Oliko Dingo erikoiskokoonpanolla hyvä?

Paljon on saanut suitsutusta osakseen Rebanen johtama Dingo orkesteri. Pääsikö tämä liivit boys Dingo ollenkaan samalle tasolle? oliko syntikkasoundit hiottu kuin Lapintiellä? Soiko kitara kuin Rebanella, vai oliko vain paljon melua tyhjästä? Kommentoikaa, sana on vapaa.
16397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

https://www.youtube.com/watch?v=fphfbmkblN4


Hmmmm. Mikähän järki oli kokoonpano taas vaihtaa, palattiin sinne takaisin mistä on näilläkin sivuilla rutistu jo yli kymmenen vuotta??????
Kiitos ja mulle riitti tää, moi moi.

Äänestä
  • Ei Dingon kokoonpanoa ole nyt menty täysin vaihtamaan. Vain tuo keikan Neumann veti käsittämättömästi Liivit Boys-bändin kanssa mutta Dingo-nimellä. Ei päihitä virolaista Dingoa. Nipa ei voi olla niin tyhmä että päästää hyvän orkesterin hajoamaan. Toivottavasti viro-Dingo jatkaa edelleen tämän jälkeen. Mitähän Rebane ja muut bändin hemmot ajattelevat tästä?

    Äänestä

  • Jeah Zorlim!!! Kyllä mun mielestä Nipa saa vaihtaa kokoonpanoa vaikka joka vuosi jos soundi ois tälläistä priimaa!!!!
    Saatana koskaan ei ole Dingo näin hyvältä livenä kuulostanut kuin alle linkittämässini videossa. On Neumann karu mies jos tälläisen bändin päästää käsistään!!!!!
    Liivit boysille kaikki pisteet ja kunnia mutta pirusti vaatii vielä treeniä että ollaan tälläisellä tasolla muusikkoina kuin mitä on Viron poijaat ja Lapintie.
    https://www.youtube.com/watch?v=AEyGBdEoNGg

    Äänestä

  • Aika vähän on Suomessa vapailla markkinoilla muusikoita jotka vetää tällä standardilla kuin mitä linkistä löytyy!!! Latu ois auki isoillekin festareille Dingolla mutta syrjähypyt pitäis nipankin tehdä omalla nimellään. Ja niitä uusia biisejä Dingo kaipaa. Ei se nyt voi niin vaikeeta olla kun porukka on kyllä olemassa jotka haluaa fiilistellä kesäfestareilla tälläista Dingoa!!!
    https://www.youtube.com/watch?v=3il5gThar6E

    Äänestä

toi vaalea tom on rock, sopis hyvin bändiin.miksei nipa ota kaveria bändiin viron miesten rinnalle.laulaa hyvin stemmoja ja vois soittaa vaikka akustista samalla, kuten nummela taannoin.siinä ois hyvä keitos ja eikös tää tom osaa tehdä biisejäkin ja on kova dingo fani joten vois tulla dingolta kuulostavaa uutta musaakin.

Äänestä

Tom on hyvä sopis kyllä niin hyvin Dingoon!

Äänestä

Muu bändi kyllä ei, ketään ei saa moittia mutta kun ei kuulosta Dingolta niin ei kuulosta. Tom on kyllä jees. Toivotaan että Rein ja kumppanit ei ota itseensä tälläisestä touhusta. Itse ottaisin. Dingo veti Kalajoella kesällä keikan joka oli lähes yhtä kova kuin Popedan keikka edellisenä iltana. Sen pohjalta ihmetyttää tälläinen touhu. Ihan kun Nipa ei enään edes haluaisi huipulle asti.
En moiti tätä bändiä mutta nimi Neuman Band vaikka tälle olisi ihan sopiva.

Äänestä

Kyllä, Tom on hyvä tosta liivit boys bändistä, ne muut ei sitten niinkään dingoon, johonkin muuhun kyllä varmasti. ne Kesän keikat oli tosi hyviä, mitä nyt on mahtanut tapahtua dingolle. on ainoastaan 2 keikkaa loppuvuodeksi keikkalistassa, Neumann keikkoja muutamia... Olisi kiva kun vetäis noita Dingo keikkoja noiden virolaisten kanssa esim. klubeilla koska ne kuulostaa todella hyvältä.

Äänestä
  • Se on nyt aivan se ja sama vaikka me kirjoitettaisiin keskustelupalstat täyteen siitä, että pitäisikö Nipan nykyisissä taustabändeissä soittaa virolaisia, turkulaisia tai vaikka vaasalaisia soittajia tai "kuuluuko" hänen esiintyä yhden, kahden vaiko vaikkapa viiden "Dingon nokilla".

    Neumann tekee niin kuin tekee ja kuitenkin "se suuri yleisö" käy diggailemassa ja bilettämässä noita ikivihreitä miehen/bändin hittejä.

    Tuskinpa sieltä mitään suuria musiikillisia yksilösuorituksia käydään hakemassa.

