leipäpapin työ

papisto

Mietin tässä, että kuinka moni papeista tekee duunia ihan vaan puhtaasti rahan takia? Meinaan minusta se on hyvä virka, kohtuullinen ansiotaso hyvät edut jne. Arvostettu asemakin papilla on yhteiskunnassa.

Onko tästä tehty mitään tutkimusta? Olisi mielenkiintoista tietää. Itse en pidä asiaa mitenkään pahana, jos vaan hoitaa tehtävänsä kunnialla, mutta mietin lieneekö sellainen mahdollista? Jos on, niin kuinka yleistä se on?

7

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxxy

      Tietysti raha on välttämätöntä papillekin. Mutta jos raha on työn tärkein tai ainoa motiivi, rahakkaampiakin hommia on.

      Sitä en tiedä, mitä mahdat tarkoittaa papin hyvillä eduilla. Työajatkin osittain epämukavat. Ja aina ihmisten tarkkailun alla.

    • papisto

      No onhan se vakaa virka (jonka nykyaikana voi ajatella olevan jo arvo itsessään). Myös lomat ovat kohtuulliset valtiolla, eikä työkään ole aikatauluihin sidottua.

      Jos on siis sosiaalinen ja empaattinen persoona, tykkää puhumisesta ja tulee juttuun ihmisten kanssa, niin papin työ voi olla ihan jees, vaikka ei olisi kovin kiihkouskovainen.

      Töissä toki joutuu olemaan pyhinä, mutta toisaalta viikolla on sitten vapaampaa. Ja jos nyt suuremmassa kaupungissa on pappina, niin ei siinä varmaan kovin paljon tarkkailun alla ole. Ja ihmisethän tuppaavat olemaan keskimäärin liberaalisempia täällä etelän suuremmissa kaupungeissa, joten en usko, että kovin kauheita paineita nuhteellisuudesta tulee.

      • Älkää_hakeko

        Papin virka ei ole vakaa virka. Tällä hetkellä koulutetaan aivan liikaa teologian maistereita, ja työt ovat pienissä pätkissä (6kk-2 vuotta). Vakituisen viran saavat hyvin harvat, eivätkä nekään ole mitenkään varmoja; seurakunnissakin käydään YT-neuvotteluita. Oletko ollenkaan seuraillut kirkon käyriä? Jos et ole, niin voin kertoa: ne laskevat nopeammin kuin lehmän häntä. Parinkymmenen vuoden päästä kirkon papisto on lukumäärältään HUOMATTAVASTI nykyistä suppeampi - ja silti tiedekunta tuuttaa teologian maistereita satamäärin työmarkkinoille joka vuosi. Eli huonolta näyttää.


    • rahanperässämenevät

      Itse tunsin öky maasturi papin, ja taisi mennä elämä sitten päin helvettiä, ja
      hyvä niin.

    • noteol

      Papin ei tarvitse olla eikä oikeastaan pidäkään olla mikään kiihkouskovainen.

      Leipäpappeja varmasti löytyy, mutta ei joka seurakunnasta. Tärkeää on, että hoitaa työnsä ja kunnioittaa seurakuntalaistensa uskoa, vaikka se itsellä olisikin heikko ja horjuva tai joskus puuttuisi kokonaan.

      Moni teologi tekee aivan muuta työtä kuin kirkon työtä. Leipänsä voi ansaita esim. uskonnon opettajana, toimittajana, järjestöissä jne.

    • Älkää_hakeko

      Minusta ilta- ja viikonlopputyöt, helposti 12-tuntisiksi venyvät päivät ja alle 2700€ kuukausiliksa bruttona eivät ole mikään erityisen tavoiteltava asia. Sitä paitsi papeista on tullut samanlaisia pätkätyöläisiä kuin opettajista; virkaa on erittäin vaikea saada ja pätkiinkin on helposti 30-40 pätevää hakijaa! Jos joku haluaa leipäpapiksi, täytyy hänen olla sangen yksinkertainen (tänä päivänä!). Ennen vanhaan, jolloin papin ammatti oli parempi, vakaampi ja arvostetumpi, leipäpappeja saattoi olla jonkin verran, ja ehkäpä heitä vieläkin roikkuu vanhoina kappalaisina joissain seurakunnissa. Mutta en usko, että nämäkään vanhat leipäpapit olisivat olleet mitään ateisteja vaan ihan tavallisia luterilaisia, joita papinvirkaan ei ole ajanut suuri kutsumuksenpalo vaan käytännöllisemmät syyt.

      • Aamu-unisille

        Juuri näin. Työpäivät saattavat (kuulema) alkaa vasta puolelta päivin, mikä käytännössä tarkoittaa työpäivän venymistä iltaan saakka, varmasti vkloppuisin on töitä jne. Sopii toki laiskalle ja tai aamu-uniselle.

        Tuossa ammatissa pitää miellyttää monia vanhoillisia, joten teeskentely pidemmän päälle saattaa ottaa koville varsinkin jos oikeasti on liberaali tai ei edes usko mihinkään. Sinänsä 30-40 hakijaa yhteen paikkaan on sangen vähän. Vertailun vuoksi jotain keskitason toimistohommaa saattaa hakea joka kerta se 200-300 henkilöä ja kesäisin jopa tuhat. Papin palkalla tuskin pääsee rikastumaan sen kummemmin, mutta kyllähän sillä peruselämisen varmasti maksaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3550
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3503
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2769
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1695
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe