan niin paljon kuin uskotellaan tai onko uskottu myönnetyn ihan noin paljon tai ainakin kerrotun verran. Vastaus lienee, että opiston budjetin laadinnassa ei ole samoja euroja kuin kuin kunnan budjetissa alunperinkään, vaikkakin tämä jaarittelu on turhaa. Ei kun nenät vastakkain ja neuvottelut pystyyn.

    • Harmittaako

      Kuka tässä nyt voisi neuvotella ja kenen kanssa? Eikös tämä näytä ihan umpikujalta. Parasta alkaa kai järjestämään kursseja itse talkoovoimin, kun osallistujiakin niihin on tiedossa. Vai auttaisiko kurssien siirtäminen naapurikunnissa pidettäviksi?

    • mauno-ylimainio

      Miksi lähteä opettamaan ihmisille jotka eivät voi oppia mitää ? Aivan turhaa touhua

    • Harmittaako
    • KKAwww

      Eiköhän tässä ole taas rahasta kyse jos ei ole niin ei pidetä kursseja.
      Joka paikasta vähennetään määrärahoja.

    • Salliskaa

      Eiköhän pikkuhiljaa mene vararikkoon. Taas annettiin rahaa liikuntayhtiölle kun eivät saa pyöritettyä palvelujaan kannattavasti. Ottaisivat joskus omasta pussistaan rahaa yhtiön toimintaan niin näkisivät kannattaako tuota enää pyörittää. Ja työttömät oli taas unohdettu kunnassa. Sakkoja taas mukavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe