Pakkohiihdon haitallisuus on vakava asia

huusianaa

Mantra, hiihdon tarpeellisuudesta ja rikkaudesta Suomessa, ei ole koskaan kestänyt tarkempaa tarkastelua.

Jos hiihto olisi hyödyllistä Suomessa, se kantaisi ja myös kustantaisi itse itsensä, eikä sitä tarvitsisi pakottaa koko kansalle. Jos hiihto kuuluisi suomalaiseen identiteettiin, suomalaiset osaisivat tai sitten he opiskelisivat sitä vapaaehtoisesti, eikä sitä tarvitsisi pakottaa koko kansalle.

hiihdon pakottaminen koko kansalle alleviivaa hiihdon tarpeettomuuden ja valheellisen hokeman hiihdon hyödyllisyydestä Suomelle.

Tarpeettomuuteen panostaminen ei millään voi olla hyödyllistä vaan se on rasite. Suomessa tämä pakkorasite on tehty koko väestöä koskevaksi, eikä sen vaikutuksia saa aliarvioda.

On olemassa vain yksi matematiikka, yksi biologia ja yksi hiihto ym. niitä ei voi korvata. Siksi niitä kaikkia opetetaan kaikissa suomen kouluissa. Liikuntalajeja on monia, eikä niitä kaikkia voi opiskella, siksi pitää tehdä oikeita valintoja, eikä valita hiihtoa. Kun koetaan, että hiihdosta ei ole hyötyä, sitä ei haluta opiskella, eikä sitä käytetä. Hiihto ei ole rikkaus Suomessa, se ei kustanna itseään ja siksi sitä pitää tekohengittää pakottamisen muodossa koko kansalle pakkohiihdon muodossa.

Koska Suomessa ei polittisin keinoin voida, eikä onnistuta lisäämään hiihdon hyödyllisyyttä, ollaan päädytty muodostamaan esteitä yksikieliselle suomenkieliselle toiminalle Suomessa, hiihdon tukemiseksi. Siitä on syntynyt järjetön tilanne, jossa estetään mielellään pakkohiihtävän suomenkielisen enemmistön kaikenlainen menestyminen ja sivistyksen kehitys, taas yhden vähemmistön identiteettiä tekohengittämällä. Miksi vähemmistöjä pitää edes olla! Tämä ilmenee mm. siten, että Suomessa helpotetaan pääsyä opiskelemaan hiihtoa huomattavasti vähäisemmillä tiedoilla ja taidoilla. Tämä on aiheuttanut että opiskelupaikat ovat ensisijaisesti tarkoitettu ei-hiihtäjille, ja jäljelle jäävät paikat voidaan jakaa.

4

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huusianaa

      Miksi et käyttäny jo alussa sanaa pakkohiihto? Käytit sanaa hiihto. Ketään ei pakoteta pakkohiihtämään. Sinä osoitit itse heti alussa pakkoruotsin ja ruotsin kielen vapaaehtoisen opiskelun eron.

      Kuulutko näihin aivopestyihin typeryksiin?

      Pakkoruotsi on Suomen valtion tuottamaa aivopesua jota se harjoittaa kansalaisiinsa monia vuosia kouluverkon kautta.

      Kaikki suomalaiset ovat joutuneet monivuotisen valtiollisen aivopesun uhriksi ja siksi se haittaa objektiivisen mielipiteen muodostamista. Pakkoruotsi on härski koko kansalle kohdistettu aivopesun muoto jota pitää vastustaa.

      Aivopesun vastustaminen ja sen havaitseminen vaatii älyä. Siksi ei saa olla yllättynyt jos niin monet eivät ymmärrä olleensa aivopesun kohteena ja harrastavat rajua pakkoruotsin puolustamista.

    • huusianaa

      Oletko vielä alakoulussa, tekstisi vaikuttaa vähän siltä.

    • Oletko.fennomaanivajakki

      Pakkoruotsi-huusianaa, olet muuten aika vainoharhainen eikä logiikassasi ole päätä eikä häntää. Ovatko lääkkeesi loppu?

      • huusianaa

        Eiku en vaan ota niitä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3924
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3435
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2861
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2498
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1909
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1859
    7. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      37
      1815
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1787
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1478
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1258
    Aihe