Jotain hyötyä lähihoitajan papereista?

ex-lähihoitaja

Olen joskus kauan sitten käynyt lähihoitajan koulutuksen. Tein sen alan töitä muutaman vuoden, lähinnä sijaisuuksia ja pätkätöitä. Sittemmin olen tehnyt muiden alan töitä.

En varmaankaan hoitoalan töitä enää tee, ammattitaitokin on ruostunut ajat sitten. Onkohan mitään alaa missä olisi hyötyä lähihoitajan papereista ja mahdollisesti siitä vähäisestä työkokemuksesta, mikä alalta aikoinaan on kertynyt? Ikää on kertynyt jo sen verran, että en ole lähtemässä kovin pitkiin koulutuksiin. Onko vinkkejä?

6

639

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuumitähaluaa

      Lähihoitajana luulisi pääsevän aika hyvin töihin esim. vanhusten hoitoon tai kotihoitoon.

      Jos välttämättä päivitystä haluat, niin nopeinta varmaan on, jos päivität samaa tutkintoa. Jos esim. aikoinaan teit lähärin hoivan ja huolenpidon suuntautumisella, niin voit nyt päivittää siihen vaikka lasten ja nuorten suuntaavat opinnot, niin pääsee esim. lastenhoitajaksi päiväkotiin. Ainakin pääkaupunkiseudulla on paikkoja jatkuvasti avoinna

    • NoVaikkaMitä

      Haet ammattikorkeakouluun mille tahansa hoitotyön linjalle. Saat hyväksilukua sekä lähärin tutkinnosta että työkokemuksesta, kunhan vaan paperit on tallella. Olet esim.sairaanhoitaja, suuhygienisti, bioanalyytikko tai tai röntgenhoitaja tuossa tuokiossa. Nämä tutkinnot ovat kuin luotu lähäreille. Ei todellakaan mene kolmea ja puolta vuotta, ei edes kolmea. Töitä riittää jat töitä pystyy tekemään opiskelun ohessa, jos haluaa. Aikuiskoulutustuki on mahdollinen, jos allasi on vakituinen työsuhde ja työkokemusta kaiken kaikkiaan yli 10 vuotta.

      • Anonyymi

        AMK:n ei mennä; sinne vaaditaan huippuarvosanat, nero, perskerroin. Sh vaatii lukuisten vuosien opinnot eikä sovi drop-out lh:lle. Bioanalyytikko tarkoittaa eriteanalyytikkoa ja vaatii vuosikausien pohjan laboratorioalalta ilman merkittävää lisäpalkkaa.


    • ammattikouluvsamk

      Lähihoitaja saa hyväksiluettua ammattikorkeakoulun ensimmäisen vuoden 4 viikon harjoittelun vanhustyössä (terveyskeskuksen vuodeosasto, vanhainkoti, hoitokoti tms.). Amk:ssa hyväksiluetaan vain korkeakoulutasoiset (amk- ja yliopisto-) opinnot.

      Lähihoitajan opinnoista ei saa amk:ssa hyväksilukuja, koska lähihoitajat koulutetaan ammatillisissa oppilaitoksissa. Lähihoitaja suorittaa ammattikorkeakoulun hoitotyön opinnoissa samat opinnot kuin ylioppilas, sähköasentaja tai merkonomi.

      Lähihoitajan papereista voisi olla hyötyä esim. koulunkäynninohjaaja, perhepäivähoitaja, terveydenhuollon sihteeri, välinehuoltaja.

      • eioleveeässäävälissä

        Mielenkiintoista. Se on sitten ilmeisesti vaan tämä eräs stadin amk tällainen lähihoitajan taivas.


      • Anonyymi

        "Lähihoitajan papereista voisi olla hyötyä esim. koulunkäynninohjaaja, perhepäivähoitaja, terveydenhuollon sihteeri, välinehuoltaja."

        Koulunkäyntiavustaja (jo?), lastentarhanhoitaja jo, lh-tietohallinto/vastaanottopulliainen (teikälle kirjallinen, suoraankin ilman erikoitumista). lähihoitaja on yksinkertaisempi ku välinehuoltaja ja voi alkaa tekee vaikka keikkaa alkuunsa, kesäduunii jne. On olemas myös oppisopimksii.

        Jos Sh's haluu, nii lh kliinine suuntaus ja sit ei oo nii paljo opittavaa, et se 3.5v ei oo niiku 3,5v ja jää aikaa laajentaa ja syventyy, ja jos ei pääse, pääsee kuitenki vastaavii lh-hommii tai sit kotihoitoo, jossa on ihan jees ymmärtää tota kliinistäki puolta, joka on ihan mielenkiintost ja yleishyödyllistki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1392
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      895
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      815
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      737
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      602
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    10. 48
      547
    Aihe