"Yhteiskunnan kantokyky ei kestä 1,7 miljardin euron asumistukimenoja. Vuokralla asuvista asumistukea saa 60 prosenttia, ja tuen piirissä on noin 800 000 suomalaista – jatkuvasti kasvava joukko." sanoo Liisa Hyssälä.
http://yle.fi/uutiset/3-9218221
http://yle.fi/uutiset/3-9218221
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kestää kuitenkin Hyssykän 17 tuhannen kuukausipalkan ja kavereidensa etupiirin ylisuuret eläkkeet ja ansiot.
Jihadisti Irakilainen surmasi puukolla Suomalaisen 86 vuotiaan vanhuksen Helsingin Puotilassa, media vaikenee ja surmaaja esiintynyt Ylen videollakin "rap" artisti".
Miksi Sipilä ei marssinut ja esittänyt surunvalitteluaan tai Eeva tai Petteri ja muut tahot jotka kutsuvieraat päästivät Ruotsista maahamme ja nyt ajetaan alas vanhusten hoitoa, sairasturvaa, työttömyyskorvauksia ja matuille ilmainen hammashoito, terveydenhoito, ateriat viisi kertaa päivässä ja rahaakin riittää. Kela Gold ei koske Suomalaisia.
Oli niitä ennenkin kaatopaikkojen ja rantojen hökkelikyliä, ei se mitään uutta olisi. Maksat tai ulos, sillai se menee.
Maailmalla näitä slummialueita on missä ihmiset asuvat itse jostain kaatopaikkajätteistä kyhäämissään hökkeleissä. Niin että näihin verraten ei todellakaan meillä voi puhua slummeista näiden pahimpien kaupunkien vuokrakasarmienkaan osalta. Ja nää vuokrakasarmit meillä vasta kalliiksi tulevatkin, kun asukkaat niitä murjovat ja paskaavat sen kuin kerkiävät, ja haukkuvat niitä surkeiksi homeisiksi betonislummeiksi, ja syyttävät niitä siitä kun elämässään katsovat menevän huonosti.
1,7 miljardia tekee nämä kelan maksamat asumistuet. Mutta kyllä tukia vielä asuntorakentamiseenkin suunnataan, korkotukia ja muuta. Ja sossukin vielä makselee oman lisänsä näihin vuokriin.
Juuri näin. Tontteja myydään ja vuokrataan reilusti alle markkinahintojen "yleishyödyllisille" vuokranantajille. Joskus myös myönnetään suoraa tukea. Esim. HS kirjoitteli taannoin kahdesta Myyrmäkeen rakennetusta talosta. Molemmissa kaksion vuokra noin 900 €/kk, vaikka toisen talon rakentamiseen oli myönnetty miljoona euroa suoraa valtion tukea. Koska tuki ei vaikuttanut vuokraan, voidaan todeta joka ainoan tukieuron kadonneen parempiin taskuihin. Niin näyttää kaikille tukiautomaateille lopulta käyvän, meneehän Hitas -kämpätkin lopulta sijoittajille = ostetaan puoleen hintaan, vuokrataan markkinahinnalla.
Tämän korruption saa loppumaan vain lopettamalla kaikki suorat tuet. Kansalaispalkka, olikosenyt 800 €/nuppi käyttöön ja sillä mennään. Jos tyhjäntoimittajat haluavat edelleenkin asua Helsingissä JA kitata kaljaa, ei auta kuin hankkia kimppakämppä. Tai muuttaa kainuuseen.
Veikkaan myös, että kaikkein pienimpien ja huonokuntoisimpien läävien vuokrat laskevat, jos "sossu maksaa" -tukiautomaatti lopetetaan. Nythän asumistuen maksimimäärä on käytännössä asettanut minimitason vuokrille. Paremmat kämpät sitten tuosta ylöspäin, mistä kärsii se vähemmistö, joka asumisensa kustantaa itse.
Mitä seuraa suuresta Sote-uudistuksesta. Kuntien irtisanomisia, ja verojen korotuksia nyt ainakin. Mitä jää käteen??
Sote on niin sekasin ettei siitä politikotkaan osaa mitään järkevää sanoa.
Pääkaupunkiseutu on jätetty Soten ulkopuolelle. Herrat ei halua, että heidän tutut sairaalat lopetetaan. Lopetetaan sairaalat muualta Suomesta, vaikka Helsingissä kaikki sairaalat ova melkein kivenheiton päässä toisistaan. Järkeä ei voi käyttää, kun on oma lehmä ojassa. Vaasalaisilta halutaan riistää oma sairaala, vaikka lähin vaihtoehto on lähes 100 kilometrin päässä.
No niin. Tulin taannoisesti esittäneeksi että perustettaisiin reservaattialueita, lähinnä seuduille joilla ei enää ole taloudellista hyötyä. Sinne voisivat halukkaat rupusakkilaiset väsätä korsunsa ja elää tai olla elämättä. Ehtona olisi kuitenkin että kun saa "könttäsumman" tai starttirahan, niin ei koskaan enää tulisi koputtelemaan soteoville vaan pysyisi erillään kultaisesta oravanpyörästä! stalingrad hans...