Pohja ohitettu, persut menee ylöspäin

Lii-tippui

huvittavaa että työttömät eivät usko vasemmistopuolueisiin, vaan persuihin.

18

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PoutsaloPutkonen

      Kerro minulle kuka:

      Poisti yleveron
      Nosti takuueläkkeen
      Nosti omaishoidontuen
      Siirsi toimeentuloasiat Kelaan
      " SULKI" Sallan
      Laittoi veron ökyveneille
      Poisti haaveet Guggenheimin rakentamisesta valtion rahoilla
      Turvasi Poliisien työpaikat (lisärahaa tulossa, jotta määräaikaisuus jatkuu).

      • ei.hääppöistä

        Kuka poisti yleveron? Ei kukaan kaikki eduskuntapuolueet kannattavat sitä.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Yle-vero

        "Nosti takuueläkkeen"

        Se on naurettavan pieni ja juuri sen suuruinen, että siitä voidaan ulosmitata, muutaman kympin ylittää suojaosuuden määrän.

        "Laittoi veron ökyveneille"

        Siinä taisi mennä verolle muitakin kuin ökyveveitä, toivottavasti sille ei käy kuten tilapäiselle autoverolle joka jäi pysyväksi.


      • Hulluaho

        "Poisti yleveron"

        Ei kukaan.

        "Nosti takuueläkkeen
        Nosti omaishoidontuen"

        Persut laski näitä kahta.

        "Siirsi toimeentuloasiat Kelaan"

        Eli köyhälle vähemmän rahaa.

        "" SULKI" Sallan"

        Sauli Niinistö. persut avasivat sen uudelleen.

        "Laittoi veron ökyveneille"

        Ei kukaan. Persujen "ökyvene" on vaarin kalapaatti.

        "Poisti haaveet Guggenheimin rakentamisesta valtion rahoilla"

        Eipä kukaan ollut moista esittänytkään.

        "Turvasi Poliisien työpaikat (lisärahaa tulossa, jotta määräaikaisuus jatkuu). "

        Taitaa olla se kokoomuksen Risikko.


    • SirppiJaVasara

      Vasemmistopuolueisiin emme luota, pettivät meidät. Muistissamme on Urpilaisen aika, joka oli enemmän oikeistolainen kuin Katainen.
      Muistisamme on myös Arhinmäen seikkailut. Korhonen teki hyvän pohjatyön mutta
      Arhinmäki pilasi sen. Vasemmistoliiton mamutusohjelma puistattaa.
      Perussuomalaiset tuottivat myös pettymyksen.
      Mitä sitä äänestämään, kun maatamme johdetaan aivan jostain muualta.
      Maamme hallitus on vain käytäntöön panioita. Ei tätä järjettömyyttä muuten voi
      selittää.

    • Hyvädemarit

      Demarien ja Vihreitten nousukiito on niin nannaa ja nousu vaan jatkuu. Persut putoaa seuraavassa kyselyssä alle RKP:n kannatuksen, tässä kyselyssä ei nääs vielä näy mikä vaikutus Putkosen hourailuilla on persujen kannatukseen.

    • peruSSjytky-haisee

      Välillä persujen poliittinen paskakohokas nousee, välillä lässähtää. Ei se koostumus siitä kuitenkaan paremmaksi muutu.

      • yööökk

        Vain te punikit haisette.


    • Palstapölhöävituttaa

      Palstapölhölle on varmasti kovaa seurattavaa kun Persujen kannatus jatkaa nousuaan ja vaaleihin on reilusti aikaa, ja Vihreisiin ja Demareihin karkaa Vasemmistosta äänet olisit siitä huolissasi . Ota hullunlääkettä kaksikertainen annos tänään jos tuskasi vähän helpottaisi.

      • degröönavaidemarit

        Johan vitsin murjaisit. Persuilla ei ole mitään asiaan samoille kannatuslukemille demarien ja vihreiden kanssa. Tuntuu niin hyvältä vanhan demarin sydämessä.


      • Mitä peruilla olisi nyt, tai tulevaisuudessa tarjottavana äänestäjilleen, mitä sellaista tarjosivat jotka olisivat edes yrittäneet toteuttaa ? Joka edes teoriassa mahdollistaisi muiden kuin tulevissa vaaleissa ääri persu uskovaisten äänet, ja niitä ei paljoa ole.


      • SoininVaara

        Nyt kannattaisi herätä todellisuuteen. Jos persujen kannatus on romahtanut puoleen vaalikannatuksesta, siinä eivät virhemarginaaliin sisältyvät kymmenysten nousut merkitse yhtään mitään. Ei mitään.


