Suunnitellaan tammikuulle reissua Thaimaaseen 5 henkisellä perheellä (lapset 12, 17, 17). Olemme päätymässä Bangkok Rayong yhdistelmään omatoimisena. Onko kenelläkään kokemuksia Rayongista ja Novotel hotellista siellä? Rannat, ruokailu jne... Bangkokin hotelli valikoima näyttää olevan laaja, joten valittavaa riittää, mutta vinkkejä otetaan vastaan. Lisäksi kuinka tuo väli kannattaa mennä - Taxilla, millainen hintataso? Kannattaako olla Bangkokissa meno vai paluumatkalla? Kiitokset jo etukäteen.
Rayong kokemukset? Bangkok -- Rayong väli?
7
1336
Vastaukset
- RayongOk
Taksilla Bangkokista Rayongiin noin 2 tuntia hinta noin 2000 THB. Novotel hotel en ole asunut itse majaillut keskustassa. Suositten käymistä Koh Changilla pääsee helposti Rayongista.
- RayongOk
Jos ette ennen käyneet Thaimaassa niin 2000 THB noin 50€
- Novotelrayong
Olimme kesällä Rayongin Novotelissa ja tykkäsin hotellista. Hotellin lähellä on rannalla muutama hyvä rantaravintola ja tien toisella puolella myös paikallinen ravintola. Suosittelen mopon vuokrausta esim. sivuvaunullisen skootterin, jolla pääsee käymään esim. Mae Phimissä tai Ban Phessä. Toki lavataksit kulkee molempiin suuntiin ja esim. Rayongin kaupunkiin. Taksi on helppo tilata etukäteen esim. Quality Voyagelta. Rayongin edustalla on Sametin lisäksi pienempi Koh Talu, jossa on hyvät snorklailuvedet koralleineen ja kaloineen.
- santtu-1975
Ilmeisesti Novotel Rayong rim pae resort hotellia tarkoitat?
Kahdesti on siellä tullut oltua, kaksi vuotta sitten Lokakuussa ja viime Toukokuussa.
Hotellihan ei ole mikään aivan uudehko, vaan ikää on jo kertynyt jonkun verran, mutta vaikuttaa siltä, että hotellia on remontoitu säännöllisesti ja siitä pidetään hyvää huolta, eli kunto on ihan ok.
Hotellihan sijaitsee aivan kiinni pitkässä hiekkarannassa, joten sen puolesta ei ole valittamista, vaan hotellista pääsee suoraan rannalle. Myös hotellin allasalue on aivan kohtuullisen hyvä.
Hotelli sijaitsee hyvin rauhallisella alueella, naapurissa muutama hotelli, ja muutama ravintola, mutta mitään "menoa ja meininkiä" lähettyvillä ei ole (iltaisin pienen kävelymatkan päässä hotellista, rantaa pitkin löytyy muutama ihan mukva ranta-ravintola), vaan sitä joutuu lähtemään hakeemaan kauempaa.
Rauhallista lomaa hakeville kohde on sitten taas manio.
LENTOKENTÄLTÄ (kiinteähköt hinnat) maksoi hotellille 2600THB, ja pattayalta maksoi 1000THB. Pitää muistaa että Novotel sijaitsee Rayongin kaupungista vielä hyvän matkaa (20-30min ajomatka) rannikkoa itäänpäin.
Alueen liikenne on suhteellisen rauhallist, joten jos kohtuullista ajokokemusta löytyy, niin skootteri on erittäin hyvä liikkumismuoto. Alle kilometrin hotellilta länteen löytyy ihan asiallinen, Ranskalaisen miehen pitämä vuokraamo (ainoa minkä alueelta löysin), josta kahdesti olen skootterin vuokrannut, ilman mitään ongelmia. - Kamalaaaa
Törkeän likaiset rannat heti hotellialueiden ulkopuolella. Muovipulloja ja kaikkea mahdollista törkyä joukossa isoja meduusoja. Jos joku pitää tätä paratiisina niin täytyy olla päässä vikaa. Hyttysiä joka paikassa. Hotellit toki ihan hyvää tasoa,mutta pidä silmät auki kun kävelet rannalla. Kulkukoirat vielä kaiken muun saastan lisäksi pilasivat loman.
- MäkäräinenSyöHyttysen
Hyttysiä joka paikassa !!!!!
Etkö parempaa kekannut ongelmasi purkamiseksi ? - törkylerpanjuttu
Liian lähellä Pattayaa, joten törkylerppa kommentoi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2362634- 1011124
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221068Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153992Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58985Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717897- 63821
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto237780- 35720
- 116708