    Äänestä

No edellä kirjoittanut ei varmaan koska ei osaa soittaa kuin suutaan. Itse näin muusikkona diggailin viime kesän kokoonpanosta raumanmeren juhannusjuhlilla. Oli tiukkaa soittoa joka osa-alueella. Varsinkin basistin ja rumpalin yhteistyö ja kosketinsoittajan taikoma kasariajan valli kuulostivat erittäin hyviltä.
Toivottavasti sama ryhmä on raumanmerellä myös ensi kesänä ja samalla kokoonpanolla.

Äänestä

Ainakin+Dingolla+on+keikkoja+myytynä+myös+vuodelle+2017.+Kyllä+se+meetvursti+Nipan+leivälle+edelleen+tulee+Dingo+ja+soolokeikoista.+Voihan+sitä+sitten+harrastaa+musiikkia+muutenkin.Toki+hyvä+jos+uutta+musaa+vielä+joskus+saa+Dingolle+tehtyä.+Melkein+100%+varma+että+virolaiset+jatkaa,+ei+Suomesssa+ole++vapaana+yhtä+taitavia+soittajapoikia.+Rebane+on+kitaristina+samalla+tasolla+kuin+Popedan+Costello+Hautamäki,kesällä+pääsin+lähietäisyydeltä+asiaa+todistamaan+Kalajoella,+jäätävän+hyvää+työtä+kitaran+varressa.+Ainoa+murhe+silloin+oli+että+miksi+Neumann+on+vuosia+käyttänyt+epäpäteviä+soittajia+bändissä.+Enkä+tarkoita+Esim.+Erik+Valkamaa+joka+oli+kyllä+kanssa+aivan+huikea+kitaristi.

Äänestä

Kiitoksia Zorlimille linkistä Nipan haastatteluun. Oli todella mukava kuulla Nipan mietteitä. Nipa puhuu kyllä asiaa. RMJssä ja Kalajoella kun pitkästä aikaa Dingon näin viime kesänä niin kyllä voin täysin Nipan sanoman allekirjoittaa. Dingossa on ihmeellistä taikaa edelleen. Nipa suotta tuossa haastattelussa puhuu valkoisen paperin kammostaan, ihan hyviä biisejä oli noilla Dingon 2000-luvun Purppuraa ja Humisevan harjun paluu levyillä. Isoin ongelma niillä levyillä oli tuotantopuolella, ei niinkään biiseissä. Musta leski, laivauutisia ja scorpioninainen on aivan hyvää Dingo matskua ja kestää vertailun vanhoihin hitteihin.
Ois kyllä upeaa kuulla uutta tuotantoa missä ois Neumann, Rebane, Lapintie, Vildak, Daniel kokoonpano soittamassa. Voishan noi tehdä uuden biisin ja laittaa vaikka facebookiin, spotifyhin ja joillekin radioasemille soittoon ja sitten katsoisivat että synnyttääkö se pöhinää et kannattaako tehdä lisää. Helppoo näinä päivinä. Ei muuta kuin biisiä koukkuun ja katsotaan et nappaako kukaan!!!!

Äänestä

Nipa on niitä biisejä kirjoitellut paljon. Tarvitsisi ottaa keikoille mukaan Pyhää klaania ja uusimpia kappaleita myös. Kyllä kaikki Lindholmin ollitkin ovat muitten tekemiä biisejä levyttäneet, ei mikään häpeä vaikka kynä ei enää kirjoittaisikaan entiseen malliin. Ajattelen itse niin naivisti, että alkupään biisit on kirjoitettu arkisista asioista ilman julkisuuden painolastia. Helppo sanoa, mutta nyt voisi kirjoittaa kappaleita ihan vaan pöytälaatikkoon, ja esitellä niitä vaikka jollekin muusikkoystävälle. Jos biisi(t) toimii, niin keikalle mukaan. Youtubeen ynnä muuhun.

Äänestä

Juurikin noin. Ei Nipan tarvitse enään todistella kenellekään mitään. Miehen vanha tuotanto jää historiaan. Neumannin vanha tuotanto on niin ajatonta musaa että sitä soitetaan vielä sittenkin kun meistä on aika jättänyt. Uusia biisejä mies voi tehdä Dingolle aivan täysin vailla paineita. Lähinnä uudet lauut toisivat livetilanteeseen vähän vaihtelua, livenä voisi tulla vaikka pari uutta biisiä sekä vaikka joku Pyhän Klaanin tai Via Finlandia levyn biisi.

Virossa luulisi olevan studioajan aika halpaa. Kannattaishan noiden kokeilla, ei siinä ainakaan mitää hävittävää ole. Rebanella ja kumppaneilla on varmasti kontakteja Tallinnan studioihin.

Äänestä
  • Via Finlandia levyltä Elämäni sankari biisiä on soitettu keikoilla jo monia vuosia!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jätekuski kirjoitti:

Paljon on saanut suitsutusta osakseen Rebanen johtama Dingo orkesteri. Pääsikö tämä liivit boys Dingo ollenkaan samalle tasolle? oliko syntikkasoundit hiottu kuin Lapintiellä? Soiko kitara kuin Rebanella, vai oliko vain paljon melua tyhjästä? Kommentoikaa, sana on vapaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu