Leppävirran kunta on perumassa kaikki Soisalo-opiston tuntiopettajien vetämät kurssit, joita ei ole vielä ehditty aloittaa tänä syksynä tai ensi keväänä. Kertooko tämä siitä, että kunnalta ovat rahat lopussa, vai onko kyseessä virhe budjetin laadinnassa?
Useat noista peruttavista kursseista eivät itse asiassa olisi aiheuttaneet kunnalle minkäänlaisia menoja, sillä kurssimaksuista kertyy suurempi summa, kuin mitä vetäjän palkkoihin olisi kulunut.
Leppävirran kunta vararikossa?
8
329
Vastaukset
- dada.normal
Ihan hyvä homma. Paikat ovatkin olleet opettajille suojatyöpaikkoja
- Harmittaako
Päinvastoin. Tuntiopettajien palkat ovat niitä pienimpiä ja heidän vetämänsä harrastekurssit niitä suosituimpia. Ja opettajiksikin ovat monet suostuneet vasta suuren suostuttelun tuloksena. Ja enemmän niistä on näille tuntiopettajille rahanmenoa kuin tuloa.
Kysymys on nähdäkseni siitä, että ei ole myönnetty rahaakaan niin paljon kuin uskotellaan tai onko uskottu myönnetyn ihan noin paljon tai ainakin kerrotun verran. Vastaus lienee, että opiston budjetin laadinnassa ei ole samoja euroja kuin kuin kunnan budjetissa alunperinkään, vaikkakin tämä jaarittelu on turhaa. Ei kun nenät vastakkain ja neuvottelut pystyyn.
- Harmittaako
Kuka tässä nyt voisi neuvotella ja kenen kanssa? Eikös tämä näytä ihan umpikujalta. Parasta alkaa kai järjestämään kursseja itse talkoovoimin, kun osallistujiakin niihin on tiedossa. Vai auttaisiko kurssien siirtäminen naapurikunnissa pidettäviksi?
- mauno-ylimainio
Miksi lähteä opettamaan ihmisille jotka eivät voi oppia mitää ? Aivan turhaa touhua
- Harmittaako
Onko Soisalo-opiston opettajiensa kanssa tekemillä työsopimuksilla mitään merkitystä tai arvoa. Täytyypä alkaa tutkimaan juristin kanssa mitä yksipuolisesta sopimuksen purusta sanotaan OVTES:ssa http://www.kuntatyonantajat.fi/fi/sopimukset/opettajat/Sivut/default.aspx
- KKAwww
Eiköhän tässä ole taas rahasta kyse jos ei ole niin ei pidetä kursseja.
Joka paikasta vähennetään määrärahoja. - Salliskaa
Eiköhän pikkuhiljaa mene vararikkoon. Taas annettiin rahaa liikuntayhtiölle kun eivät saa pyöritettyä palvelujaan kannattavasti. Ottaisivat joskus omasta pussistaan rahaa yhtiön toimintaan niin näkisivät kannattaako tuota enää pyörittää. Ja työttömät oli taas unohdettu kunnassa. Sakkoja taas mukavasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5539163Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656274Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3785326Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724811Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004421Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664093SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064037- 1042134
- 1141558
- 531096