Leppävirran kunta vararikossa?

Harmittaako

Leppävirran kunta on perumassa kaikki Soisalo-opiston tuntiopettajien vetämät kurssit, joita ei ole vielä ehditty aloittaa tänä syksynä tai ensi keväänä. Kertooko tämä siitä, että kunnalta ovat rahat lopussa, vai onko kyseessä virhe budjetin laadinnassa?

Useat noista peruttavista kursseista eivät itse asiassa olisi aiheuttaneet kunnalle minkäänlaisia menoja, sillä kurssimaksuista kertyy suurempi summa, kuin mitä vetäjän palkkoihin olisi kulunut.

8

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dada.normal

      Ihan hyvä homma. Paikat ovatkin olleet opettajille suojatyöpaikkoja

    • Harmittaako

      Päinvastoin. Tuntiopettajien palkat ovat niitä pienimpiä ja heidän vetämänsä harrastekurssit niitä suosituimpia. Ja opettajiksikin ovat monet suostuneet vasta suuren suostuttelun tuloksena. Ja enemmän niistä on näille tuntiopettajille rahanmenoa kuin tuloa.

    • Kysymys on nähdäkseni siitä, että ei ole myönnetty rahaakaan niin paljon kuin uskotellaan tai onko uskottu myönnetyn ihan noin paljon tai ainakin kerrotun verran. Vastaus lienee, että opiston budjetin laadinnassa ei ole samoja euroja kuin kuin kunnan budjetissa alunperinkään, vaikkakin tämä jaarittelu on turhaa. Ei kun nenät vastakkain ja neuvottelut pystyyn.

    • Harmittaako

      Kuka tässä nyt voisi neuvotella ja kenen kanssa? Eikös tämä näytä ihan umpikujalta. Parasta alkaa kai järjestämään kursseja itse talkoovoimin, kun osallistujiakin niihin on tiedossa. Vai auttaisiko kurssien siirtäminen naapurikunnissa pidettäviksi?

    • mauno-ylimainio

      Miksi lähteä opettamaan ihmisille jotka eivät voi oppia mitää ? Aivan turhaa touhua

    • Harmittaako

      Onko Soisalo-opiston opettajiensa kanssa tekemillä työsopimuksilla mitään merkitystä tai arvoa. Täytyypä alkaa tutkimaan juristin kanssa mitä yksipuolisesta sopimuksen purusta sanotaan OVTES:ssa http://www.kuntatyonantajat.fi/fi/sopimukset/opettajat/Sivut/default.aspx

    • KKAwww

      Eiköhän tässä ole taas rahasta kyse jos ei ole niin ei pidetä kursseja.
      Joka paikasta vähennetään määrärahoja.

    • Salliskaa

      Eiköhän pikkuhiljaa mene vararikkoon. Taas annettiin rahaa liikuntayhtiölle kun eivät saa pyöritettyä palvelujaan kannattavasti. Ottaisivat joskus omasta pussistaan rahaa yhtiön toimintaan niin näkisivät kannattaako tuota enää pyörittää. Ja työttömät oli taas unohdettu kunnassa. Sakkoja taas mukavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      24
      4372
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      14
      4128
    3. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      228
      3787
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      27
      3058
    5. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2766
    6. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      52
      2761
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2718
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2397
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2361
    10. K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi

      Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju
      Maailman menoa
      99
      1876
    Aihe