    • faktaataas

      Kyllä vaaleissa puolue tulee saamaan tuon 12-13 % kannatuksen.............

    • Ohi.On

      Alkusoitto alkaa perussuomalaisille kunnallisvaaleissa, eiköhän suunta rupea selvimään.
      Loppusoitto tulee seuraavissa eduskuntavaaleissa.

    • nuhjunuhju

      Ottaako työssä olevat petossuomalaiset vastaan vasemmiston ja ay-liikkeen ajamia asioita kuten päivähoito.8 tunnin työpäivä,työterveyshuolto,lomapalkka lomaltapaluu rahoineen,työvaatetus,työajan lyhennykset(kokoomuksen keksintö) työntekijän oikeusturva ja tässä vain pieni osa,jne. Ei kai oikeat persut näitä käytä vaan kustantaa kaiken itse,sehän on häpeä persuille kun käyttää omiin tarkoituksiin vasemmiston ajamia etuuksia, ei ne ole työnantajan hyvää hyvyyttään antamia etuuksia vaan niistä on neuvoteltu ja jopa lakkoiltu omia ansioita menettäen ja mitä persut itse on saanut aikaan ,eläkeläisten.,opiskelijoiden,työttömien,sairaiden ja sotaveteraanien etuuksien leikkaukset on ainut asia ja persujen tuon" työväenpuolueen" ainoat asiat mihin Sipilä, Berner,Orpo ja Stubb on antanut luvan on että rikkaiden autoveroa kevennetään ja suurimpien eläkkeiden ja perintöjen verotusta kevennetään ja kaikki vain mihin edellä mainitut antaa luvan, säälittävä takiaispuolue,hävettää että suomessa on tuollaista ja jotkut urpot äänestää että omia etuuksia katalasti leikataan. Petossuomalaisten kannattajat ja kusetetut äänestäjät ovat varmaan ylpeitä itsestään kun puolue petti kaikki ,no isä takiais Soini nauraa tuolle yhteiskunnan tyhmimmälle väestön osalle entisille persu äänestäjille matkalla pankkiin ja päästelee nakkimuki ja konjakki pieruja hohohohohohooooo tyhmät äänestäjäni hillotolppa on hallussa koittakaa pärjätä tolvanat!!!!!

    • KiitosSiitä

      Näin se vaan on että perussuomalaiset on paras puolue

    • Puolueistaparas

      Ehtottomasti näin vaan on.

    • LeikataankoTaas

      MItä?! Eikö yksinkertaisten enemmistö ole vieläkään oppinut mitään ja jatkaa itsensä kurittamista?

    • JamesH

      James Hirvisaari blog
      Minulle suorastaan parasta mitä politiikassa on tapahtunut on ollut joutuminen pois persuista ja oman eduskuntaryhmän perustaminen. Se jos mikä kasvatti miestä. En hitollakaan haluaisi enää identifioitua persuihin.
      Persujen maahanmuuttokriittisten joukkojen olisi syytä nyt välittömästi erota persuista ja muodostaa ihan oma poppoo. Ei tarvitsisi aloittaa tyhjästä, ja ensi eduskuntavaaleihin on hyvää aikaa saada oma puolue pystyyn.
      Puheenjohtajavaihto ei auta mitään, sillä kenttä on lähes täysin Timo Soinin persunnuolijoiden ja SMP-jäärien ja junttien hallinnassa.
      Mikään uusi pienpuolue ei onnistu tällä aikataululla saamaan riittävää uskottavuutta ja kannatusta.
      Soinin olisi hyvä saada mitä ansaitsee: Soini ryssi hienon kansanliikkeen, nähköön hän myös oman siitoksensa tuhon.
      Fiksut nuivat persut, teitä on paljon – kieltäytykää tekohengittämästä Soinia. Lopettakaa likaisen teatterin tukeminen. Älkää pelätkö rasistileimoja.
      Juuri nyt on aika toimia. Aloitatte irtoamalla persujen eduskuntaryhmästä ja eroamalla puolueesta. Se rohkaisee varmasti suurta joukkoa muita mm-kriittisiä toimijoita. Pyydätte Jari Leinon johtoon. Saatte kansan tuen ja kunnioituksen.
      Teette sen oman maanne ja kansanne tulevaisuuden takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      141
      7988
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3170
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      389
      2254
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1780
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      150
      1644
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1481
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1248
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1239
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1162
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1142
    Aihe