Miksi kukaan hankkii koiran?

Koirat ovat laumaeläimiä ja palvelevat isäntäänsä/emäntäänsä saadakseen ruokaa. Koirat ovat myös ttyhmempiä, kuin kissat. Sekä aika löysiä.
42224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Miksi kukaan on noin saatanan tyhmä ja löysä.

Äänestä

must ois ihan nasta omistaa eri rotuisia koiria avovaimonsa.tyttöystävänsä.avopuolisonsa kanssa

Äänestä

Ai+löysiä???+Ehei+sinne+päinkään+vaan+parhaimmillaan+lista+mitä+ne+mm.+ovat:Lenkittäjiä+(itse+olen+pelastunut+selkäleikkaukselta)Varoittaja/vahti++SilmäniloNaurunaiheHuolenaihe+(kipeä)Paras+ja+luotettavin+kaveri+minkä+ihminen+voi+omistaa+(ihmiset+eivät+niin+100+%)Surun+kuuntelija+(kun+joku+itkettää,+tulee+taatusti+suukkoja)Aina+iloinen+(jos+"mörrymöykky"+kohtaus,+huilitaan+hetken+arestissa+mutta+ei+kanna+kaunaa.Ja+lista+voisi+jatkua.+Kissoista+pidän+paljon+mutta+meillä+on+aina+ollut+koiria.+Nyt+iän+ollessa+jo+karttunut,+kahta+ei+jaksa+enää+pitää,+siis+meillä+on+yksi+pian+3+vuotta+täyttävä+saku.Kun+kaikki+on+hyvin,+asiat+ovat+parhaimillaan+näin.Joskus+sattuu+odottamatonta+sairautta+jonka+vuoksi+asiat+mutkistuvat.+Mutta+kyllä+koira+on+ilonaihe+edelleen.

Äänestä
  • Meneekö sulla montakin tuntia päivässä viestien rustaamiseen tänne?

    Äänestä

  • Oletpa utelias,ja minkähän takia asia sinulle edes kuuluisi.
    Tunnit on jokaisen omia,tehköön niillä kukin mitä haluaa.

    Äänestä

  • Outoamölliköintiä kirjoitti:

    Oletpa utelias,ja minkähän takia asia sinulle edes kuuluisi.
    Tunnit on jokaisen omia,tehköön niillä kukin mitä haluaa.

    Hilaa ittes kiikkuun natsihuora

    Äänestä

Hain youtubesta ihan muuta, mutta sieltä alkoikin tulla ehdotuksina lukemattomia vihjailevia videoita akkojen ja rakkien parittelusta, aloituskuvina oli ihan aitoa toimintaa. Lisäksi pussailua ja nuolettivat avuttomia pikkulapsia, sairasta touhua noilla rakkihulluilla. Eipä ihme kun pornosivutkin ovat täynnä suoraa toimintaa ja pikkutytöt haluaa tietysti kokeilla itsekin.

Äänestä
  • Itsekin huomasin saman, erikoista

    Äänestä

  • Suolikaksnelosen seksisivuilta löytää linkkejä suomalaisiin koirannussijoihin (ämmiä) ja koiranomistajiin, jotka maksua vastaan tarjoavat seksiä koiriensa kanssa.

    Eläinrakkaita ihmisiä tosiaan nämä koiranomistajat.

    Äänestä

Minulla on ollut kissakin, eikä tule enää, joo ovat suloisia mutta en halua seinähullua elukkaa kotiini, joka repii verhotkin ikkunoista. Koira on parempi, sen kanssa pääsee lenkille, nytkin ollaan tunteja ulkona päivisin kun on niin mahtava syksy. Koirani ei palvele minua ruoan takia, ei edes syö joka päivä...ja on takuulla älykkäämpi kuin kissat. No, kissaihmisethän ovat epäsosiaalisempia, joten ei voi muuta odottaakkaan kuin koirien ja koiraihmisten haukkumista.

Äänestä
  • Muista pitää koirasi kytkettynä lenkeillä. Järjestyslain neljäs luku, 14. pykälä.

