Asuuko turvapaikan hakija/t vanhustentalossa

Uutta liikuntapuistoa vastapäätä olevien rivitalojen pihassa noin 30v.mies tummaihoinen tupakalla rakennuksen edustalla,kylpytakissa. Tuijoteltiin vähän aikaa ja kyseinen heppu meni sisälle rivariin. Olen ennen luullut että kyseiset asunnot olisi vanhuksille ja huokuntoisille.
Mutta maailma muutuu Eskoseni.
nopeesti on päässyt "loppusijoitukseen".
1074
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Siinähän se on hyvä päiviään viettää.

Äänestä
  • Tule kulta takas sänkyyn imemään minun säkkejä. Senkin lutka

    Äänestä

Optikko korjaa taittovirheet.

Äänestä

Kylla meita asuu vuokra taloissa Orrimatilassa. Niemi tiella ja Palojokissa myos. Hieno kaupunki tama Orrimatila kun se autaa Syyria poikia Suomi naisille. Saavat kunnon miesi.

Äänestä
  • Niinpä asuu juu. Ovat jostain syystä ohittaneet Suomalaiset rehelliset Orimattilalaiset asunnonhakijat ja nyt elvistelevät jo täälläkin. Hävetkää!

    Äänestä

Voi reppanaa eikö ole muualta saanut asuntoa.Yritetään saada muuttamaan Lahteen.Orimattilassa hän tuntee asuvansa eläintarhassa.Tuokin aloittaja asuu mulkoilemassa puhumattomana junttina vastapäätä.Todeenäköisesti sisvistynyt irakilainen piti tuota asukasta jonain eksoottisena apinana jolla jokin palava kekäle kädessä..Tulentekotaitoa opetteleva alkukantainen Homo Orimattilaus laji.

Äänestä
  • Samulihid, miten tämä liittyy aloitukseen, että onko vanhusten asunnot tarkoitettu 30v ikäisille terveille vaikka sattuisikin olemaan maahan muuttaja. Minulla ei ole tapana alkaa jokaisen näkemäni ihmisen kanssa puhumaan, varsinkin kun ei ole aikaa. Mutta kyllä se sinuakin helpottaa, kun elämä opettaa ja pääset palvetalon asiakkaasi, ainiin mutta se sivistynyt Irakilainen saattoi viedä paikkasi.
    Se on huono juttu kun tunteet sokaisee järjen käytön eikä kykene kyseen alaistamaan asioita ja näkemään muutakin kuin mustaa ja valkoista.

    Äänestä

  • Se on ihan mukava pakolainen kivaa vaihtelua vanhuksille nähdä kun nuoremmatkin asuu samoissa taloissa turhaan pelkäätte Te Orimmattilalaiset olette aina olleet epäluuloisia kaikkia ulkokuntalaisia kohtaan kun ei ole muita niin fagin hyviä kuin olette te OLALAISET koittakaa hyväksyä erinlaisuus ihmisissä ja lähestykää pakolaisia eivä ne purematta niele teitä, eivätkä vie teiltä paikkaa ,ei vanhusten taloon ollut tulossakaan tyhjiin asuntohin teitä olalaisia moniin aikoihin 2015-2016asuntoja oli tyhjänä tiedoksi siellä asuu toisessakin talossa pakolaisia ovat ihan rauhallisia olleet.Turha pelko lietsoo paholaisia jotka ovat itse paikkakuntalaisia Ola on pieni paikka jossa ei ole mitään virikkeitä asukkkaille ihmiset ovat tylsämielisiä ja epäluuloisia kaikkea uutta kohtaan.iso osa epäystävällisiä miksi ?? Näin on ??

    Äänestä

  • Miksi niin kielteinen sävy Olalaisia kohtaan, eikö kissan pitäisi nostaa sitä omaa häntää eikä yrittää purra.
    Jos haluat tietää jotain todellisesta rasismista niin tutustu usa:n historiaan.
    Sen jälkeen asettuu nämä Orimattilan pakolaisiin liittyvät asiat ja jutut uusiin mitta suhteisiin.

    Äänestä

Ne karvalapset käy siellä "viihdyttämässä"niitä asukkeja ;)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


gvgvvnbvh kirjoitti:

Uutta liikuntapuistoa vastapäätä olevien rivitalojen pihassa noin 30v.mies tummaihoinen tupakalla rakennuksen edustalla,kylpytakissa. Tuijoteltiin vähän aikaa ja kyseinen heppu meni sisälle rivariin. Olen ennen luullut että kyseiset asunnot olisi vanhuksille ja huokuntoisille.
Mutta maailma muutuu Eskoseni.
nopeesti on päässyt "loppusijoitukseen".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu