Moi!
Huomasin tässä että akvaarioon on ilmestynyt pieni monnivauva. En ole varma mutta luulen että mun monnit ovat täpläimumonneja.
Haluaisin esittää tyhmän kysymyksen.
Miten monnit "synnyttävät", tekevätkö "limaklönttejä johonkin piiloon".
Olen yrittäny katsoa, en oo löytänyt. Kuitenkin monnit viihtyy simpukan alla, en tiiä oisko siellä sitten jotain. Onko tietoa??
monnipoikaset
3
524
Vastaukset 3
- JuuLia
Varmaan tarkoitit partamonnia tuolla täpläimumonnilla? Jos tarkoitat niin kutevat koloihin ja koiras vahtii pesää ja poikasia. Pelkäämpä että ellet pian erota emokaloja sinulla on akvaarion täydeltä näitä poikasia sillä nämä lisääntyvät kuin kanit, tai noh, nopeammin. Eläinkaupoissa on usein ylitarjontaa näistä joten kodin löytäminen voi olla hankalaa.
- kysymysmerkki
Moi!
Kyllä tarkoitin joo, katsoin kuvia netistä.
Mistä tiiän mitkä ovat emokaloja? - johanna
kysymysmerkki kirjoitti:
Moi!
Kyllä tarkoitin joo, katsoin kuvia netistä.
Mistä tiiän mitkä ovat emokaloja?Koiraalla on komea parta naamassa ja naaraalla ei (tai korkeintaan pari pientä "karvantynkää"). Jätä altaaseen vain yhtä sukupuolta, ei molempia tai olet pian pulassa kymmenien poikasten kanssa....
Kuinka monta partista sinulla on? Akvaarion koosta riippuu kuinka monta voit pitää. Hyvänä nyrkkisääntönä voi pitää 1 partamonni/100 litraa. Jos on pelkkiä naaraita niin ehkä _hiukan_ pienempi tila riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.387945- 102875
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei215756- 82696
- 70670
- 70659
- 50645
- 36630
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 43581