    Kissat ovat persoonia, älykkyys näkyy siitä. Koirille emäntä/isäntä on pelkkä laumanjohtaja, jota koira seuraa koska on itse niin avuton.

    Äänestä

  • En pidä koiraa kytkettynä metsässä, se kun ei ole taajamaa.

    Äänestä

  • Kuinka monta hehtaaria omistat? Koiran irtipito kun on sallittua vain omassa metsässä, vain rauhoitusajan ulkopuolella.

    Äänestä

  • metsästyslaki kirjoitti:

    En pidä koiraa kytkettynä metsässä, se kun ei ole taajamaa.

    Metsästyslain sijaan asiasta säädetään järjestyslain 4. luvun 14. pykälässä. Kannattaa lukaista, jos et halua tehdä rikosta.

    Äänestä

Heh, miten niin koiran kanssa pääsee lenkille, onko teillä päin lenkkeily ilman koiraa kielletty? Ja minä kun pääsen lenkille päivittäin ihan ilman koiraa.

Äänestä
  • Meilläpäin ei pääse lenkille ollenkaan, jos ei ole itselläkin tarpeeksi isoa ja raivohullua koiraa mukana. Siitä pitävät tappajakoirien työttömät luuseriomistajat huolen yötä päivää.

    Välttäkää Itä-Uusimaata.

    Äänestä

No onko ihminen tuota fiksumpi? Sehän palvelee työnantajaansa myöskin saadakseen ruokaa..

Mutta noista eläimistä, ei niitä minusta verrata voi keskenään. Maalla asuessa molemmat on tarpeellisia. Kissat pitää hiiret poissa nurkista, koira epätoivotut kulkijat. Kyllä minä noista töistä mielelläni palkaksi ruokaa annan!

Äänestä
  • Kissa ei ole tarpeellinen ulkona, vanha harhainen ajattelutapa.

    Kaveri osti ok-talon, ja kaksi kissaa, pitämään hiiret poissa nurkista...
    Ihan ovat perus maatiaiskatteja.Nyt on ihmeissään.Hiiret taas tulevat sisälle, kuulemma ihan kuivaruoka kaappeihin asti.Kissat on pihalla passissa, mutta eivät ongelmaa poista.Myrkkyjä ei uskalla laittaa, pelkää että kissat saa niitä hiiristä.Nyt on jo kolme hiirtä ottanut kauraryyni purkin takaa vällällä, ja miettii turhista ulkokissoista luopumista.Kun heille on tarjottu terrierin pentua sukulais perheestä,niin kissoista luopuvat ennen sen tuloa.Varmaan terrieri napsis hiiriäkin tehokkaammin kun katit.Et aika pettymys oli kissojen otto heille hiirien pyytäjiksi.

    Äänestä

  • Jos hiiret ovat sisällä kuivaruokakaapissa, niin ei kannata pitää katteja ulkona...

    P.S. Ihan turha rakinhyysääjä-kissanvihaajan keskustella kissoista, kun ei aiheesta tiedä yhtikäs mitään. Mene kusettamaan koiriasi ja muista työkkäriin ilmopäivä. Muuten taas pukkaa sulle karenssia.

    Äänestä

  • enottaskyllä kirjoitti:

    Kissa ei ole tarpeellinen ulkona, vanha harhainen ajattelutapa.

    Kaveri osti ok-talon, ja kaksi kissaa, pitämään hiiret poissa nurkista...
    Ihan ovat perus maatiaiskatteja.Nyt on ihmeissään.Hiiret taas tulevat sisälle, kuulemma ihan kuivaruoka kaappeihin asti.Kissat on pihalla passissa, mutta eivät ongelmaa poista.Myrkkyjä ei uskalla laittaa, pelkää että kissat saa niitä hiiristä.Nyt on jo kolme hiirtä ottanut kauraryyni purkin takaa vällällä, ja miettii turhista ulkokissoista luopumista.Kun heille on tarjottu terrierin pentua sukulais perheestä,niin kissoista luopuvat ennen sen tuloa.Varmaan terrieri napsis hiiriäkin tehokkaammin kun katit.Et aika pettymys oli kissojen otto heille hiirien pyytäjiksi.

