Onko kellään kokemuksia Quick
lämmittimestä ja sen toimivuudesta???
Entäpä murtohälyttimestä jos vaikka pärähtää niin kertookos jollain tavalla tapahtuneesta
lämmittimestä ja sen toimivuudesta???
Entäpä murtohälyttimestä jos vaikka pärähtää niin kertookos jollain tavalla tapahtuneesta
Vastaukset 7
Vanhimmat
Astrassani (1.6 bensakone) on lisävarusteena Quick lämmitin, enkä tähän mennessä ole huomannut kovinkaan suurta vaikutusta auton lämpenemisnopeuteen. Auto kyllä lämpenee ihan riittävän nopeasti, sen suhteen ei ole ollut valittamista. Eteläsuomen kelit ovat tosin olleet pääasiassa plussalla viime viikkoina, joten kunnolliset käyttökokemukset pakkaskeleissä ovat omalta kohdaltani pakostakin jääneet vähiin.
Paperilla Quick lämmitin vaikuttaa ihan pätevältä ratkaisulta, mutta omien kokemusten ja saksalaisten Opel keskustelupalstojen kommenttien perusteella lisävaruste ei välttämättä toimi kaikissa tilanteissa kuten kuvittelisi. Quick lämmitin kytkeytyy automaattisesti päälle auton käynnissäollessa kun kääntää lämmönsäätimen maksimiasentoon. Lämmittimen elektroniikan pitäisi osata automaattisesti päättellä mm. ulkolämpötilan, moottorin lämpötilan ja akun jännitteen perusteella milloin Quick lämmittimen on tarpeellista ja mahdollista kytkeytyä päälle. Tätä päällekytkeytymistä ei kuitenkaan mistään merkkivalosta tms. näe, mikä pistää välillä epäilemään koko laitteen toimivuutta.
Omien kokemusteni perusteella lämmintä ilmaa pukkaa suulakkeista välillä melkein välittömästi kylmäkäynnistyksen jälkeen. Seuraavalla kylmäkäynnistyksellä voi kestää muutamia minuutteja ennenkuin kunnolla lämmintä ilmaa alkaa tulla. Samanlaisia ristiriitaisia käyttökokemuksia oli osalla saksalaisistakin Astralla ajajista.
Mahdotonta sanoa, onko kyseessä vika vai laitteen ominaisuus. Laite saattaa toimia niinkin, että lämpimillä keleillä se käyttää vähemmin virtaa eikä lämmitä täydellä teholla. Kovemmilla pakkasilla asia viimeistään selviää.
Juu ei tuosta Quick lämmittimestä ole juurinkaan iloa bensiinikäyttöiselle Astralle. Diesel Astrassa se vasta oikeuksiin pääsee. Ainakin kun vertaa kuinka hitaasti nykydiesel lämpenee, on quick lämmitin kaikille nyky diesel autoilijalle lotto voitto. Yksi syy monesta, miksi päädyin astraan. Koeajossa totesin, että lämmintä ilmaa pukkas tulemaan yhden kilometrin ajon jälkeen, vaikka moottorin lämpömittari näytti kylmää vielä kymmenen kilometrin ajon jälkeen.
"Koeajossa totesin, että lämmintä ilmaa pukkas tulemaan yhden kilometrin ajon jälkeen, vaikka moottorin lämpömittari näytti kylmää vielä kymmenen kilometrin ajon jälkeen."
Ymmärsinköhän oikein, onko dieselissä sitten lämpömittari vai mistä opelin mallista on kyse?
Olet täysin oikeassa, ei siinä mitään lämpömittaria olekaan. Jotenkin sotkin nykyisen autoni toiminnot tuohon astraan. Tässä kun nimittäine kone ei ole vielä lämmennyt 10 ajokilmoterin jälkeen niin en kyllä usko, että Astrassa (dieselissä) lämpenis kovin paljon nopeammin. Astra kuitenkin tuotti lämmintä ilmaa jo yhden ajokilometrin jälkeen kun pakkasta oli n. -5.
Vaan eikös diesselissä ole webasto vakiona? Luulis silloin lämpiävän nopeasti jo 10 minuutissa.
Minä ymmärsin että dieselissä on molemmat sekä webasto että quicklämmitin vakiona.
-jone
En tilannut omaani wagoniin quick-lämmitintä koska voin käyttää sisätilanlämmitintä sekä kotona että töissä ja nyt 2 viikon kokemuksella olen huomannut että jos ajastimella laittaa lohkolämmittimen ja sisätilanlämmittimen niin kannattaa "nollata" murtohälyttimen sisätutka ellei halua herätystä töötillä.
.. kyselin asiaa myös maahantuojalta ja vastaus oli samanmoinen.. on se ihme jos listahinnaltaan olikos se nyt 500 eero ei saa hälytintä joka ei turhia tööttäilis ja samalla kysyin että jos on hälytin töötännyt niin kertookos että mikä anturi on tööttäystä halunnut -> ei kerro muuta kuin opelin merkihuollolle :(