leipäpapin työ

papisto

Mietin tässä, että kuinka moni papeista tekee duunia ihan vaan puhtaasti rahan takia? Meinaan minusta se on hyvä virka, kohtuullinen ansiotaso hyvät edut jne. Arvostettu asemakin papilla on yhteiskunnassa.

Onko tästä tehty mitään tutkimusta? Olisi mielenkiintoista tietää. Itse en pidä asiaa mitenkään pahana, jos vaan hoitaa tehtävänsä kunnialla, mutta mietin lieneekö sellainen mahdollista? Jos on, niin kuinka yleistä se on?

7

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxxy

      Tietysti raha on välttämätöntä papillekin. Mutta jos raha on työn tärkein tai ainoa motiivi, rahakkaampiakin hommia on.

      Sitä en tiedä, mitä mahdat tarkoittaa papin hyvillä eduilla. Työajatkin osittain epämukavat. Ja aina ihmisten tarkkailun alla.

    • papisto

      No onhan se vakaa virka (jonka nykyaikana voi ajatella olevan jo arvo itsessään). Myös lomat ovat kohtuulliset valtiolla, eikä työkään ole aikatauluihin sidottua.

      Jos on siis sosiaalinen ja empaattinen persoona, tykkää puhumisesta ja tulee juttuun ihmisten kanssa, niin papin työ voi olla ihan jees, vaikka ei olisi kovin kiihkouskovainen.

      Töissä toki joutuu olemaan pyhinä, mutta toisaalta viikolla on sitten vapaampaa. Ja jos nyt suuremmassa kaupungissa on pappina, niin ei siinä varmaan kovin paljon tarkkailun alla ole. Ja ihmisethän tuppaavat olemaan keskimäärin liberaalisempia täällä etelän suuremmissa kaupungeissa, joten en usko, että kovin kauheita paineita nuhteellisuudesta tulee.

      • Älkää_hakeko

        Papin virka ei ole vakaa virka. Tällä hetkellä koulutetaan aivan liikaa teologian maistereita, ja työt ovat pienissä pätkissä (6kk-2 vuotta). Vakituisen viran saavat hyvin harvat, eivätkä nekään ole mitenkään varmoja; seurakunnissakin käydään YT-neuvotteluita. Oletko ollenkaan seuraillut kirkon käyriä? Jos et ole, niin voin kertoa: ne laskevat nopeammin kuin lehmän häntä. Parinkymmenen vuoden päästä kirkon papisto on lukumäärältään HUOMATTAVASTI nykyistä suppeampi - ja silti tiedekunta tuuttaa teologian maistereita satamäärin työmarkkinoille joka vuosi. Eli huonolta näyttää.


    • rahanperässämenevät

      Itse tunsin öky maasturi papin, ja taisi mennä elämä sitten päin helvettiä, ja
      hyvä niin.

    • noteol

      Papin ei tarvitse olla eikä oikeastaan pidäkään olla mikään kiihkouskovainen.

      Leipäpappeja varmasti löytyy, mutta ei joka seurakunnasta. Tärkeää on, että hoitaa työnsä ja kunnioittaa seurakuntalaistensa uskoa, vaikka se itsellä olisikin heikko ja horjuva tai joskus puuttuisi kokonaan.

      Moni teologi tekee aivan muuta työtä kuin kirkon työtä. Leipänsä voi ansaita esim. uskonnon opettajana, toimittajana, järjestöissä jne.

    • Älkää_hakeko

      Minusta ilta- ja viikonlopputyöt, helposti 12-tuntisiksi venyvät päivät ja alle 2700€ kuukausiliksa bruttona eivät ole mikään erityisen tavoiteltava asia. Sitä paitsi papeista on tullut samanlaisia pätkätyöläisiä kuin opettajista; virkaa on erittäin vaikea saada ja pätkiinkin on helposti 30-40 pätevää hakijaa! Jos joku haluaa leipäpapiksi, täytyy hänen olla sangen yksinkertainen (tänä päivänä!). Ennen vanhaan, jolloin papin ammatti oli parempi, vakaampi ja arvostetumpi, leipäpappeja saattoi olla jonkin verran, ja ehkäpä heitä vieläkin roikkuu vanhoina kappalaisina joissain seurakunnissa. Mutta en usko, että nämäkään vanhat leipäpapit olisivat olleet mitään ateisteja vaan ihan tavallisia luterilaisia, joita papinvirkaan ei ole ajanut suuri kutsumuksenpalo vaan käytännöllisemmät syyt.

      • Aamu-unisille

        Juuri näin. Työpäivät saattavat (kuulema) alkaa vasta puolelta päivin, mikä käytännössä tarkoittaa työpäivän venymistä iltaan saakka, varmasti vkloppuisin on töitä jne. Sopii toki laiskalle ja tai aamu-uniselle.

        Tuossa ammatissa pitää miellyttää monia vanhoillisia, joten teeskentely pidemmän päälle saattaa ottaa koville varsinkin jos oikeasti on liberaali tai ei edes usko mihinkään. Sinänsä 30-40 hakijaa yhteen paikkaan on sangen vähän. Vertailun vuoksi jotain keskitason toimistohommaa saattaa hakea joka kerta se 200-300 henkilöä ja kesäisin jopa tuhat. Papin palkalla tuskin pääsee rikastumaan sen kummemmin, mutta kyllähän sillä peruselämisen varmasti maksaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      120
      5236
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      184
      4456
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4390
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      103
      3610
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      32
      3368
    6. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      46
      3261
    7. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      3229
    8. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      59
      3218
    9. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      80
      3218
    10. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3169
    Aihe