    ei+meilläkään+kissat+vapaasti+pääse+pihalle+(kissojen+oman+turvallisuuden+vuoksi)+vaan+niillä+on+pääsy+ulkona+olevaan+aidattuun+tarhaan+ja+sen+lisäksi+sisällä+vintille.+Kyllä+ne+vintillä+on+pyydystäneet+lähelle+100%+haittaeläimistä.koirakaan+ei+juokse+vapaasti,+vaan+vahtii+omaa+aidattua+elintilaansa,+joka+on+samalla+meidän+piha-alue.useita+satoja+neliömetrejä+kuitenkin.(varmuudeksi+jätin+aitaukseen+sen+verran+matalan+kohdan,+että+hätätilanteessa+koira+voi+hypätä+sen+yli.+tunnen+koiran+ja+tiedän+että+se+ei+sitä+turhaan+tee)sekä+koira,+että+kissat+tekevät+työnsä+kyllä+ilman+valittamisen+sanaa.

    Äänestä

  • Kuka palvelee, kuka ei. Ehkä siitäkin voi päätellä jotain.

    Äänestä

  • SertiJaKeppana kirjoitti:

    Jos hiiret ovat sisällä kuivaruokakaapissa, niin ei kannata pitää katteja ulkona...

    P.S. Ihan turha rakinhyysääjä-kissanvihaajan keskustella kissoista, kun ei aiheesta tiedä yhtikäs mitään. Mene kusettamaan koiriasi ja muista työkkäriin ilmopäivä. Muuten taas pukkaa sulle karenssia.

    Sori, oon töissäXD

    Äänestä

AAloittaja kissaihminen, vaikuttaa masentuneelta, sitä se toksoteettää -_-

Äänestä
  • Ai kissaihmiset ovat mmasentuneita, kun pitävät itsenäisistä ja aloitteellisista kissoista? Just joo

    Äänestä

  • twertwe kirjoitti:

    Ai kissaihmiset ovat mmasentuneita, kun pitävät itsenäisistä ja aloitteellisista kissoista? Just joo

    juu,juu, se on hyvin yleistä, tunnen ainakin viisi.Joilla on tai ollu kissa, ja nyt osa vaan dokaa, osa vetää rauhottavia, skitsoon, tai ollu jo börnouttiin ;/

    Äänestä

Koirat haisevat pahalle. Niitä pitää viedä ulos min 3x päivässä. Silti ne paskovat ja kusevat sisälle. Koirat ovat rumia. Ne ovat usein sairaana. Ne haukkuvat, kaikki koirat haukkuvat jonkin verran, osa jatkuvasti. Ne purevat. Ne voivat olla hengenvaarallisia vieraille ja omankin perheen lapsille. Niistä on huolta ja vaivaa valtavasti, niitä on pakko kouluttaa tuntitolkulla että ne oppivat yksinkertaisimpiakaan asioita. Niihin menee paljon rahaa. Ne tuhoavat huonekalut ja parkettilattiat. Muut koiranomistajat ovat ikäviä ihmisiä, joiden kanssa ei haluaisi olla tekemisissä. Naapurit valittavat koirista ja tulee riitaa. Voi tulla häätö asunnosta. Ne haittaavat parisuhdetta.

En osaa vastata aloittajan kysymykseen. Kyseessä täytyy olla jonkinlainen mielisairaus tai kehityshäiriö.

