Nyt tuntuu olevan vähän lipokasta! Tampereella rivitalon pihaan pysäköity KITKARENKAINEN auto lähti yksin sivuttain liukumaan ja painoi kolmen auton kupeet vastakkain. Miten näillä voi ajaa liukkaalla eteenpäin?
Kitkat
Kitekat
4592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sen takia liukkaita kelejä varten on myynnissä nastarenkaita.
Näin sanoo ihminen joka ei ikinä ole kitkoilla enempää ajanut. Pakko järkeistää omaa kovaäänisten nastarenkaiden ostoa, joista puolet on takanaolevien tuulilasissa vuoden päästä.
Ite olen ajanut nastoilla ja kitkoilla. Ihan hyviä kummatkin, kitkat mukavammat.
Ihan vain tiedoksi, että jos tuo tarinasi on totta, niin kyseessä lienee pirunmoinen rinne.
Tällaisessa tapauksessa kyllä liukuisi myös
nastarenkain varustettu auto elleivät renkaat olisi aivan just asennetut tuliterät.
Aikaisemmin ajoin aina nastarenkain ja otin usein liukuja tienreunaan niin kaupungissa kuin maantielläkin, joskus jopa pellolle saakka. Nyt olen ajanut jo kolme talvea Blizzak'eilla eikä vastaavia tilanteita ole tarvinnut kokea kertaakaan. Outoa, mutta totta.
Kyllä viettoa on, muttei nyt ihan karmeesti (Aitovuorentie). Sen alkuasetelman syy oli kyllä kitkarengasautossa .