leipäpapin työ

papisto

Mietin tässä, että kuinka moni papeista tekee duunia ihan vaan puhtaasti rahan takia? Meinaan minusta se on hyvä virka, kohtuullinen ansiotaso hyvät edut jne. Arvostettu asemakin papilla on yhteiskunnassa.

Onko tästä tehty mitään tutkimusta? Olisi mielenkiintoista tietää. Itse en pidä asiaa mitenkään pahana, jos vaan hoitaa tehtävänsä kunnialla, mutta mietin lieneekö sellainen mahdollista? Jos on, niin kuinka yleistä se on?

7

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxxy

      Tietysti raha on välttämätöntä papillekin. Mutta jos raha on työn tärkein tai ainoa motiivi, rahakkaampiakin hommia on.

      Sitä en tiedä, mitä mahdat tarkoittaa papin hyvillä eduilla. Työajatkin osittain epämukavat. Ja aina ihmisten tarkkailun alla.

    • papisto

      No onhan se vakaa virka (jonka nykyaikana voi ajatella olevan jo arvo itsessään). Myös lomat ovat kohtuulliset valtiolla, eikä työkään ole aikatauluihin sidottua.

      Jos on siis sosiaalinen ja empaattinen persoona, tykkää puhumisesta ja tulee juttuun ihmisten kanssa, niin papin työ voi olla ihan jees, vaikka ei olisi kovin kiihkouskovainen.

      Töissä toki joutuu olemaan pyhinä, mutta toisaalta viikolla on sitten vapaampaa. Ja jos nyt suuremmassa kaupungissa on pappina, niin ei siinä varmaan kovin paljon tarkkailun alla ole. Ja ihmisethän tuppaavat olemaan keskimäärin liberaalisempia täällä etelän suuremmissa kaupungeissa, joten en usko, että kovin kauheita paineita nuhteellisuudesta tulee.

      • Älkää_hakeko

        Papin virka ei ole vakaa virka. Tällä hetkellä koulutetaan aivan liikaa teologian maistereita, ja työt ovat pienissä pätkissä (6kk-2 vuotta). Vakituisen viran saavat hyvin harvat, eivätkä nekään ole mitenkään varmoja; seurakunnissakin käydään YT-neuvotteluita. Oletko ollenkaan seuraillut kirkon käyriä? Jos et ole, niin voin kertoa: ne laskevat nopeammin kuin lehmän häntä. Parinkymmenen vuoden päästä kirkon papisto on lukumäärältään HUOMATTAVASTI nykyistä suppeampi - ja silti tiedekunta tuuttaa teologian maistereita satamäärin työmarkkinoille joka vuosi. Eli huonolta näyttää.


    • rahanperässämenevät

      Itse tunsin öky maasturi papin, ja taisi mennä elämä sitten päin helvettiä, ja
      hyvä niin.

    • noteol

      Papin ei tarvitse olla eikä oikeastaan pidäkään olla mikään kiihkouskovainen.

      Leipäpappeja varmasti löytyy, mutta ei joka seurakunnasta. Tärkeää on, että hoitaa työnsä ja kunnioittaa seurakuntalaistensa uskoa, vaikka se itsellä olisikin heikko ja horjuva tai joskus puuttuisi kokonaan.

      Moni teologi tekee aivan muuta työtä kuin kirkon työtä. Leipänsä voi ansaita esim. uskonnon opettajana, toimittajana, järjestöissä jne.

    • Älkää_hakeko

      Minusta ilta- ja viikonlopputyöt, helposti 12-tuntisiksi venyvät päivät ja alle 2700€ kuukausiliksa bruttona eivät ole mikään erityisen tavoiteltava asia. Sitä paitsi papeista on tullut samanlaisia pätkätyöläisiä kuin opettajista; virkaa on erittäin vaikea saada ja pätkiinkin on helposti 30-40 pätevää hakijaa! Jos joku haluaa leipäpapiksi, täytyy hänen olla sangen yksinkertainen (tänä päivänä!). Ennen vanhaan, jolloin papin ammatti oli parempi, vakaampi ja arvostetumpi, leipäpappeja saattoi olla jonkin verran, ja ehkäpä heitä vieläkin roikkuu vanhoina kappalaisina joissain seurakunnissa. Mutta en usko, että nämäkään vanhat leipäpapit olisivat olleet mitään ateisteja vaan ihan tavallisia luterilaisia, joita papinvirkaan ei ole ajanut suuri kutsumuksenpalo vaan käytännöllisemmät syyt.

      • Aamu-unisille

        Juuri näin. Työpäivät saattavat (kuulema) alkaa vasta puolelta päivin, mikä käytännössä tarkoittaa työpäivän venymistä iltaan saakka, varmasti vkloppuisin on töitä jne. Sopii toki laiskalle ja tai aamu-uniselle.

        Tuossa ammatissa pitää miellyttää monia vanhoillisia, joten teeskentely pidemmän päälle saattaa ottaa koville varsinkin jos oikeasti on liberaali tai ei edes usko mihinkään. Sinänsä 30-40 hakijaa yhteen paikkaan on sangen vähän. Vertailun vuoksi jotain keskitason toimistohommaa saattaa hakea joka kerta se 200-300 henkilöä ja kesäisin jopa tuhat. Papin palkalla tuskin pääsee rikastumaan sen kummemmin, mutta kyllähän sillä peruselämisen varmasti maksaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      23
      3071
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2169
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      70
      2013
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1853
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1593
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      40
      1366
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1302
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1275
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1095
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1076
    Aihe