Äänestä
  • Sama pätee muuten kissoihinkin....tai mihin tahansa lemmikkiin ;)
    Haisevat pahalle, varsinkin kuset, ja kakit.Ellei heti siivoa niitä laatikosta, lastenvaatekaapista, sänkyjen alta tai parkettilattialta..
    Niitä on pakko heittää ovesta ulos aina kun itse kulkee siitä, ettei ne tulis sisälle sotkemaan.Tavikset rumia.Sukusiittoisia, tartuntatauteja ukona muilta saavat.
    Muikuvat ovella, jos ei omalla, niin naapurin.Purevat ja raapivat, kissan raapimasta voi tulla tulehdus, johon voi aikuinenkin menehtyä.Toksoblasmoosi vaaraksi sikiölle, ja aikuisellekkin voi tulla mielenterveysongelmia, kun on koteloituneita okystoja aivoissa yöks.
    Eivät opi mitään, jatkuvasti naapurit valittaa, kissan ulosteista, autonraapimisesta, jne.Tuhoavat huonekalut, verhot, seinät raapimalla, ja kusemalla merkkejään seiniin sekä parketille.
    Omistajat lyhytpinnaisia, ja arvaamattomia, jotkut vastuuttomia ,joten ei hyvää seuraa.Naapurit vailittavat kissoista, ja tulee vuosikausien riitoja.Häätö vuokra asunnosta, porttikongissa leijailevan kissanpisuhajun vuoksi.Haittaavat parisuhdetta, kun kissa käyttää kenkiä weskinä, ja ravaa yöllä sisällä.Tai merkkaa ulko ovenpieliä, omia tai naapureiden,ja kolisuttaa ulko ovenkahvaa siihen hyppien, niin ettei kukaan nuku.

    En ole koskaan rappukäytävässä huomannut koiran tuoksua, kissan väkevän pissa huomaa helposti, kun jo silmiäkin kirvellee.

    Äänestä

  • Koiran "tuoksu"???
    Koirat eivät tuoksu, vaan HAISEVAT. Märkä, pitkäkarvainen koira haisee ulkonakin jo kymmenien metrien päähän ohikulkijoiden nenään. Oksennus meinaa tulla.
    Oman koiran löyhkään aikanaan tottui. Vaikka vieraat valittivat asiasta, en pitänyt sitä minään. Nyt kun on pelkästään kissoja, joiden turkki tuoksuu aina ihanalta, puhtaalta, niin vasta huomaa eron. Kissan syljessä on tutkitusti desinfioivaa ainetta, joka antaa turkille raikkaan hajun nuolemisen jälkeen.
    Jos kissanpissa haisee jossain, niin syynä on laiska omistaja, joka ei puhdista laatikkoa päivittäin. Se ei ole kissan vika. Kissa on äärettömän siisti eläin, joka ei halua käyttää likaista laatikkoa.

    Äänestä

  • Kattendröm kirjoitti:

    Koiran "tuoksu"???
    Koirat eivät tuoksu, vaan HAISEVAT. Märkä, pitkäkarvainen koira haisee ulkonakin jo kymmenien metrien päähän ohikulkijoiden nenään. Oksennus meinaa tulla.
    Oman koiran löyhkään aikanaan tottui. Vaikka vieraat valittivat asiasta, en pitänyt sitä minään. Nyt kun on pelkästään kissoja, joiden turkki tuoksuu aina ihanalta, puhtaalta, niin vasta huomaa eron. Kissan syljessä on tutkitusti desinfioivaa ainetta, joka antaa turkille raikkaan hajun nuolemisen jälkeen.
    Jos kissanpissa haisee jossain, niin syynä on laiska omistaja, joka ei puhdista laatikkoa päivittäin. Se ei ole kissan vika. Kissa on äärettömän siisti eläin, joka ei halua käyttää likaista laatikkoa.

    ...hah, eipä auta muuten oman kissan lootan putsaus, jos vieraan kissan pissat on ovenpielissä ja kesäkalusteissa.Kissahan sotkee omat, ja naapurienkin "kaikki laatikot,tai laatikottomat alueet" joissa on multaa, hiekkaa, turvetta tai muuta kuivaa , pehmeää ja irtonaista.Lastenhiekkalaatikot, leikkipaikat, kukkapenkit,kasvimaat jne.Eriasia on sisällä lemmikkinä pidettävät kissat, jotka on opetettu sisäsiisteiksi,ja viety lääkärille jotta saa lääkkeet,kun virtsatulehduksesta johtuvaa pissailua ilmenee.
    Siisti kissa ei ole, vaan äärimmäisen sotkeva eläin, joka on sotkuineen haitaksi naapureille, ja omalle väelle.Siksihän se kissa ulkokissaksi muuttaa, kun sisällä ei sen sotkuja enää jakseta-Kun kissa pisii nurkkiin, se jätetään ulos, jossa se jatkaa touhujaan.

