Mietin tässä, että kuinka moni papeista tekee duunia ihan vaan puhtaasti rahan takia? Meinaan minusta se on hyvä virka, kohtuullinen ansiotaso hyvät edut jne. Arvostettu asemakin papilla on yhteiskunnassa.
Onko tästä tehty mitään tutkimusta? Olisi mielenkiintoista tietää. Itse en pidä asiaa mitenkään pahana, jos vaan hoitaa tehtävänsä kunnialla, mutta mietin lieneekö sellainen mahdollista? Jos on, niin kuinka yleistä se on?
leipäpapin työ
7
392
Vastaukset
- xxxxy
Tietysti raha on välttämätöntä papillekin. Mutta jos raha on työn tärkein tai ainoa motiivi, rahakkaampiakin hommia on.
Sitä en tiedä, mitä mahdat tarkoittaa papin hyvillä eduilla. Työajatkin osittain epämukavat. Ja aina ihmisten tarkkailun alla. - papisto
No onhan se vakaa virka (jonka nykyaikana voi ajatella olevan jo arvo itsessään). Myös lomat ovat kohtuulliset valtiolla, eikä työkään ole aikatauluihin sidottua.
Jos on siis sosiaalinen ja empaattinen persoona, tykkää puhumisesta ja tulee juttuun ihmisten kanssa, niin papin työ voi olla ihan jees, vaikka ei olisi kovin kiihkouskovainen.
Töissä toki joutuu olemaan pyhinä, mutta toisaalta viikolla on sitten vapaampaa. Ja jos nyt suuremmassa kaupungissa on pappina, niin ei siinä varmaan kovin paljon tarkkailun alla ole. Ja ihmisethän tuppaavat olemaan keskimäärin liberaalisempia täällä etelän suuremmissa kaupungeissa, joten en usko, että kovin kauheita paineita nuhteellisuudesta tulee.- Älkää_hakeko
Papin virka ei ole vakaa virka. Tällä hetkellä koulutetaan aivan liikaa teologian maistereita, ja työt ovat pienissä pätkissä (6kk-2 vuotta). Vakituisen viran saavat hyvin harvat, eivätkä nekään ole mitenkään varmoja; seurakunnissakin käydään YT-neuvotteluita. Oletko ollenkaan seuraillut kirkon käyriä? Jos et ole, niin voin kertoa: ne laskevat nopeammin kuin lehmän häntä. Parinkymmenen vuoden päästä kirkon papisto on lukumäärältään HUOMATTAVASTI nykyistä suppeampi - ja silti tiedekunta tuuttaa teologian maistereita satamäärin työmarkkinoille joka vuosi. Eli huonolta näyttää.
- rahanperässämenevät
Itse tunsin öky maasturi papin, ja taisi mennä elämä sitten päin helvettiä, ja
hyvä niin. - noteol
Papin ei tarvitse olla eikä oikeastaan pidäkään olla mikään kiihkouskovainen.
Leipäpappeja varmasti löytyy, mutta ei joka seurakunnasta. Tärkeää on, että hoitaa työnsä ja kunnioittaa seurakuntalaistensa uskoa, vaikka se itsellä olisikin heikko ja horjuva tai joskus puuttuisi kokonaan.
Moni teologi tekee aivan muuta työtä kuin kirkon työtä. Leipänsä voi ansaita esim. uskonnon opettajana, toimittajana, järjestöissä jne. - Älkää_hakeko
Minusta ilta- ja viikonlopputyöt, helposti 12-tuntisiksi venyvät päivät ja alle 2700€ kuukausiliksa bruttona eivät ole mikään erityisen tavoiteltava asia. Sitä paitsi papeista on tullut samanlaisia pätkätyöläisiä kuin opettajista; virkaa on erittäin vaikea saada ja pätkiinkin on helposti 30-40 pätevää hakijaa! Jos joku haluaa leipäpapiksi, täytyy hänen olla sangen yksinkertainen (tänä päivänä!). Ennen vanhaan, jolloin papin ammatti oli parempi, vakaampi ja arvostetumpi, leipäpappeja saattoi olla jonkin verran, ja ehkäpä heitä vieläkin roikkuu vanhoina kappalaisina joissain seurakunnissa. Mutta en usko, että nämäkään vanhat leipäpapit olisivat olleet mitään ateisteja vaan ihan tavallisia luterilaisia, joita papinvirkaan ei ole ajanut suuri kutsumuksenpalo vaan käytännöllisemmät syyt.
- Aamu-unisille
Juuri näin. Työpäivät saattavat (kuulema) alkaa vasta puolelta päivin, mikä käytännössä tarkoittaa työpäivän venymistä iltaan saakka, varmasti vkloppuisin on töitä jne. Sopii toki laiskalle ja tai aamu-uniselle.
Tuossa ammatissa pitää miellyttää monia vanhoillisia, joten teeskentely pidemmän päälle saattaa ottaa koville varsinkin jos oikeasti on liberaali tai ei edes usko mihinkään. Sinänsä 30-40 hakijaa yhteen paikkaan on sangen vähän. Vertailun vuoksi jotain keskitason toimistohommaa saattaa hakea joka kerta se 200-300 henkilöä ja kesäisin jopa tuhat. Papin palkalla tuskin pääsee rikastumaan sen kummemmin, mutta kyllähän sillä peruselämisen varmasti maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama255049Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634056Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve743622Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732698Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472473Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602358Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl762159Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272127- 1351664
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371515