ajattelin aloittaa uudestaan

takaisintatamille

mutta, aikaa on mennyt pari kymmentä vuotta. Ikää on siis about 45 vuotta ja suoritin sinisen vyön aikanaan.

Mikä seura olisi Helsingin alueella hyvä tällaiselle keski-ikäistyneelle, tupakoivalle (aion kyllä lopettaa) mutta vain muutaman kilon ylipainoiselle hyvä?

13

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jore1234

      Renshinkan .Helsingin seudulla muut karate seurat alkaa olla aika kuihtuneita kokoonsa. Käsittääkseni Renshinkanissa edelleen laadukasta ja hyvää toimintaa.

      • sandansensei

        Kyllähän Renshinkanissa alkaa olla aika hiljasta. AInakin kuvien perusteella enemmän "valmentajia" kun harrastajia. Kisapuolellakin "mestareiden seura" on kerännyt enemmänkin negatiivista julkisuutta kuin kisa-ansioita. Huono kulttuuri. Älä mene. Mene Seitokaihin tai Matsuoille


    • jore1234

      Vielä tuli mieleen ,että Pitäjänmäellä toimiva Ashihara karate voisi myös olla hyvä vaihtoehto.

    • takaisintatamille

      kiitos vastauksesta, mites tämä http://www.genbukai.fi/ ?

      Olen saanut Matsuolta aikanaan kaikki vyöni ja tietysti heräsi ajatus että voisi olla kiva jatkaa hänen koulussaan?

    • jore1234

      Ei huonompi ,mikä ettei. Itsellä joskus ollut jokunen tuttu tuosta seurasta .Ja ihan asiansa osaavaa porukkaa tuntuu olevan.

      • takaisintatamille

        kiitos, käyn vilkaiseen tuota seuraa todennäköisesti


    • aitoBlueteam

      karatella niskaan

      ehe ehe

      • takaisintatamille

        käy lähikaupassa ja etsi sieltä hylly, hygieniatuotteet. Sieltä voi löytyä "Elämä" niminen purkki. Osta se


    • Ohjeistaja

      Honbu on myös kova.

    • seisan

      1973 aloitin karaten ja silloin oli sitä vanhaa kovaa karatea, suoritin ruskean vyön 1976 ja sen jälkeen en ole lajia treenannut, kuntosali ja juokseminen olleet pääasia.Olen miettinyt uudelleen karaten aloitusta ja rusekan vyön arvolla aloitan koska liiton aikaanaan myöntämä.
      Olisiko yli 55 vuotiaalla asiaa dan kokeeseen heti vai pitääkö vielä vuosi treenata ruskeaalla vyöllä, nimittäin tämä nykykarate/ kilpakarate on huomattavasti lepsumpaa kuin oli 70 luvn karate joten uskoisin olevani valmis Dan kokeeseen heti.
      Olin 70 luvun alussa mukan Sm-kisoissa ja joukkue-sm-kisoissakin ja pronssia ja hopeaa on seinällä, leireillä kävin Shiomitsun ja Otsukan leireillä että oieaa karatea on treenailtu ja silloin matis oli vain sivumuoto nyt se on pääasia ja monella nykykaratekalla perustekniikka on heikko.

    • dffrgh

      Sä oot ihan paska.

    • karateka2dan

      Vanhat karatekat olivat oikeasti kovia ja katupohjaakin oli, nykykaratekat pistepehmopoikia, näin se on.
      Ennen vyöt hankittiin kovalal työllä ja tekniikan piti olla kunnossa, nyt joku rääppäisy kisamatissa ja vyö myönnetään, Takashin aikana vyöhön vaadiittiin kova tekniikka ja spiritti.

    • Vanhavanha

      Älkäähän nyt hörhöt höpöttäkö. Olen nähnyt noita salille palailevia kovia karatemiehiä ja pääsääntöisesti puheet on kovempia kuin teot.

      Salille vaan ja lusikka kauniiseen käteen, kyllä se parin vuoden sisällä alkaa palailemaan mieleen ja voi harkita josko vois mennä kokeeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2378
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      152
      1603
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1588
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      64
      1287
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1277
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1144
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      249
      1060
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      946
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      869
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      859
    Aihe