    Äänestä

  • hajutujumpivaan kirjoitti:

    Sama pätee muuten kissoihinkin....tai mihin tahansa lemmikkiin ;)
    Haisevat pahalle, varsinkin kuset, ja kakit.Ellei heti siivoa niitä laatikosta, lastenvaatekaapista, sänkyjen alta tai parkettilattialta..
    Niitä on pakko heittää ovesta ulos aina kun itse kulkee siitä, ettei ne tulis sisälle sotkemaan.Tavikset rumia.Sukusiittoisia, tartuntatauteja ukona muilta saavat.
    Muikuvat ovella, jos ei omalla, niin naapurin.Purevat ja raapivat, kissan raapimasta voi tulla tulehdus, johon voi aikuinenkin menehtyä.Toksoblasmoosi vaaraksi sikiölle, ja aikuisellekkin voi tulla mielenterveysongelmia, kun on koteloituneita okystoja aivoissa yöks.
    Eivät opi mitään, jatkuvasti naapurit valittaa, kissan ulosteista, autonraapimisesta, jne.Tuhoavat huonekalut, verhot, seinät raapimalla, ja kusemalla merkkejään seiniin sekä parketille.
    Omistajat lyhytpinnaisia, ja arvaamattomia, jotkut vastuuttomia ,joten ei hyvää seuraa.Naapurit vailittavat kissoista, ja tulee vuosikausien riitoja.Häätö vuokra asunnosta, porttikongissa leijailevan kissanpisuhajun vuoksi.Haittaavat parisuhdetta, kun kissa käyttää kenkiä weskinä, ja ravaa yöllä sisällä.Tai merkkaa ulko ovenpieliä, omia tai naapureiden,ja kolisuttaa ulko ovenkahvaa siihen hyppien, niin ettei kukaan nuku.

    En ole koskaan rappukäytävässä huomannut koiran tuoksua, kissan väkevän pissa huomaa helposti, kun jo silmiäkin kirvellee.

    Miksi koiranomistajat puhuvat "kakista?" Onko koiranpaska semmonen vähän tavallista paskaa söpömpi pikku kakki, jonka voi jättää kadulle kuin jonkun vitun leivoksen?

    Äänestä

Aloittaja selkeästi mielimaassa, ja syylliseksi hakee siihen koiraa, vaikka syyllinenhän on usein kissa.Tokso tosiaan aiheuttaa sen, harhaisena ei sitä itse huomaa.Siksi, onkin hyvä rokotuttaa kissa, ja huolehtia, ettei se saa tartuntaa, silloin on omistajakin terve ajatyksiltaan.
Pää asiahan on, että oli sitten kissan tai koiran omistaja, huolehtii siitä niinkuin pykälien mukaan kuuluu .Jos ei kykene, vika on jo omistajassa ;)

Äänestä
  • Toksoplasmoosi tarttuu kypsentämättömästä lihasta. Tämä on ihan peruskoulutietoa. Koiranomistajat ovat tunnetusti heikosti koulutettuja ja tuskin osaavat ruokaakaan kunnolla laittaa.

    Äänestä

  • köksäntunnilta kirjoitti:

    Toksoplasmoosi tarttuu kypsentämättömästä lihasta. Tämä on ihan peruskoulutietoa. Koiranomistajat ovat tunnetusti heikosti koulutettuja ja tuskin osaavat ruokaakaan kunnolla laittaa.

    Ihminen voi saada tartunnan suun kautta myös kissan ulosteista tai maaperästä johon kissan ulostetta on joutunut. Eli kaikki joilla on nuoria lapsia kannattaa pitää tonttinsa kissavapaana. Mun tontti on muuten kissoista vapaa alue..

    Äänestä

  • "Mun tontti on muuten kissoista vapaa alue..." = kissantappaja vauhdissa.

    Mulla on lääkettä kissantappajille... ja niiden paskarakeille myös. Parantaa jo yhdestä kerrasta.

    Äänestä

  • "Käytöspaljastaa:" En ota määräyksiä sinulta. Sinä et ole minun tasollani, et ole minun vertaiseni, sinun laatusi ei vastaa minua. Sinun huutamisellasi ja kiljumisellasi ei ole minulle merkitystä. Sinun on paras tietää, että teen niin kuin itse tahdon.

    Äänestä

  • DFEAFE kirjoitti:

    Ihminen voi saada tartunnan suun kautta myös kissan ulosteista tai maaperästä johon kissan ulostetta on joutunut. Eli kaikki joilla on nuoria lapsia kannattaa pitää tonttinsa kissavapaana. Mun tontti on muuten kissoista vapaa alue..

    Toksoa on myös rakeilla ja paljon pahempiakin bakteereja. Rakit myös nuoleskelee ja puree ihmisiä eli syytä pitää kaikki alueet rakkivapaina. Rakit ei peitä paskojaan ja tuulen mukana ilmaan leviää eniten haitallisia bakteereja juuri rakin paskoista.

    Äänestä

  • rakkivapaa kirjoitti:

    Toksoa on myös rakeilla ja paljon pahempiakin bakteereja. Rakit myös nuoleskelee ja puree ihmisiä eli syytä pitää kaikki alueet rakkivapaina. Rakit ei peitä paskojaan ja tuulen mukana ilmaan leviää eniten haitallisia bakteereja juuri rakin paskoista.

    TUULEN MUKANA LEVIÄÄ?! No huhhuh, nyt oli kyllä jo hyvä :D

    Äänestä

  • Tutkittua tietoa. Koiranpaskassa kuivuvat bakteerit leijuvat ilmassa ja ovat tärkeimpiä taudinaiheuttajia kaupunkialueilla. Asiasta on aivan uutta tutkimustietoa. KVG

    Äänestä

  • Ja linnunpaskasta, ketunpaskasta, siilinpaskasta, kissanpaskasta ja ihmispaskasta ei leijaile? Puhumattakaan räkivistä teineistä? Ja miten merkittävä riski on verrattuna vaikka ihan ihmisten kesken julkisessa liikenteessä matkustamiseen?

    En mä ala googlettaa mitään noin älytöntä. Mitäs tauteja se kakanhaju muuten aiheuttaa?

    Äänestä

  • Kissan-, siilin jne. paskaa ei ole jalkakäytävillä näkynyt viime vuosina. Linnunkakan vaaroista on ollut aika ajoin juttuakin. Kuitenkin, koiraihmisten miehitettyä lehtien toimitukset, viranomaisista puhumattakaan, koirien aiheuttamat terveyshaitat "unohtuvat" usein suomalaisista tiedotusvälineistä. Korjataanpa tätä puutetta:

    Koirankakka sisältää noin 65 eri taudinaiheuttajaa, jotka voivat t a r t t u a ihmiseen. Osa niistä leviää myös vesistöihin, osa hengitysilmaan. Tartunta ei siis edellytä kakan kaapimista eteisessä kengänpohjista, mikä on kaikille kaupunkilaisille tuttua puuhaa. Saamasi giardia, ekinokokki ja salmonella eivät ehkä olekaan peräisin ostarin turkkilaisesta ravintolasta, jossa et edes muista syöneesi, vaan naapurin doggilaumasta!

    Äänestä

koirat on paljon parempia kuin.kissat vaa näyttää keskaria kun tulet kotiin

Äänestä
  • Toivottavasti saat kiinni ja syöt mahdollisimman monta rakkia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


cat.eye kirjoitti:

Koirat ovat laumaeläimiä ja palvelevat isäntäänsä/emäntäänsä saadakseen ruokaa. Koirat ovat myös ttyhmempiä, kuin kissat. Sekä aika löysiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu