Mantra, hiihdon tarpeellisuudesta ja rikkaudesta Suomessa, ei ole koskaan kestänyt tarkempaa tarkastelua.
Jos hiihto olisi hyödyllistä Suomessa, se kantaisi ja myös kustantaisi itse itsensä, eikä sitä tarvitsisi pakottaa koko kansalle. Jos hiihto kuuluisi suomalaiseen identiteettiin, suomalaiset osaisivat tai sitten he opiskelisivat sitä vapaaehtoisesti, eikä sitä tarvitsisi pakottaa koko kansalle.
hiihdon pakottaminen koko kansalle alleviivaa hiihdon tarpeettomuuden ja valheellisen hokeman hiihdon hyödyllisyydestä Suomelle.
Tarpeettomuuteen panostaminen ei millään voi olla hyödyllistä vaan se on rasite. Suomessa tämä pakkorasite on tehty koko väestöä koskevaksi, eikä sen vaikutuksia saa aliarvioda.
On olemassa vain yksi matematiikka, yksi biologia ja yksi hiihto ym. niitä ei voi korvata. Siksi niitä kaikkia opetetaan kaikissa suomen kouluissa. Liikuntalajeja on monia, eikä niitä kaikkia voi opiskella, siksi pitää tehdä oikeita valintoja, eikä valita hiihtoa. Kun koetaan, että hiihdosta ei ole hyötyä, sitä ei haluta opiskella, eikä sitä käytetä. Hiihto ei ole rikkaus Suomessa, se ei kustanna itseään ja siksi sitä pitää tekohengittää pakottamisen muodossa koko kansalle pakkohiihdon muodossa.
Koska Suomessa ei polittisin keinoin voida, eikä onnistuta lisäämään hiihdon hyödyllisyyttä, ollaan päädytty muodostamaan esteitä yksikieliselle suomenkieliselle toiminalle Suomessa, hiihdon tukemiseksi. Siitä on syntynyt järjetön tilanne, jossa estetään mielellään pakkohiihtävän suomenkielisen enemmistön kaikenlainen menestyminen ja sivistyksen kehitys, taas yhden vähemmistön identiteettiä tekohengittämällä. Miksi vähemmistöjä pitää edes olla! Tämä ilmenee mm. siten, että Suomessa helpotetaan pääsyä opiskelemaan hiihtoa huomattavasti vähäisemmillä tiedoilla ja taidoilla. Tämä on aiheuttanut että opiskelupaikat ovat ensisijaisesti tarkoitettu ei-hiihtäjille, ja jäljelle jäävät paikat voidaan jakaa.
Pakkohiihdon haitallisuus on vakava asia
4
119
Vastaukset 4
- huusianaa
Miksi et käyttäny jo alussa sanaa pakkohiihto? Käytit sanaa hiihto. Ketään ei pakoteta pakkohiihtämään. Sinä osoitit itse heti alussa pakkoruotsin ja ruotsin kielen vapaaehtoisen opiskelun eron.
Kuulutko näihin aivopestyihin typeryksiin?
Pakkoruotsi on Suomen valtion tuottamaa aivopesua jota se harjoittaa kansalaisiinsa monia vuosia kouluverkon kautta.
Kaikki suomalaiset ovat joutuneet monivuotisen valtiollisen aivopesun uhriksi ja siksi se haittaa objektiivisen mielipiteen muodostamista. Pakkoruotsi on härski koko kansalle kohdistettu aivopesun muoto jota pitää vastustaa.
Aivopesun vastustaminen ja sen havaitseminen vaatii älyä. Siksi ei saa olla yllättynyt jos niin monet eivät ymmärrä olleensa aivopesun kohteena ja harrastavat rajua pakkoruotsin puolustamista. - huusianaa
Oletko vielä alakoulussa, tekstisi vaikuttaa vähän siltä.
- Oletko.fennomaanivajakki
Pakkoruotsi-huusianaa, olet muuten aika vainoharhainen eikä logiikassasi ole päätä eikä häntää. Ovatko lääkkeesi loppu?
- huusianaa
Eiku en vaan ota niitä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t69910Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227803Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️67738- 49654
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien59558Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh26523- 46497
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä29489Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞24487- 35479